Переглядів: 1071

Ангели і демони

Невизначеності з виборами мера Одеси, треба вважати, вже нема. О 4-й годині ранку 30 жовтня після десятигодинної наради Одеський окружний адміністративний суд відхилив позов кандидата в мери Одеси Саші Боровика про перерахування голосів на низці дільниць у Суворовському й Київському районах міста. Суд вирішив, що правових підстав для задоволення вимог немає.

Нагадаємо, перемогу в першому турі здобув чинний мер Геннадій Труханов, набравши 51,34% голосів. Його головний конкурент, кандидат від Саакашвілі Саша Боровик, який разом з губернатором за підсумками екзитполу студії Савіка Шустера націлився на другий тур, у підсумку здобув усього 24,58%. Таким чином, офіційні результати виборів мера Одеси, оголошені міською виборчою комісією ще 27 жовтня, і нічний вердикт суду залишили одне єдине запитання — у що виллються грона гніву Міхеіла Саакашвілі?

Грона гніву

Вони почали наливатися, щойно стало ясно, що другого туру виборів в Одесі не буде. Щоправда, у команди Саші Боровика є два дні на оскарження рішення суду (зауважимо, цей матеріал вийшов у «ДТ» 31 жовтня. — Прим. «ЧН»). До того ж вона має намір подати позови про фальсифікації на виборчих дільницях і в інших районах міста. Більше того, розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, відкритих за фактами фальсифікацій: виготовлення і вкидання підроблених бюлетенів; виправлення членами виборчкомів цифр у протоколах, заповнення членами двох виборчкомів уточнених протоколів безпосередньо в холі комісії тощо.

Губернатор Саакашвілі вже заявив, що група хороших юристів до кінця відстоюватиме справу в суді. І що прокуратура під керівництвом Давида Сакварелідзе домагається судового рішення щодо вилучення фальсифікованих протоколів. Але навіть якщо й буде доведено факти фальсифікації, — а міліція і прокуратура постараються їх довести, у чому немає сумніву, — то їхні масштаби навряд чи вплинуть на загальні результати. Поїзд пішов.

Досвідчений у виборчих справах Геннадій Труханов одразу ж, у день оголошення результатів виборів, організував проведення сесії міськради, на якій голова міської виборчої комісії вручив йому посвідчення мера Одеси і квіти під гучні оплески новообраних депутатів.

У новій міськраді його партія «Довіряй ділам» отримала 27 місць із 64, набравши найбільший відсоток голосів — 33,36. Друге місце у партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» — 17,53% (14 місць). Третє — в «Опозиційного блоку» — 14,5% (12 багнетів). Замикають список Українська морська партія Сергія Ківалова з шістьма мандатами і «Самопоміч» з п’ятьма.

Судячи з розкладу, у новообраного мера буде на кого зіпертися у наміченому протистоянні по лінії мер—губернатор. Якщо Саакашвілі, який оголосив війну бандитам, злодіям, шахраям і фальсифікаторам, що вкрали другий тур в Одеси і Саші Боровика, дотримається своїх обіцянок домогтися повної перемоги, то неспокійне життя мерській команді буде забезпечене. І не тільки.

Виборчий штаб Саші Боровика, окрім критики на адресу чинного мера за фальсифікацію виборів і «домальовування» близько 4—5% голосів, звинуватив і місцеве керівництво Блоку Петра Порошенка в підігруванні Труханову. «Саботаж з боку нібито колег ми відчували впродовж усіх передвиборних перегонів, — заявив Боровик відразу після виборів. — Але ми не плануємо заплющувати очі на кулуарні домовленості місцевого керівництва партії «Солідарність» з корумпованими міськими чиновниками».

На місцеве керівництво в особі команди нардепа Олексія Гончаренка «наїхав» і Саакашвілі. «На Думській ТV, підконтрольній колишньому «регіоналу», а нині місцевому представникові БПП «Солідарність», тиражуються умисно сфальсифіковані результати, згідно з якими в Одесі другого туру виборів не має бути. Брехня собача», — заявив губернатор.

