№ 94 (21666) четвер 26 листопада 2015 року

Переглядів: 654

Пам’яті убієнних голодом

У суботу, 28 листопада, на вшанування пам’яті жертв геноциду українського народу 1932—1933 років, голодоморів 1921—1922 та 1946—1947 років по всій державі будуть спущені прапори, відбудуться меморіальні заходи, радіо- та телеканалам, розважальним закладам рекомендовано внести відповідні зміни у свої програми.

В Одесі вшанування розпочнуться о 10.00 покладанням квітів та композицій з житніх і пшеничних колосків до Пам’ятного знака жертвам Голодомору на Лідерсовському бульварі.

О 14.00 патріотична спільнота Одеси знову збереться на Лідерсовському біля Пам’ятного знака, звідки мовчазною ходою рушить до Соборної площі.

Переглядів: 896

А вам болить за Україну?

21 листопада Україна відзначила День Гідності та Свободи. Напередодні в Одеському обласному центрі української культури (ООЦУК) відбувся вечір пам’яті «Герої не вмирають», присвячений Героям Небесної Сотні. Захід проходив під егідою управління культури і туризму, національностей та релігій ОДА.

Організатори вечора запропонували присутнім музикально-літературну композицію, підкріплену відео-сюжетом про трагічні події під час Євромайдану, підготовленим співробітниками «Радіо Свобода». Концертна програма складалася як з популярних, так і не часто чутих українських пісень у прекрасному виконанні артистів ООЦУК, зокрема, відомого молодіжного жіночого хору «Оріана» (художній керівник і диригент Галина Шпак). У їх репертуарі такі пісні, як духовний гімн «Молитва за Україну», «Вітре буйний» (а капела), «Палає Київ у вогні» та інші. Коли виступає цей колектив, то сцена здається затісною, а зал — непропорційно малим. Таке мистецтво потребує ширшого сценічного простору. Проникливо й артистично декламував вірші Володимир Прусицький (він подає великі надії як читець). У кожному творі юний артист брав вірну інтонацію («А вам також болить за Україну?», «Мамочко, вибач за чорну хустину…»). У той момент на моніторі можна було бачити благородний образ учасника Євромайдану Сергія Нігояна, вірменина за походженням, який читає «Кавказ» Тараса Шевченка. Він став однією з перших жертв під час розстрілів у День Соборності 22 січня 2014 року. Сильне враження, особливо в контексті трагічних подій Євромайдану, справила сумна лемківська пісня «Пливе кача» у музичному супроводі баяна і гітари.

Переглядів: 680

«Все дуже просто: боротьба триває!»

Так було написано на одному з плакатів, з якими одесити зібралися біля пам’ятника Дюку на Приморському бульварі, щоб вшанувати другу річницю початку Майдану, який виріс у Революцію Гідності і тепер відзначається 21 листопада як державне свято.

Цей плакат якнайкраще передає той настрій, з яким присутні, ті, хто стояв на одеському Майдані з осені 2013-го по весну 2014-го, відзначають цей день. Про це говорили промовці з трибуни, про це говорили ті, хто їх слухав. Але у всіх була віра в те, що, яким би довгим і важким не був шлях до перемоги, Україна його пройде і приєднається як рівна до країн демократичної Європи.

Переглядів: 590

Спротив геноциду. Документи

Сьогодні, 26 листопада, об 11.00 в Одеському історико-краєзнавчому музеї (вул. Гаванна, 4) відкриється виставка «Спротив геноциду», приурочена до Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні.

В експозиції — документальні свідчення про тра-гедію українського народу та спротив, який чинило селянство сталінському тоталітарному режиму у 1920-х — на початку 1930-х років.

Переглядів: 619

Першим жертвам Голокосту

У центрі Тарутиного на будівлі колишньої єврейської гімназії відкрито пам’ятну дошку одним з перших жертв Голокосту на території України.

Тарутинський район є частиною історичної області Бессарабія. Ця територія була включена до складу Російської імперії після серії воєн з Османською імперією в кінці XVIII століття. Бессарабія завжди вирізнялася дуже багатонаціональним населенням: молдовани, росіяни, українці, євреї, болгари, вірмени, німці, серби...

Переглядів: 564

Спільна молитва у Нотр-Дам де Парі

«Злобу світу не поборемо ще більшою зброєю — хоча й вона потрібна, щоб боронитися від ворогів. Злобу світу поборемо, коли молитимемось за навернення ворогів. Злобу світу поборемо нашим свідченням християнського життя і милосердя», — зазначив у проповіді під час літургії в соборі Паризької Богоматері єпископ Лондонської єпархії Української греко-католицької церкви владика Гліб (Лончина). Про це інформує офіційний сайт єпархії св. Володимира Великого у Парижі (УГКЦ).

