Переглядів: 1257

Стратегія є. Знайти б іще інвестиції

Майже шість годин поспіль, без перерви, тривало третє пленарне засідання обласної ради сьомого скликання. Під завісу року вирішували низку важливих для громади питань. Шкода, що сесія, яку провів голова обласної ради Анатолій Урбанський, проходила без участі голови ОДА Міхеіла Саакашвілі, адже важливі програми готували його підлеглі, спеціалісти департаментів і служб облдержадміністрації. Кажуть, він у цей час перебував у Польщі на важливому для нашої держави міжнародному заході.

На початку засідання з трибуни було зачитано звернення членів громадського руху «Спілка читачів газети «Чорноморські новини», які стали пікетом під стінами обласної ради, нагадуючи депутатам про необхідність об’єднання довкруж національної ідеї, яскравим виразником якої є і наш часопис. Пікетувальники також вимагали від депутатів підтримки авторитетного видання, зменшення бюджетного фінансування якого на наступний рік називали «прикрим недоглядом» (з повним текстом звернення, під яким було чимало підписів, у тому числі й депутатів облради, можете ознайомитися нижче).

Ситуацію розрядив голова обласної ради Анатолій Урбанський, який запевнив, що вже у січні, коли бю-джет області буде остаточно сформовано, наше українське видання не обійдуть бюджетною увагою. Віримо на слово.

Спершу про організаційні зміни. За час між другою та третьою сесіями була утворена депутатська група «За розвиток північних районів Одеської області», до якої увійшли шестеро депутатів. Очолив її Анатолій Артеменко.

Стосовно програмних документів і змін до них, то очікуваною була дискусія довкруж пропонованої до схвалення «Стратегії економічного і соціального розвитку Одеської області до 2020 року». Одещина-2020 — це, згідно з проектом стратегії, — міжнародний логістичний та туристично-рекреаційний центр півдня України з конкуренто-спроможною економікою, де налагоджений діалог між владою та суспільством для гармонійного розвитку особистості і  створення безпечних та якісних умов життя на принципах сталого розвитку.

До спільного нашого сорому, такого документа на даний час не маємо лише ми та мешканці Тернопільської області, тоді як інші регіони вже виробили власні стратегії розвитку та зайняті їх реалізацією.

Документ державної ваги зрештою схвалили («за» — 56 голосів), але критики її розробники наслухалися предостатньо. Про те, наприклад, що вона досить сира й невиразна, що виписана загальними фразами, за якими аж ніяк не вимальовується реальна картина нашого завтрашнього дня. «Ні суті, ні цілей, ні процедури, ні інструментів реалізації», — так охарактеризував стратегію Валентин Душейко (партія «Батьківщина»).

Оскільки презентував документ колектив департаменту «Агентство з питань інвестицій та розвитку» облдержадміністрації (на трибуні була тимчасово виконуюча обов’язки директора Тетяна Безпоясна), то із зали посипалися дорікання: чому за півроку з часу створення структури й бюджетного її утримання  громада так і не побачила яскраво наобіцяних раніш інвестицій? Причому департамент і наступного року претендує на досить велику суму грошей на своє утримання.

Прихильники заспокоювали, мовляв, за текстом стратегії, яка й мусить бути чіткою та узагальненою, йтиме детальний план її реалізації, з конкретними цифрами та ретельно виписаними процедурами, з чим громада ознайомиться на наступній сесії, найімовірніше, у січні 2016-го. Причому, казали, було замало часу для «розгону», оскільки спеціалісти зайняті формуванням агенції, написанням установчих документів тощо.

Було чимало запитань і до проекту програми енергоефективності Одеської області на 2016—2018 роки, яку презентувала Тетяна Марченко, тимчасово виконуюча обов’язки директора департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства ОДА.

Серед основних цілей програми — зменшення упродовж трьох років споживання природного газу на 20%, повсюдне встановлення лічильників теплової енергії, модернізація діючих котелень, демонтаж морально та фізично застарілого обладнання, зниження тарифів на енергоносії, що стане результатом не лише повного оновлення галузі й переведення її на енергоефективні технології, але й ощадливості населення, якому вчитимуть.

Цей документ після тривалої дискусії підтримали 69 депутатів.

Неоднораз із зали лунали нарікання на те, що профільні підрозділи виконавчої влади запізно передають на розгляд депутатів обласної ради необхідні проекти документів, що практично унеможливлює їх детальний аналіз і внесення суттєвих поправок. Тому й доводиться часто «доганяти» теми під час засідань профільних комісій, а то й у сесійній залі. А це, мовляв, не робота, адже люди думають, що депутати такі «розумні» лише в стінах обласної ради.

Радниця голови ОДА Марія Гайдар презентувала програму соціальної підтримки населення «Захист і турбота» та цільову програму «Здоров’я», які практично без критики і суттєвих доповнень схвалили.

Щодо останньої програми. Основний акцент у ній зроблено на розбудову служби екстреної медичної допомоги області, на зміцнення медицини на селі, на забезпечення безоплатними ліками закладів охорони здоров’я тощо.

