Переглядів: 675

Давайте жити за правилами

29 жовтня — Всесвітній день боротьби з інсультом

Саме всесвітній, тому що важливість лікування і профілактики такого важкого захворювання, як інсульт, визнається у всьому світі. Найстрашніше те, що сьогодні інсульт «молодшає» з кожним роком. Якщо раніше недуга вражала людей старших вікових груп, то тепер відзначаються випадки захворювання осіб дедалі молодого віку. А не так давно ЗМІ взагалі повідомили, що інсульт вразив п’ятимісячну дитину!..

Недаремно в народі інсульт називають ударом, оскільки життя здорової або майже здорової людини, яка при цьому самостійно себе обслуговує, після інсульту разюче змінюється. Учора міг усе робити сам, а сьогодні ти безпо-мічний інвалід і потребуєш періодичної чи постійної сторонньої допомоги, а то й догляду.

Звичайно, наука не стоїть на місці. Фармація пропонує нові й нові лікарські препарати, розвивається індустрія реабілітації, але не випадково інсульт називають одним з найдорожчих захворювань.

Будь-яку хворобу, в тому числі й інсульт, набагато легше попередити, ніж лікувати, тож давайте скористаємося тим, що є такий Всесвітній день боротьби з інсультом, та поговоримо, як саме попередити цю серйозну недугу. Насамперед пригадайте, чи були у вашій родині випадки захворювання на інсульт, а якщо були, поставтеся з особливою увагою до проблеми, адже до інсульту існує спадкова схильність.

Як це не банально звучить, але варто не забувати про здоровий спосіб життя, який включає в себе і необхідність контролю за артеріальним тиском. Причому робити це треба не коли припече, а регулярно й у будь-якому віці. Апарат для вимірювання артеріального тиску, вважають медики, має бути у кожному домі, тим більше, що сьогодні у продажу існує величезний вибір найрізноманітніших апаратів і за ціною, і за можливостями самостійно вимірювати власний артері-альний тиск. Фахівці рекомендують не нехтувати цією порадою, оскільки найнебезпечніші ті випадки, коли при підвищеному артеріальному тиску людина почувається добре і не вживає жодних заходів для його зниження.

Набагато краще, коли ви можете виміряти артеріальний тиск собі, своїм рідним, особливо старшого віку, переконатися, що він у нормі, і заспокоїтися. А от якщо вам вже призначені препарати, то, швидше за все, приймати їх доведеться постійно, і відмінити лікування може тільки лікар. В жодному разі не можна займатися самодіяльністю, адже нормалізація артеріального тиску під час його лікування не передбачає автоматичну відміну лікування.

В обов’язковому порядку треба контролювати й рівень холестерину в крові. Сучасна людина має знати рівень свого холестерину. А оскільки інсульт «молодшає», це стосується усіх, хто читає цей матеріал. Ви знаєте рівень свого холестерину? А якщо не знаєте, то чому? Спробуйте самі відповісти собі на це просте питання.

У профілактичних цілях варто виключити з раціону жирні продукти тваринного походження. Дієта має містити достатню кількість фруктів та овочів. Важливо також контролювати кількість споживаної солі, оскільки солона їжа сприяє підвищенню рівня артеріального тиску.

Більшість городян сповідує сидячий спосіб життя, і як тут не згадати про необхідність помірного фізичного навантаження. Це може бути і лікувальна фізкультура, і заняття рекомендованим видом спорту, і регулярна ранкова зарядка, і посильна робота на дачній ділянці, й піші прогулянки.

А ще необхідний повноцінний відпочинок. Сприяє відновленню сил організму й повноцінний сон.

Категорично слід відмовитися від куріння. Нікотин — сильна судинна отрута, а інсульт — це пошкодження судин. Про важливість цієї проблеми говорять усі, але мало кого з курців це зупиняє. Не дай Боже, табу на куріння накладе сам інсульт.

Небезпека інсульту висока. Його лікування тривале і не всім по кишені. Не завжди воно й успішне. А от профілактика вимагає лише до-тримання простих правил. Тож давайте жити за правилами.

Ярослав ШЛАПАК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net