Переглядів: 2395

Якщо болить голова...

У наш час таке поняття, як «головний біль», стало повсякденним і звичним для багатьох людей. Від головного болю страждають абсолютно всі категорії населення. Та мало хто замислюється про його причини. А він часто є основною скаргою при більш ніж 40 різних неврологічних захворюваннях.

Як бути? Терпіти чи бігти у найближчу аптеку і купувати препарати, щоб якомога швидше усунути цю проблему? Про це розмова із фахівцем — професором, доктором медичних наук Степаном ПШИКОМ.

— Степане Степановичу, то які ж причини головного болю?

— Вони досить різноманітні. Основні з них — захворювання головного мозку та його оболонок, утворень, що розташовані поза порожниною черепа (м’які тканини, придаткові порожнини, очі), ангіоневрози, захворювання внутрішніх органів, хронічні та гострі інтоксикації. Механізм виникнення головного болю різний і визначається характером недуги.

Ураження оболонок мозку — менінгіт, арахноїдит, субарахноїдальний крововилив, травма — тягне за собою механічне подразнення оболонкових рецепторів, а в низці випадків і порушення циркуляції спинномозкової рідини. Ось це і є основним при головному болю, що виникає при пухлині або запаленні мозку.

При гіпертонії, мігрені та гіпотонії в основі головного болю лежать порушення кровообігу у «басейнах» зовнішньої і внутрішньої сонних артерій. У результаті зниження тонусу артерій виникає надлишкове розтягнення їхніх стінок і внаслідок цього розвивається відчуття головного болю.

Порушення кровообігу часто виникає в результаті серцево-легеневої недостатності, що спричиняє підвищення тиску у венозній системі. Головний біль як симптом спостерігається, як правило, і при функціональних захворюваннях нервової системи. Тут важливо визначити характер, локалізацію, тривалість головного болю, час його виникнення. Розрізняють: давлячий, тягнучий, пульсуючий, колючий і стріляючий головний біль. Локалізація болю пов’язана з розташуванням та характером самого патологічного процесу.

— Якось моя знайома вирвала за порадою стоматолога зуб «мудрості» і відтоді періодично у неї виникає головний біль...

— Це пов’язано з подразненням трійчастого нерва, що зазвичай і викликає місцевий головний біль. Так, при ураженні внутрішньої сонної або очноямкової артерії болі виникають частіше в ділянці чола, очниці, очних яблук, кореня носа. Болі, пов’язані з хребетною артерією, проектуються в ділянці потилиці та шиї.

Крім місцевих, можуть бути болі, що захоплюють усю голову або її половину. За тривалістю розрізняють постійні і нападоподібні головні болі. Час виникнення їх неоднаковий: уранці, вдень, ввечері, вночі. Аналіз усіх зазначених вище факторів у поєднанні з об’єктивним дослідженням нервової системи і внутрішніх органів дозволяє, як правило, виявити причини і характер головного болю та визначити раціональну терапію.

Тривалі, настирні, інтенсивні болі виникають при ураженні оболонок мозку. При менінгітах і мозкових крововиливах вони більш всеохоплюючі, ніж при арахноїдитах. Лише на початку захворювання болі можуть бути нападоподібними, потім вони стають постійними, дуже інтенсивними, іноді загострюються вночі. Часто головні болі спо-стерігаються і при гідроцефалії (водянці головного мозку).

— А які характерні болі при гіпертонії?

— Гіпертонічній хворобі властивий тупий, давлячий, пульсуючий головний біль, що посилюється при фізичному і психічному навантаженні. Можна відзначити у низці випадків деяку взаємозалежність між вираженістю головного болю і рівнем артеріального тиску, проте болі виникають і при різкому зниженні тиску.

При гіпотонії, тобто зниженому тиску, головний біль менш інтенсивний і зазвичай супроводжується загальною слабкістю, відчуттям розбитості, зниженням працездатності. Досить типовий нападоподібний односторонній біль при мігрені, пароксизмальні (що посилюються) напади різких болів при невралгіях трійчастого нерва, рідше — потиличних нервів. Діагностика таких страждань, як правило, не становить великих проблем.

— Чи можуть захворювання очей спричинити головний біль?

— Звичайно. Перш за все, слід пам’ятати про глаукому і при підозрі на неї дослідити внутрішньоочний тиск. Виникають болі також при іритах (запаленнях райдужки ока) та внаслідок порушення рефракції (простіше кажучи, при короткозорості, далекозорості або при астигматизмі). В останньому випадку підбір відповідних скелець усуває болі. Для всієї цієї групи характерна локалізація головного болю в ділянці чола.

— Якось навесні прихворів на гайморит, дуже боліла тоді голова...

— Це характерно при запальних захворюваннях придаткових пазух. Мова про названий вами гайморит, а також фронтит, етмоїдит, ну і, звичайно ж, гнійний отит.

Серед тих, хто страждає на головний біль, велику групу становлять пацієнти із захворюваннями внутрішніх органів. Головні болі можуть виникати внаслідок порушення діяльності кишковика (закрі-пи), печінки (жовчно-кам’яна хвороба), нирок (уремія). Головний біль часто є симптом гострих гарячкових захворювань.

— Як же лікувати головний біль?

— Лікування слід призначати, виходячи з природи захворювання. Терапія складається із специфічного лікування захворювання, що є причиною головного болю. А ще потрібні дегідратизуючі медикаменти (для створення ефекту зневоднення): глюкоза (40% розчин), сірчанокисла магнезія (25% розчин), хлористий кальцій і натрій (10% розчин), уротропін (40% розчин). Внутрішньом’язово вводять 25% розчин сірчанокислої магнезії, меркузал (0,5—1 мл).

Практикується і видалення частини ліквору (спинномозкової рідини) шляхом поперекового проколу (5—15 мл). Рентгенотерапія судинних сплетінь шлуночків доцільна при головних болях, пов’язаних з надмірною секрецією ліквору.

При головних болях, що мають в основі зміну тонусу мозкових судин, доцільне застосування спазмолітичних засобів, що знижують артеріальний тиск. Робити це потрібно у комбінації із засобами, що звужують судини твердої мозкової оболонки. Паралельно із названої терапією широко застосовуються болезаспокійливі засоби.

— Який прогноз при головних болях: як довго доведеться страждати?

— Прогноз тісно пов’язаний з характером основного захворювання. Головний біль, як ми з’ясували, часто є ознакою різних захворювань, а тому перемога над ним залежить від успішного подолання основного захворювання.

Розмовляв
Ярослав ШЛАПАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net