22 листопада він очолював літургію поминання жертв Голодомору, яка традиційно відбувається в Нотр-Дамі. Разом з ним співслужили Паризький єпарх владика Борис (Ґудзяк), єпископ-емерит Бає та Лізьє, владика П’єр Пікан та священики УГКЦ. Участь у поминальних богослужіннях взяли єпископ-помічник Парижа Ерік де Мула Буфор та представник парафії Української автокефальної православної церкви в Парижі отець Іван Радевич. На літургії був присутній надзвичайний та повноважний посол України у Франції Олег Шамшур.

Переглядів: 551

Жодна релігія не закликає до насильства

Недавні теракти ІДІЛ у Парижі відродили розмови про «війну цивілізацій», протистояння Заходу і Сходу, наступ ісламу і так далі. У зв’язку з напливом біженців з Близького Сходу праві політики лякають своїх громадян тим, що іслам «накриє» Європу. В ООН категорично виступають проти будь-яких спроб зіштовхнути релігії та культури. Тому коли російські священно-служителі назвали військову операцію в Сирії «священною війною», це викликало вкрай негативну реакцію у спеціального посланника Генерального секретаря ООН з попередження геноциду Адами Дьєнга, який висловив свою позицію в інтерв’ю Радіо ООН.

— Я вважаю, що потрібно покінчити з будь-якими підбурюючими заявами, в тому числі релігійного характеру. І тому мене стривожили заяви представників Російської православної церкви про те, що російська операція в Сирії — це «священна війна». Що це за позиція?! Це неприпустимо. Я радий, що російська влада відмежувалася від цієї заяви православної церкви. Я сподіваюся, що це стане сигналом і для інших релігійних лідерів по всьому світу.

Переглядів: 567

Чому Голодомор став можливим?

28 листопада — День пам’яті жертв голодоморів 

«Гришо! Ти щось бачиш?» — «Ні». — «І я нічого не бачу». Такими словами мати звичайно починала розповідь про 1933-й.

Матері тоді було шість років, а її братові — вісім. Тримаючись за руки, вони злазили з ліжка на долівку і попід стіною поволі виходили з хати. Сідали біля порога і певний час грілися вранішнім сонцем, аж поки набряки біля очей трохи спадали, і вони починали щось бачити.

Батьки йшли на роботу ще до сходу сонця, і діти бачили їх лише пізно ввечері, коли вони, знесилені працею і голодом, брудні й непривітні, поверталися додому.

Переглядів: 537

Свічки пам’яті у Порту

У парку «Паласіо де Кріштал» португальського міста Порту пройшов захід до Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні, а також з відзначення Дня Гідності та Свободи, під час якого було відкрито пам’ятний знак Героям Небесної Сотні.

Виготовлення та встановлення пам’ятного знака відбулося за ініціативою тамтешньої української громади та за активного сприяння консульства України в Порту, муніципалітету та португальських підприємців.

Переглядів: 549

Художнє осмислення трагедії

До Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні, що припадає на четверту суботу листопада, ОННБ оголосила тиждень наукової книги та провела День науковця, у рамках якого дослідники цієї страшної сторінки в літопису нашого народу — вчені, педагоги, письменники і художники — розповіли про свої останні роботи на цю тему. Окреме місце відвели саме образотворчому мистецтву, тому, як за допомогою художніх засобів можна розповідати дітям про те лихоліття.

Правду про страшну трагедію — Голодомор 1932—1933 років — донести дітям не так уже й легко. Документи і фотокартки тих часів їм не покажеш — налякаєш, а сухі фактологічні доповіді вони не сприймають. І тут на допомогу історикам приходять художні образи — янголи смерті, виснажені люди і кровожерливі матрьошки. «Малювали і людину праці, яка, зігнута, ледве тримається на ногах, але вона ще йде... І кусочок хліба на столі... Все це теж пам’ять про тих, хто того кусочка хліба так і не отримав в останній момент. Різне бачення художників, десь абстрактне. Дітям, мабуть,  і страшно, і важко показувати фотографії і говорити про ці речі. А через художнє бачення, через бачення митців — це емоційно доступне дітям, це вже художній образ діє. Він трагічний,  але він освітлений душею митця», — за-значила художниця Лариса Дем’янишина.

