Переглядів: 724

У кожній роботі - знак часу

/_f/2015/088.jpg З одним із напрямків творчості Михайла Жука, українського мистця минулого століття, чиє ім’я упродовж 40 років було пов’язане з Одесою, у ці дні можна ознайомитися в муніципальному музеї приватних колекцій імені О.В. Блещунова (вул. Польська, 19).

Мабуть, один лише Тарас Максим’юк, відомий збирач артефактів української культури тут, на півдні, знає, скільки вже було подібних виставок, присвячених Михайлові Жуку, бо майже кожна з них репрезентувала якусь частку його колекції. А ще тому, що до цієї постаті у нього свій, особливий пієтет. Про Михайла Жука може розповідати безкінечно.

Не стала винятком і ця виставка. Як завжди — вишукана публіка, ретельно, з пошануванням та знанням справи дібрана експозиція, а ще — дуже цікаве та змістовне вступне слово знаного колекціонера — про життя і творчість художника і про те, як сам він захопився цим мистцем. Та й не дивно: Михайло Жук був всебічно обдарованим мистцем — не лише художником, а й керамістом, літератором, вправлявся зі шрифтами, а також став одним із засновників Української академії мистецтв та її професором.

Отримавши по закінченні Краківської академії — звідси й впливи західноєвропейського модерну — дві медалі та грант, як сказали б сьогодні, на подорож найбільшими західними столицями для ознайом-лення з кращими європейськими музеями, він віддав ці гроші на визволення свого батька, ув’язненого за політичну діяльність. По-дібно до того, як інший мистець, композитор Микола Лисенко, віддав зібрані для нього кошти на створення музичної школи для обдарованих дітей…

В експозиції нинішньої виставки можна побачити портрети видатних діячів української культури, передусім Лесі Українки, Івана Франка, Михайла Коцюбинського — їх поєднувала щира дружба, Павла Тичини, автопортрети Михайла Жука — їх тут шість, й серед них єдиний, написаний олійними фарбами, та єдиний, на жаль, силует — напівзабутий жанр, а також каталоги виставок, альбоми…

До слова, про Тичину… Саме Михайло Жук створив перший портрет тоді ще молодого поета, зобразивши його у своєму панно «Біле і чорне». Й саме Тарас Максим’юк знайшов і врятував цей твір художника та показав його майже у всіх обласних центрах, відродивши в такий спосіб традицію виставки однієї картини. Експоновані роботи створені в різноманітних техніках, у багатьох творах виразно простежується захоплення модерном — мистець був одним з небагатьох тогочасних художників, заангажованих у цьому напрямку. Працював і в техніці сецесії, дуже поширеній на початку минулого століття, — портрет Павла Тичини був першим сецесійним портретом в Україні.

«На всіх виставках ми щоразу бачимо ніби нового Михайла Жука, — зазначив на відкритті художник театру Микола Вилкун. — Ця ви-ставка вражає тим, що тут представлено автопортрети і портрети різних діячів. І в кожній роботі бачимо знак часу».

Поміж іншого варто згадати про те, що у найгірші часи більшовицьких репресій та нагінки на українську культуру, коли багато хто з небезпідставного страху знищував компрометуючі його документи, фотографії тощо, Михайло Жук зберіг всі написані ним портрети багатьох діячів, котрі згодом були репресовані та знищені. Незважаючи на те, що й сам відсидів кілька місяців у в’язниці, вже перебуваючи в Одесі.

Сюди, в Одесу, перебрався 1925 року. Очолював графічну майстерню в політехнікумі мистецтв, викладав літогравюру, був проректором Художнього інституту. З нашим містом пов’язане все його подальше життя.

Роман КРАКАЛІЯ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net