Переглядів: 594

Секунда, що здатна «зрушити» Грінвіч

Ось уже півтора десятиліття експерти обговорюють долю так званої «високосної секунди», яка набігає за кілька років через особливості обертання Землі. Учасники Всесвітньої конференції радіозв’язку, що відбулася у Женеві, знову не змогли ухвалити остаточне рішення і постановили продовжити дослідження про дію та застосування «високосної секунди».

До цього питання підключилися представники чотирьох систем супутникової навігації — GPS, російської «Глонасс», китайської BeiDou та європейської Galileo. Розібратися в тонкощах цієї проблеми Артемові Пащенку допоміг експерт Міжнародного союзу електрозв’язку Вадим Ноздрін.

— Як  еталон точного часу використовуються, як ви знаєте, атомні годинники, але при цьому є певна прив’язка до обертання Землі. 24 години, у кожній годині — 60 хвилин, тобто час — пропорційно до кута обертання Землі. Атомні годинники забезпечують більшу точність, та Земля, однак, іноді сповільнюється, іноді прискорюється. Періодично, у зв’язку з цим, доводиться приймати рішення про додавання цієї «високосної секунди» або її вирахування.

Сьогодні сигнали точного часу особливо важливі, зокрема у системах зв’язку, навігації. Секунда, скажімо, в системах супутникової навігації — це точність визначення десь на 50—100 метрів. Коли йде визначення точності якогось об’єкта і це, припустимо, пов’язане з безпекою людського життя, 50—100 метрів можуть відігравати велику роль.

У всіх системах радіозв’язку, мобільного, стільникового рухомого зв’язку, коли ви спілкуєтеся зі співрозмовником, обидва телефони мають бути налаштовані на один час. Ми це називаємо «синхронізація». Синхронізація з різницею в 1 секунду може призвести до збою роботи, зниження якості тощо.

— Вчені намагаються домовитися про те, щоб скасувати «високосну секунду» і додавати кожні 6 тисяч років одну годину до часу…

— Ідея про те, щоб прибрати цю «високосну секунду», була висунута низкою країн у 2000 році. Відтоді у нас проводилися дослідження з тим, щоб універсальний час зробити безперервним без додавання «секунди». Грубо кажучи, «відірвати» час, який використовуватиметься у нас, на Землі, від обертання нашої планети.

— Хотілося б дізнатися, чи мають прикладний характер ці дослідження? Бо те, про що ми зараз говоримо, — це науково-технічний бік проблеми. Що простій людині від цього?

— Одна з причин, які висловлювалися на користь виключення «секунди», — те, що в Америці, наприклад, за одну секунду укладається близько 7 тисяч фінансових угод, і в момент додавання «високосної секунди», і наступного дня — все це призводить до збоїв і багато компаній зазнають великих збитків.

Зараз у низці європейських країн мусується питання про те, що ви-ключення «високосної секунди» може мати соціальні наслідки. Де-хто вважає, що доведеться міняти час молитви, інші кажуть, що потрібно буде міняти визначення дня, оскільки кількість секунд у дні змінюватиметься через 3—5 років.

Якщо не буде «високосної секунди», тоді Грінвіч, що проходить у Лондоні, втратить свій сенс, бо з кожною «високосної секундою», яку не додаватимуть, він зсуватиметься на 300—400 метрів. Поняття Грінвіча у цьому зв’язку може просто зникнути.

За матеріалами «Радіо ООН».
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net