Тривалим було обговорення бюджету області на 2016 рік.

Фінансовий документ, за яким житиме громада, ще неоднораз коригуватиметься, оскільки він складається на основі Бюджетного та Податкового кодексів держави, чинних саме на сьогодні. Будь-які зміни в них одразу відгукуватимуться на наших бюджетних розрахунках.

Директор департаменту фінансів облдержадміністрації Марина Зінченко оголосила, що обсяг обласного бюджету складе 2,8 мільярда гривень, 720 мільйонів з яких — податки на доходи фізичних осіб.

Щоб ви розуміли: за ці гроші (без урахування субвенцій від держави) ми утримуємо 182 обласні за-клади, підтримуємо діяльність 18 комунальних підприємств, оплачуємо роботу понад 30 тисяч пра-цівників бюджетної сфери (медиків, освітян, працівників культури тощо).

Нарешті у нас в обласній раді відкрито й активно запрацювали лобісти, люди, які просувають проекти, важливі для своїх територій. Для нас ця практика досить незвична, хоча для більшості парламентів світу — річ буденна й випробувана. Наші лобі голосно заявили про себе саме на цьому пленарному засіданні. Протиріччя виникли між депутатами від північних і південних областей. Так, представники «Опозиційного блоку» відкрито дорікали голові облради Анатолію Урбанському за його особливу прихильність до рідного йому Ізмаїла (60 мільйонів із 264 мільйонів гривень бюджету розвитку на 2016 рік).

Відповіддю на докори став аналіз розподілу бюджету розвитку за останні вісім років, коли основні суми скеровувалися на соціально-економічний розвиток північних районів області, тоді як південні (Бессарабія та Придунав’я) залишалися відносно обійденими.

Зійшлися на тому, що потрібна бюджетна рівновага, хоча перетягування фінансової ковдри — річ буденна для парламентарів, яку залюбки підтримують виборці.

Понад 40 мільйонів гривень піде наступного року на укріплення дамби Хаджибейського лиману, яка може натворити великих бід, якщо її не рятувати. А на ремонт горезвісної траси Одеса—Рені планували виді-лити 100 мільйонів. Це справді прецедент, оскільки бюджет області віддає гроші на ремонт дороги державного значення. Як варіант, пропонували депутати, — скинутися тим областям, які зацікавлені в запланованих роботах. Ідею не підтримали, а ось пропозицію Євгенії Абрамової не поспішати й нам витрачати такі великі гроші, а тимчасово зарезервувати їх і почекати державного фінансування, — сприйняли за слушну.

Згадали і про наміри заробити на митниці на цю дорогу (до слова, спершу що — вирішили ремонтувати, а потім прокладати нову?). Допоки ж, казали, ніяких грошей від митниці не бачимо. Протокольно записали про намір запросити очільницю Одеської митниці Юлію Марушевську на наступне пленарне засідання та послухати її щодо перспектив наповнення обласного бюджету, про що так гучно й багатообіцяюче заявлялося раніше.

Бюджет області на 2016 рік схвалили, щоправда, з невеличкими поправками.

Велику зацікавленість представників ЗМІ, які висвіт-люють роботу обласної ради, викликала гучна політична заява, з якою з трибуни виступив перший заступник голови обласної ради Олег Радковський (партія «Батьківщина»). Промовець нищівно розкритикував діяльність уряду України на чолі з Арсенієм Яценюком, яка призвела до зубожіння населення й до провалу задекларованих реформ. У заяві була вимога про відставку прем’єр-міністра і його підлеглих.

Політичну заяву в Одесі не схвалили, хоча в кількох областях таку депутати підтримали.

З трибуни було зачитано ще кілька звернень, згодом ухвалених депутатами. Одне з них — до Кабінету Міністрів та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Йдеться про гостру й нагальну необхідність коригування   роздрібних цін на природний газ, що встановлюються для потреб населення. Недавнє підвищення їх чи не в сім разів призвело, на переконання авторів звернення, до соціальної напруги, адже люди просто не можуть сплатити за спожитий енергетичний продукт.

По закінченні сесії голова облради провів традиційний брифінг для ЗМІ, на якому прокоментував кілька складних бюджетних моментів. Зокрема, на запитання, звідки візьмуться 2,7 мільярда гривень на будівництво дороги Одеса—Рені, Анатолій Урбанський відповів, що великі сподівання покладені на департамент «Агенція з питань інвестицій і розвитку», завданням якого і є пошук інвестиційних коштів на спору-дження дороги, про що привселюдно декларував голова облдержадміністрації. На наступній сесії депутатам обіцяють розказати, з яких саме джерел, дякуючи їх старанням, прийдуть потрібні гроші.

Хто має бажання відстежувати роботу депутатського корпусу, а також детальніше ознайомитися з усіма прийнятими на черговій сесії рішеннями, може легко  знайти потрібну інформацію у розділі «документи», зайшовши на офіційний сайт Одеської обласної ради за посиланням: http://oblrada.odessa.gov.ua/.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net