Секунда, що здатна «зрушити» Грінвіч
Ось уже півтора десятиліття експерти обговорюють долю так званої «високосної секунди», яка набігає за кілька років через особливості обертання Землі. Учасники Всесвітньої конференції радіозв’язку, що відбулася у Женеві, знову не змогли ухвалити остаточне рішення і постановили продовжити дослідження про дію та застосування «високосної секунди».
До цього питання підключилися представники чотирьох систем супутникової навігації — GPS, російської «Глонасс», китайської BeiDou та європейської Galileo. Розібратися в тонкощах цієї проблеми Артемові Пащенку допоміг експерт Міжнародного союзу електрозв’язку Вадим Ноздрін.
— Як еталон точного часу використовуються, як ви знаєте, атомні годинники, але при цьому є певна прив’язка до обертання Землі. 24 години, у кожній годині — 60 хвилин, тобто час — пропорційно до кута обертання Землі. Атомні годинники забезпечують більшу точність, та Земля, однак, іноді сповільнюється, іноді прискорюється. Періодично, у зв’язку з цим, доводиться приймати рішення про додавання цієї «високосної секунди» або її вирахування.
Сьогодні сигнали точного часу особливо важливі, зокрема у системах зв’язку, навігації. Секунда, скажімо, в системах супутникової навігації — це точність визначення десь на 50—100 метрів. Коли йде визначення точності якогось об’єкта і це, припустимо, пов’язане з безпекою людського життя, 50—100 метрів можуть відігравати велику роль.
У всіх системах радіозв’язку, мобільного, стільникового рухомого зв’язку, коли ви спілкуєтеся зі співрозмовником, обидва телефони мають бути налаштовані на один час. Ми це називаємо «синхронізація». Синхронізація з різницею в 1 секунду може призвести до збою роботи, зниження якості тощо.
— Вчені намагаються домовитися про те, щоб скасувати «високосну секунду» і додавати кожні 6 тисяч років одну годину до часу…
— Ідея про те, щоб прибрати цю «високосну секунду», була висунута низкою країн у 2000 році. Відтоді у нас проводилися дослідження з тим, щоб універсальний час зробити безперервним без додавання «секунди». Грубо кажучи, «відірвати» час, який використовуватиметься у нас, на Землі, від обертання нашої планети.
— Хотілося б дізнатися, чи мають прикладний характер ці дослідження? Бо те, про що ми зараз говоримо, — це науково-технічний бік проблеми. Що простій людині від цього?
— Одна з причин, які висловлювалися на користь виключення «секунди», — те, що в Америці, наприклад, за одну секунду укладається близько 7 тисяч фінансових угод, і в момент додавання «високосної секунди», і наступного дня — все це призводить до збоїв і багато компаній зазнають великих збитків.
Зараз у низці європейських країн мусується питання про те, що ви-ключення «високосної секунди» може мати соціальні наслідки. Де-хто вважає, що доведеться міняти час молитви, інші кажуть, що потрібно буде міняти визначення дня, оскільки кількість секунд у дні змінюватиметься через 3—5 років.
Якщо не буде «високосної секунди», тоді Грінвіч, що проходить у Лондоні, втратить свій сенс, бо з кожною «високосної секундою», яку не додаватимуть, він зсуватиметься на 300—400 метрів. Поняття Грінвіча у цьому зв’язку може просто зникнути.
За матеріалами «Радіо ООН».

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206