№ 82-83 (21654-21655) субота 17 жовтня 2015 року

Переглядів: 1378

Хто там марширує правою?

Однією з головних подій тижня, що минає, стало святкування Дня захисника України. Указами Президента 2014 і 2015 років свято отримало офіційний статус, а Верховна Рада ухвалила рішення оголосити цей день вихідним. Однак день Покрови Пресвятої Богородиці і дату створення Української повстанської армії вважали Днем захисту Батьківщини задовго до всяких указів.

Дати, свята
та захисники

У 1999 році 14 жовтня оголосили Днем козацтва. Але одночасно президент Кучма відновив святкування 23 лютого. Як її не називай, ця дата залишалася днем радянської армії. Українське і радянське у свідомості людей було перемішано в таких химерних поєднаннях і набувало таких форм, що ніхто не здивувався.

Переглядів: 1428

Прихильність до ОУН-УПА росте

Згідно з результатами дослідження, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» 1—6 жовтня, 41% опитаних підтримує ідею визнати ОУН-УПА учасниками боротьби за державну незалежність України.

Упродовж 2014—2015 років кількість прихильників визнання ОУН-УПА зросла з 27% до 41%, натомість противників цієї ідеї істотно поменшало (з 52% до 38%). З-поміж респондентів 21% не визначився щодо цього питання. Таким чином, вперше за роки дослідження даного питання кількість прихильників визнання ОУН-УПА в Україні перевищила кількість противників.

Переглядів: 928

Народні герої

/_f/2015/083.jpg Народних героїв України напередодні свята Покрови та Дня захисника вшановували в Одеському театрі опери та балету. Це була вже десята церемонія нагородження, але перша, на якій були присутні представники влади: ордени вручав особисто голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі.

Журналіст і волонтер Андрій Боєчко, один з ініціаторів та засновників «Народного героя», розповідає:

— Чимало наших воїнів, що відзначилися у страшних боях, захищали побратимів, брали участь у спецопераціях, досі не відзначені державою. Люди, які покинули рідні домівки, щоб захистити суверенітет і цілісність України, залишаються забутими, тоді як паркетним генералам продовжують навішувати ордени та медалі. Майже без уваги залишається робота лікарів, волонтерів, журналістів, які, ризикуючи життям, підтримують бійців на передовій.

Андрій Боєчко разом з ювеліром Дмитром Щербаковим опрацювали і створили орден «Народний герой України». Їх підтримав засновник волонтерської органі-зації «Народний тил» Георгій Тука, який кілька місяців тому очолив військово-цивільну адміністрацію Луганської області. Під час церемонії вручення «Народного героя» в Одеському оперному прозвучало його відеозвернення до учасників свята.

Переглядів: 727

На борту есмінця «Портер»

Американський ракетний есмінець DDG-78 USS Porter наприкінці минулого тижня зайшов в Одеський порт і пришвартувався біля нового причалу Карантинного молу.

Корабель ВМС США «Портер» базується в місті Рота (Іспанія) і є есмінцем типу «Арлі Берк» (з керованою ракетною зброєю). Він названий на честь двох офіцерів ВМС США — командора Девіда Портера, який служив під час війни 1812 року, і його сина адмірала Девіда Портера, котрий був до-глядачем Військово-морської академії збройних сил США після служби в роки громадянської війни.

Переглядів: 666

На честь захисників Вітчизни

14 жовтня, у день Покрови Пресвятої Богородиці, який з минулого року відзначається і як День захисника України, урочистості почалися з покладання квітів до пам’ятника Невідомому матросу на алеї Слави та продовжилися біля пам’ятника Т.Г. Шевченку.

На площі пройшла спільна молитва священнослужителів усіх конфесій Одеси. Голови облдержадміністрації, облради та міста вручили почесні нагороди українським воїнам. Слухачі першого курсу Військово-Морського ліцею склали почесну присягу на вірність Україні та пройшли урочистим маршем.

Переглядів: 714

Два генії, два «Заповіти» й оскал тимчасовців

Це ж треба — такий щедрий, такий несподіваний сюрприз: зовсім незнайома жіночка подарувала мені через свого сина портрет Шевченка, власноруч вишитий хрестиком. Все знайоме на тому полотні: кошлата шапка, Шевченкові вуса, а головне — як майстрині вдалося звичайним хрестиком передати важкий душевний настрій незвичайної людини, вже у погляді якої:

Думи мої, думи мої!
Лихо мені з вами!