Переглядів: 598

Право бути інакшим

«Ображаючи іншого, ти не турбуєшся про самого себе», — так колись сказав Леонардо да Вінчі, італійський художник, винахідник і мислитель епохи Відродження.

Ці слова актуальними є й донині, адже люди часто не хочуть почути одне одного, тому й не знаходять між собою згоди, вирішуючи проблемні моменти, як правило, силою. Що стає на заваді порозумінню і мирному співжиттю? Часто речі абсурдні: національні відмінності, культурні традиції, світобачення, релігійні уподобання, глупа політична заангажованість…

Переглядів: 571

Чорногорія іде в НАТО. Чи дійде?

Державна дума Російської Федерації 20 листопада ухвалила постанову № 932959-6 про затвердження звернення до Скупщини Чорногорії, парламентарів країн—членів НАТО та Парламентської асамблеї ОБСЄ, в якому висловлює незгоду з розширенням Північноатлантичного альянсу і вступом до нього цієї балканської країни.

Наголошуючи на давній дружбі російських та чорногорського народів, депутати Держдуми намагаються вкотре, як мантру, втокмачити в «чорногорську голову» свої ідеї про «мир в усьому світі» й «позаблоковість як перевагу», паралельно голосуючи за обстріли Донбасу та бомбардування Сирії, де гинуть десятки й сотні мирних людей від російської зброї, від рук росій-ських військових та бойовиків.

Переглядів: 7049

Богдан Гатило — Великий київський князь

Про цього письменника я дізналася зовсім випадково. Якось увімкнула «Перший національний», а там якраз йшов повтор «Надвечір’я» (в пам’ять великої подвижниці Тамари Щербатюк канал показує її телепередачі різних років). У момент ввімкнення телевізора симпатична жіночка (філолог, імені не розчула) пристрасно говорила про письменника-укроїнолюба на ім’я Іван Білик. Як вони десь 50 літ тому вчилися разом у Києві, як він до безтями любив Україну, як за одне якесь негарне слово про Україну міг відійти від студента і вже більше ніколи не подати йому руки. А ще в ті суворі роки зросіщення (коли гонінь зазнавало багато чого українського) він уперто носив вишиванку. Був мовчазний, спокійний, не брав участі в танцюльках-вечірках, сторонився бурхливого студентського життя. А пізніше з’ясувалося, що він до «глибокої глибини» вивчав історію України.

Переглядів: 772

Твоє прізвище в історії краю Полоз

Степ завжди нагадував мені діда, який, сидячи на призьбі, стиха розповідає малечі про минуле, ілюструючи розповідь старими світлинами на цупкому брунатному картоні.

Виявляється, що і дід був колись молодим, навіть маленьким. Не вірилося в це, бо він зовсім не був схожий ні на хлопчика, якого батьки тримали на руках, ні на парубка із кучерявим чубом, що виглядав з-під козирка чудернацького картуза, вдягнутого набакир.

Переглядів: 648

«Віра, взята у чужинця, губить»

26 листопада — 90 років від дня народження Опанаса Заливахи (1925—2007), видатного українського художника, правозахисника-шістдесятника

Народився він на Харківщині 26 листопада 1925 року. Голодного 1933-го сім’ї вдалося виїхати з України на Далекий Схід.

Про той час Опанас Іванович розповідав так: «Пригадую глей, червонястий, зернистий, він підкорився кожному моєму доторкові — м’який і теплий... і перше, що я хотів зліпити — це людську подобу, і щоб вона була схожа до мого батька, якого мені так бракувало і якого силувався пригадати. Я зліпив його, а коли мати взяла мене за руку й повела на побачення з батьком (він тоді сидів у ДОПРі), я взяв і свій зліпок із собою, щоб показати батькові і щоб самому переконатися, що поді-бний. Батько потрапив під горезві-сну «чистку» за те, мабуть, що служив у царській армії на Кавказі, де був тричі нагороджений «Георгієм». Згодом його випустили на волю.

Переглядів: 670

Бітломанія крокує Одесою

Раз, два, три!
Ми українські «Бітли»!
На трактори посідаєм,
«Камтуґезу» заспіваєм!

(Український фольклор початку 70-х минулого століття, який автор репортажу пам’ятає з десяти років)

В Одеському оперному театрі відбувся My Beatles Tribute show. Напередодні шоу його натхненник і головний фахівець з «ліверпульської четвірки» в Україні DJ Паша прочитав у Hub-вітальні лекцію про легендарну групу.