Саакашвілі укотре виявився людиною слова. Але не справи. На запитання: «Хто буде мером Одеси?» досить досвідчений політик і політтехнолог відповів DT.UA: «Якщо не проконтролюють комісії, то в першому турі мером стане Труханов». От і став.

Чи стане Одеса
гарячою точкою

Протистояння навколо результатів мерських виборів не тільки вбило клин між губернатором і мером, і тепер подальше мирне співіснування двох гілок влади під великим сумнівом і може знести мирний дах над головою Одеси. Спокій городян теж тримається на волосині. Заклики влаштувати одеський Майдан уже пролунали.

Геннадій Труханов заявив, що повідомив адміністрацію президента про ситуацію в Одесі. Однак незважаючи на те, що він виступив проти вуличних акцій протестів, Труханов забезпечив присутність своїх прибічників під будинком Одеського окружного адміністративного суду, де розглядався позов його опонента Боровика. Дякувати Богу, два мітинги пройшли без бійок.

У свою чергу Саакашвілі, після того як зібрав своїх прибічників у виборчому штабі Боровика в центрі міста і закликав створити комітет громадян проти злодіїв і шахраїв, трохи заспокоївся і був змушений охолодити запал одеситів. «Вважаю заклики організувати одеський Майдан сьогодні передчасними й контрпродуктивними», — заявив він. За словами голови ОДА, «більша частина причин, які призвели до нахабності злодіїв і шахраїв при владі, криється в загальнодержавних проблемах, і в цілому ключ до цих проблем зберігається в Києві. Потрібні радикальні зміни по всій Україні, яких мають домагатися всі мислячі сили. Обмеження тільки окремо взятими місцевими бандитами не дасть бажаного результату. Я налаштований боротися з усім цим до повної перемоги. Насамперед — це боротьба з великою корупцією, з кланами у Києві, без підтримки яких свавілля в Одесі та інших містах було б неможливим».

Тут Міхеіл Ніколозович, звичайно, має рацію.

З критичним впливом ФПГ на політичні процеси в країні треба щось робити. Одеса — одне з вузлових міст, де зійшлися інтереси і батьків-засновників «Опозиційного блоку», і Коломойського, і Порошенка. Насамперед — бізнес-інтереси. Але хто заважав паралельно з верстанням планів виживання кланів зробити маленькі конкретні кроки, які не потребують втручання ні Шокіна, ні Грицака, ні Авакова: якісно проконтролювати роботу комісій? Не той масштаб?

Запізнілі звинувачення

Вирування пристрастей міг би розрядити другий тур виборів, який уже неможливий, або перерахування голосів, на яке не пішов лідер перегонів Труханов. Зрозуміло, градоначальник заявив, що він як ніхто інший зацікавлений у чесній перемозі і мало не сам готовий бути присутнім при перерахуванні на спірних дільницях. Однак, як уже згадувалося, ці наміри не завадили йому ургентно провести першу сесію міськради для вступу в повноваження. Труханов і К0 так поспішали з її проведенням, що забули скласти присягу і мер, і депутати. Згадали про неї лише наприкінці, коли вже лунав гімн Одеси, який довелося перервати, щоб «закріпити щастя».

Очевидно, не вельми приязна до губернатора більшість складеться не лише в Одеській міській, а й в обласній. Попри те, що на момент виходу статті остаточно підрахувати голоси ще не змогли, тренди увиразнилися досить чітко: лідирує «Опозиційний блок» (23%); поряд БПП (22%); «Довіряй ділам» (12%); БЮТ (11%); «Відродження» і «Наш край» (обидва — близько 8%). Якщо Фірташ, Ахметов і Коломойський обнімуться, то в облраді виникне більшість з ОБ, ДД і «Від-родження». У цьому разі головою облради, швидше за все, стане Микола Скорик, хоча голова ОДА хотів би бачити на цій посаді Марію Гайдар. Якщо олігархічного альянсу не відбудеться, то для створення більшості може знадобитися і «Наш край», через що Антон Кіссе може запитати себе: «Чому я не сокіл?».