Портрет зразу ж вписався в інтер’єр оселі, бо дух Шевченків уже понад сторіччя живе у моєму великому роду.

Переглядів: 1513

Ніхто за нас для нас нічого не зробить

Наприкінці серпня білгород-дністровська газета «Слово Приднестровья» опублікувала перелік політичних партій, які, за моніторингом редакції, можуть брати участь у місцевих виборах 2015 року. Цей список зайняв місце на трьох шпальтах номерів за 27, 29 серпня та 3 вересня, й остання партія, «Солідарність», йшла під номерами 169 (міська організація) і 170 (районна)! Впевнений, що такої кількості політсил у нашому Буджаку ніколи не було.

Переглядів: 662

«Українське питання»: від Нью-Йорка до Парижа

2 жовтня дипломатичні баталії за Україну перенеслися із Нью-Йорка до Парижа, де відбулася третя зустріч глав держав «нормандської четвірки».

До початку переговорів у Єлисейському палаці, які тривали майже п’ять годин, пройшли двосторонні зустрічі П. Порошенка з Ф. Олландом та В. Путіна з А. Меркель. Напередодні паризької зустрічі з метою координації позицій П. Порошенко також провів перемовини на Генасамблеї ООН з А. Меркель та Ф. Олландом. На двосторонньому рівні перед переговорами у Парижі не зустрічалися лише П. Порошенко та В. Путін.

Переглядів: 626

Усе починається з малого

12 жовтня запрацювала громадська приймальня Одеської облдержадміністрації. Розташувалася вона в новому приміщенні, що постало на місці проїзду у двір адміністративної будівлі ОДА на проспекті Шевченка, 4.

Як сказав на урочистій церемонії відкриття голова ОДА Міхеіл Саакашвілі, насправді відкриття нового приміщення приймальні навряд чи є особливо важливою подією. Однак у нинішніх умовах вибудовування нових відносин людини і влади, й цей, не дуже значний сам по собі факт, теж набуває важливості. «У Грузії ми також починали з маленьких справ, яких стало тисячі й тисячі, а потім всі звикли, і люди вже не уявляють собі життя без цього», — сказав Міхеіл Саакашвілі. Він також підкреслив, що ні копійки з бюджету на облаштування нового приміщення витрачено не було. Всі кошти отримані від спонсорів, які хочуть реальних змін у країні і вважають, що налагодження нормального діалогу між людьми і владою, який здійснюватиметься через громадську приймальню, важливе для нашого регіону.

Переглядів: 606

Сім по десять

Випадково, чи ні, того не знаємо точно, але саме 10 жовтня сім одеситів-моряків торговельного флоту отримали подовжені американські візи, які на 10 років відкривають їм доступ у США. Раніше термін американської візи для українських моряків не перевищував 5 років.

Церемонія вручення паспортів із 10-річною візою відбувалася на перетині вулиць Ланжеронівської та Пушкінської, біля пам’ятного знака «Якір-серце». Паспорти українським морякам вручав особисто посол США в Україні Джеффрі Пайєтт (на знімку). У своєму виступі він підкреслив, що це нововведення, по-перше, є виявом зміцнення зв’язків і взаємної довіри між нашими країнами, а по-друге, послужить справі відродження економіки України, яка займає четверте місце в світі серед країн, що готують кадри для флоту. 100 тисяч українців по всьому світу зайняті в морській індустрії, і надання їм нових можливостей у виконанні  професійних обов’язків є гарною допомогою. Підтвердженням зближення наших країн є і перебування в ці дні в Одесі есмінця ВМС США «Портер». Як сказав Джеффрі Пайєтт, він із задоволенням спостерігав, з яким інтересом американські військові моряки проводили час в Одесі.

Переглядів: 610

Поки держава не справляється...

Наприкінці минулого тижня обласна дитяча лікарня знову отримала подарунок — ліки для дітей Одещини, що страждають на гемофілію, хворобу, пов’язану з порушенням згортання крові.

Як пояснила завідуюча онкогематологічним відділенням лікарні Наталя Молодець, через гемофілію будь-яка рана, будь-яка внутрішня кровотеча можуть мати фатальні наслідки. Ці кровотечі можуть виникати де завгодно — в суглобах, головному мозку, шлунку, нирках. Нині на Одещині від цієї недуги страждає 28 дітей. Завдяки надходженню партії шведського препарату «октанат» ці діти зможуть отримувати необхідне лікування. «Октанат» застосовується як з профілактичною метою, так і для зупинки кровотеч у невідкладних, екстрених ситуаціях. 200 середніх і 50 великих ампул «Октоната» загальною вартістю 1 мільйон 350 тисяч гривень зможуть закрити проблему на три—чотири місяці.