Переглядів: 2558

Поліомієліт: ризики і захист

Захворювання, яке давно подолали у нашій країні, нещодавно знову заявило про себе. Кілька місяців тому МОЗ отримав із женевської лабораторії ВООЗ підтвердження двох випадків захворювання на поліомієліт у Закарпатській області. На момент виявлення паралічу одній дитині було чотири роки, іншій — десять місяців. Обидві не були вакциновані від поліомієліту.

Не минуло й трьох тижнів після цієї події, як в Україні почалася додаткова вакцинація одночасно по всій країні, і проводиться вона тільки в медичних установах, де є стаціонарні або мобільні вакцинальні кабінети. Здавалося б, підстав для тривоги нема, але ворога, все ж, маємо знати в обличчя. А тому ми звернулися за роз’ясненнями до фахівця — кандидата медичних наук, доцента Ніни ОЛІЙНИК.

Переглядів: 6008

У фаворити — змалку

Ми вже розповідали про успіхи кучурганських юних дзюдоїстів. Зокрема, за результатами минулого навчально-спортивного року у 17 турнірах вони здобули 50 перших місць та майже 100 других і третіх. Унікальне досягнення!

Й ось нові старти. Вихованці тренера Лариси Чигринської взяли участь у всеукраїнському турнірі в Кіровограді, змаганнях під назвою «Кубок скіфів» у Херсоні та ХІІ міжнародному турнірі «Європа» в Одесі. Призерами на них стали Іван Констандогло, Денис Котелкін, Данило Москальов, Єгор Чекерський і Данило Губенко.

Переглядів: 551

Темноволоса оболонка чи пастка?

Темна матерія, що оповила планети Сонячної системи, має, за теорією науковців з NASA, форму довгого волосся. Щоб вивчити оте темноволосе оточення, зокрема й нашої планети, вчені пропонують послати зонд.

Такі «волосини» мають як коріння, так і кінчики. Вчені вважають, що коріння волосин темної матерії є приблизно за мільйони кілометрів від поверхні Землі, а кінцівки — за два мільйони. При проходженні через ядро Юпітера «волосся» темної матерії має утворити ще щільніше, майже в трильйон разів, коріння, аніж у звичайному потоці. «Якщо ми точно визначимо розташування коренів, то туди можна буде послати зонд, який збере масу інформації про темну матерію», — каже Гері Презо із Лабораторії реактивного прискорення NASA.

Переглядів: 551

Новий Всесвітній потоп?

Американське космічне агентство NASA, проаналізувавши зміни клімату, спрогнозувало через 60 років другий Всесвітній потоп на Землі, повідомляє GlobalScience.

Моделювання показує, що після підвищення рівня Світового океану на 20 метрів під воду підуть такі великі прибережні міста, як Лондон, Токіо та Амстердам. Якщо вчасно не вжити необхідних заходів щодо евакуації, то через повені може загинути величезна кількість людей. Крім усього іншого, збільшиться чисельність населення, яка залишиться на суші.

Переглядів: 622

Робочі суботи у 2016-у

До трьох святкових днів у 2016 році — Різдва Христового, Міжнародного жіночого дня та Дня Конституції — додадуться сусідні з ними за календарем. Відповідно три суботи українцям доведеться відпрацювати.

З метою створення сприятливих умов для святкування 7 січня — Різдва Христового,

Переглядів: 792

Охорона праці при роботі з персональним комп’ютером

При організації праці, пов’язаної з використанням персонального компютера, для збереження здоров’я працюючих, запобігання професійним захворюванням і підтримки праце-здатності передбачаються внутрішньозмінні регламентовані перерви для відпочинку.

Внутрішньозмінні режими праці і відпочинку містять додаткові нетривалі перерви в періоди, що передують появі об’єктивних і суб’єктивних ознак стомлення і зниження працездатності.

Переглядів: 548

Секунда, що здатна «зрушити» Грінвіч

Ось уже півтора десятиліття експерти обговорюють долю так званої «високосної секунди», яка набігає за кілька років через особливості обертання Землі. Учасники Всесвітньої конференції радіозв’язку, що відбулася у Женеві, знову не змогли ухвалити остаточне рішення і постановили продовжити дослідження про дію та застосування «високосної секунди».

До цього питання підключилися представники чотирьох систем супутникової навігації — GPS, російської «Глонасс», китайської BeiDou та європейської Galileo. Розібратися в тонкощах цієї проблеми Артемові Пащенку допоміг експерт Міжнародного союзу електрозв’язку Вадим Ноздрін.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net