Право бути інакшим
«Ображаючи іншого, ти не турбуєшся про самого себе», — так колись сказав Леонардо да Вінчі, італійський художник, винахідник і мислитель епохи Відродження.
Ці слова актуальними є й донині, адже люди часто не хочуть почути одне одного, тому й не знаходять між собою згоди, вирішуючи проблемні моменти, як правило, силою. Що стає на заваді порозумінню і мирному співжиттю? Часто речі абсурдні: національні відмінності, культурні традиції, світобачення, релігійні уподобання, глупа політична заангажованість…
Нетерпимість особливо яскраво проявляється в дитячому гурті, де більшість вирізняє «не таких». За кольором шкіри, за фізичними можливостями й індивідуальними особливостями. «Не такі» часто стають ви-гнанцями, їх цькують і принижують.
Толерантності — повазі, сприйняттю та розумінню багатого різноманіття культур нашого світу, формам самовираження та самовиявлення людської особистості — варто вчитися.
Формуванню ж толерантності сприяють знання, відкритість та спілкування. Таку годину спілкування підготували працівники універсального читального залу центральної міської дитячої бібліотеки ім. А. Гайдара, якою охопили гостей — учнів 2-го курсу Одеського юридичного ліцею, що прийшли сюди разом з викладачами. Захід був присвячений Міжнародному дню толерантності, який людство відзначило 16 листопада.
Першим міжнародно-правовим документом, нагадала завідуюча бібліотечно-інформаційним центром закладу Євгенія Стельмах, у якому розкривається суть толерантності, є проголошена та підписана ЮНЕСКО 16 листопада 1995 року Декларація принципів толерантності, де зафіксовані головні рівні впровадження принципів толерантності: особистий, державний, соці-альний. Особливе значення у декларації приділяється функціонуванню принципів толерантності на рівні держави. Тут толерантність означає дотримання неупередженого законодавства, правопорядку і судово-процесуальних та адміністративних норм. Крім того, толерантність також вимагає надання кожній людині можливостей для економічного і соціального розвитку без будь-якої дискримінації.
Сенс поняття толерантності, сказала Євгенія Стельмах, містить поряд із просто терпимим ставленням принципи загальнолюдської моралі, що виявляються у пошані й обов’язковому дотриманні прав усіх народів світу; в усвідомленні єдності і загального взаємозв’язку різних етнокультур, в широких знаннях про мови, культури і походження різних народів, особливо тих, з якими відбувається безпосередній контакт; у неприйнятті воєн, анексії та інших форм насильства у відносинах між національностями; у вирішенні міжнаціональних проблем на основі балансу інтересів.
Начальник відділу Одеського міського управління юстиції Лідія Жукова розповіла учням про дотримання принципів толерантності у вітчизняному законодавстві. Колись ними у своїй роботі керуватимуться й ці учні, які вчаться ставитися з повагою до думок і переконань кожної людини. Акцент виступу Лідії Жукової було зроблено на нашій обласній громаді, яка єднає в одну родину представників понад 130 національностей. Мир і злагода між нами — на спільну користь.
Організатори захопили увагу запрошених цікавими інтелектуальними і психологічними завданнями, при вирішенні яких яскраво розкривалися індивідуальності дітей, а також демонструвалася користь від колективної праці, тим самим доводячи юним, що у житті необхідно не ворогувати, не відокремлюватися, а домовлятися й співпрацювати.
Годину спілкування супроводжувала книжково-ілюстративна виставка «Єдність різних».
Здобувши певні теоретичні знання, студенти-другокурсники говорили про власне розуміння толерантності, одну за одною називаючи її складові: визнання прав кожної людини на життя і на щастя, повага до індивідуальних особливостей, готов-ність сприймати думки інших, повага до прав інших людей, до їх гідності, сприйняття інших такими, якими вони є, здатність поставити себе на місце іншого, терпимість до чужих думок і переконань, вірувань, відмова від домінування і насильства…
Яна СТАСІНА.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206