Переглядів: 1008

Святий Миколай запрошує до Саврані

Дивлюсь в вікно — сніг лапатий,
Хтось там іде до нашої хати,
То не якийсь дід Мороз,
То Миколай бородатий.
Тарас Чубай.

День Святого Миколая — в Україні особливо бажане дитяче свято. За традицією, в ніч з 18 на 19 грудня він приносить дітям (і декому з дорослих) подарунки і кладе їх під подушку або в капці. Є традиція писати Святому Миколаєві листа, у якому дитина вказує, що хорошого та поганого вона вчинила впродовж року, і просити про подарунки.

Справжній Святий Миколай жив на межі ІІІ — ІV століть нашої ери. Він був єпископом у місті Мира (зараз Демре, за 150 кілометрів від Анталії). Тепер це Туреччина. Святий Миколай народився у багатій родині, але відмовився від матеріальних благ і вирішив присвятити себе духовному життю. Після смерті батьків їх великі статки віддав на благодійність. Вважається покровителем дітей, моряків, мандрівників та студентів. Миколай під час прощі до Єрусалиму своїми молитвами врятував корабель, який потрапив у шторм. Він робив багато добрих чудес, за що був названий Чудотворцем.

Наш Святий Миколай то не зовсім Санта Клаус і достеменно не Дід Мороз. Санта живе собі в Лапландії, їздить на оленях, а по-місцевому зветься чудернацько — Йоулупуккі. Дєдушка Мороз хоч і має коріння в російському фольклорі, але персонаж суто радянський. У країні, де переміг соціалізм, на все святе було накладене табу, тому Святого Миколая замінили Дідом Морозом. Сьогодні останній, враховуючи, що його борода із вати, мешкає в Росії. Кажуть люди, що бачили його ізбу в Новому Устюзі. Нехай собі дідуган там і живе: повернувся додому — і всім від того добре. А наш улюбленець Миколай усюдисущий і має де в Україні зупинитися. Його найвідоміша резиденція розташована в Карпатах, у селі Пістинь біля Косова. Резиденції є в Києві (аж три — в Лаврі, на ВДНГ і в Мамає-вій Слободі), у Львові, Кам’янці-Подільському, Чигирині та навіть у Бердичеві.

Але ж бути такого не може, що в Бердичеві є, а в Одесі нема! Бо навіть курям було б смішно. Тому одесити вирішили також не пасти задніх і цього року відкривають Одеську резиденцію Святого Миколая. Вона розташована за 200 кілометрів на північ від Перлини біля моря — серед заповідних Савранських лісів.

Підготовкою резиденції опікується Наталя Мажарова. Вона розповідає:

— Резиденція Святого Миколая працюватиме місяць — з 19 грудня по 19 січня. Тут житиме Святий Миколай, прийматиме дітей, питатиме, чи були вони чемними. Вони зможуть поспілкуватись зі Святим Миколаєм, розповісти йому про свої бажання й отримати подарунок. Звісно, його резиденція святково прикрашена. Поруч — великий фестивальний майданчик під відкритим небом з веселим ярмарком, пригощаннями для діток, великою новорічною ялинкою, концертами народних колективів. Тут же майстри продаватимуть свої мистецькі вироби ручної роботи.

— А чи буде там якась живність? Може, олені?..

— Оленів не буде, можливо, будуть коні, ми над цим ще працюємо. Я хочу, щоб був міні-зоопарк Святого Миколая, але наразі не досягнуто всіх домовленостей.

— Чи далеко садиба від Саврані?

— Ні. Їхати від центру десь 5—10 хвилин. Це будинок Савранського лісництва, на околиці села Осички. Він на великій галявині серед мальовничого лісу.

— Якщо хтось їхатиме Київською трасою на своєму авто, чи будуть вказівники?

— Так. Сьогодні-завтра ми їх встановимо.

— Дуже гарно, що це буде новий осередок туризму на Одещині, що ми тепер маємо захоплюючий маршрут вихідного дня. Відкриємо для себе красу Савранщини, поринемо в світ народних звичаїв, влаштуємо прогулянку засніженим лісом. І для цього, не треба далеко їхати...

— Ми працюємо над тим, щоб тут були українські традиції, святкування зимових свят, щоб не було ніяких снігурок, ельфів, а саме наш Святий Миколай з янголятками та усіма нашими звичаями — колядками, щедруваннями, вертепами, щоб дітки побачили нашу українську культуру. 19 грудня буде відкриття. Працюватимемо щодня з 11-ї до 20-ї години. Від Миколая до Водохреща.

А потім Різдво, Христос ся рождає!
Нова радість стала, вертепи співають,
Падає сніг лапатий,
Чекаємо свята.

У нас є сторінки «ВКонтакті» та у «Фейсбуці» — там усі наші новини. Головна новина сьогодні, що хлопці вже привезли гарну ялинку, зараз будемо її прикрашати. Сторінка називається «Одеська резиденція Святого Миколая».

Миколай запрошує. Веселих свят!

Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net