Але спершу треба порахувати отримані місця. Одна з причин відсутності остаточних результатів виборів до обласної ради в тому, що міська територіальна виборча комісія зволікає з підбиттям підсумків виборів до обласної ради в округах, нарізаних в Одесі.

На думку обласної організації КВУ, виборчком грубо порушує законодавство: він не мав права встановлювати результати виборів до міських органів влади, поки не затвердили протоколів щодо обласної ради.

Після того як міськвиборчком коронував Труханова, члени комісії перестали працювати. До речі, поспіх у підрахунку голосів на виборах до міськради призвів до виявлення «неврахованих» 20 тисяч виборців. Як прокоментував DT.UА голова обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко: «Міська комісія настільки поспішала встановити результати виборів до міськради й провести першу сесію, що припустилася такої грубої помилки, яка тепер ставить під сумнів встановлення результатів виборів до міськради».

Чесні вибори, насамперед — мерські, для Одеси досі залишаються таким же прекраснодушним побажанням, як нові робочі місця замість «7-го кілометра». На наших виборах перемагає завжди той, у кого в руках адмінресурс і кого різні центри впливу погодили з Києвом. Цього разу всі були впевнені, що партія влади не виставить свого кандидата на посаду мера Одеси. Адже Банкову не дратувала кандидатура чинного мера Труханова, який і став підкилимно погодженим кандидатом. Але цей розклад сплутав голова ОДА Саакашвілі, виставивши на мерство з нульовими шансами на перемогу свого кандидата Сашу Боровика. Стартовий рейтинг Боровика був на рівні 4%. Це вже до кінця виборчих перегонів, судячи з даних екзитполу, він зріс до 30%.

Однак проблема не тільки в тому, що Боровик пізно включився в боротьбу, а Саакашвілі не мав часу й можливості по всіх усюдах «водити» свого кандидата за руку. Лише високого рейтингу губернатора на двох забракло. Проблема в конкретних справах, якими міг би похвалитися і голова ОДА, і його помічник. Труханов, розуміючи, що попереду вибори, був обережним і в політику не дуже ліз. Натомість тихою сапою робив конкретні справи, які відчувають одесити. Як казав незабутній Павло Лазаренко: «Я не політик. Я — хазяїн». Не випадково гасло Труханова «Довіряй ділам» переросло у назву партії. Він не руйнував світ дощенту, він ставив лавочки. А тепер, закріпившись, зможе, зі значно міцнішої позиції, взятися й за перебудову світу за проектом спонсорів, які сидять у Лондоні.

Про яких, до речі, Саакашвілі і Боровик згадали теж запізно: кримінальний авторитет Ангел (він же Ангерт) не сходив з вуст губернатора тільки після того, як стало зрозуміло, що другого туру не буде. Прокуратура й міліція тільки зараз почали перевірки комунальних підприємств міста. Але з точки зору впливу на електорат ці заяви й ходи — нині вже як мертвому кадило.

Одесі потрібні чесні й справедливі вибори, як і всій Україні. А не поствиборне дежавю з присмаком гіркоти й розчарування. Цієї страви Одеса наїлася під час усіх попередніх епічних баталій з міріадами порушень. Але враховувати це треба було раніше і діяти на випере-дження, не чекаючи результатів. Махати після бійки кулаками — запізніле заняття. Принаймні в Одесі, де, за даними Комітету виборців України і громадянської мережі «Опора», чинний мер перемагає в першому турі.

Ніна ПЕРСТНЬОВА.

Джерело: «Дзеркало тижня. Україна».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net