Переглядів: 1223

«Дякую тобі, солдате!»

В одеських школах за підтримки «Укрпошти» проводиться патріотична акція «Напиши листа солдату!».

Від першокласника до випускника — всі взялися писати слова підтримки українському воїну. Захід приурочили до Дня захисника України (14 жовтня) та Дня пошти (9 жовтня), в який, власне, і стартувала акція.

Переглядів: 652

Повернення історика-україніста

На фасаді головного корпусу Одеського національного уні-верситету ім. І.І. Мечникова встановлено меморіальну дошку видатному українському історикові і просвітянину, академіку ВУАН Михайлу Єлисейовичу Слабченку (1882—1952).

Церемонія відкриття відбулася 12 жовтня, напередодні Дня захисника України та Дня українського козацтва. Це знаменно, адже Михайло Слабченко зробив великий внесок у дослідження історії козацтва. Ініціаторами встановлення дошки є викладачі кафедри історії України ОНУ, які організували збір коштів серед професорсько-викладацького складу та громадськості. Автор барельєфа — відомий одеський скульптор Олександр Коваль.

Переглядів: 1189

Реєстрове і запорозьке козацтво: дві моделі здобичництва

Козацтво як явище середньовічного українського суспільства відоме не лише своїми військовими здобутками та подвигами, але й специфічною культурою, а саме побутовою та військовою. Звернемо увагу на козацтво другої половини XVІ — початку XVIІ ст., бо саме в цей період були закладені основи козацького світогляду.

Історіографія з цієї проблема-тики в кінці ХІХ ст. представлена дослідженнями М. Грушевського, Д. Яворницького, які розглядали здобичництво як один з аспектів побутової культури, фактично тра-диційний промисел козаків. У ХХ ст. в працях В. Голобуцького, О. Апанович, здобичництво розглядалося в контексті козацької військової справи. На сучасному етапі питання козацького здобичництва актуально досліджується у працях вчених В. Щербака, А. Гурбика, С. Леп’явка, Я. Дашкевича, Б. Черкаса, С. Брехуненка, П. Саса та інших. Вони розглядають здобичництво не лише як традиційний козацький промисел, але й вкладають у нього ідеологічну складову в контексті політичної культури козацтва.

Переглядів: 783

Зникоме розцвітання особистості

(Закінчення. Початок у номері за 8 жовтня).

Розум перетворився на ракову пухлину нашої духовної конституції. Це найдовершеніший орган нашого духовного атрофування і нівеляції, універсальне знаряддя нашого самозасліплення, він наш самополон і наше самознищення.

Безсилі імпотенти-інтелектуали, ми претендуємо на гріх батьковбивства в нас і довкола нас. Процес нашого самовмирання стає злочинним. Нарцисизм стражденного злочинця — ось та гримаса нашого вертепного розвою-дійства, для якого розум править за режисера!

Переглядів: 575

Літдесант до військових моряків

До українських моряків завітала група літераторів, членів Національної спілки письменників України.

Послухати вірші, уривки з творів в авторському виконанні Івана Драча, Василя Василашка, Олександра Гордона, Олександра Косенка та Олексія Микитенка, поспілкуватися з майстрами художнього слова у неформальній обстановці наприкінці минулого тижня мали змогу вихованці і курсанти, командний склад та викладачі Військово-Морського ліцею і факультету ВМС Одеської національної морської академії. Щирість і відвертість відомих літераторів спонукала майбутніх флотських офіцерів до численних запитань.

Переглядів: 625

Свято на бульварі Мистецтв

Лише один раз на рік одеські художники — певне, так само й в інших містах — збираються докупи всім своїм загалом. Й тоді поряд з маститими майстрами, що вже звикли до важучої слави та все одно ходять на подібні імпрези, можна зустріти і свіженького випускника, й навіть студента славетної «греківки», і архітектора, і критика з теоретиком… Тому що в цей день усі вони відзначають своє фахове свято — День художника, який припадає на другу неділю жовтня.

З цієї нагоди у виставковій залі Одеської організації Національної спілки художників України по вул. Торговій, 2 традиційно відкрилася велика виставка. Саме ж торжество відбувалося на майданчику перед входом на вернісаж. Сюди повиносили стільці, щоби люди поважного віку могли присісти. За окремим столиком — очільник одеської організації художників Анатолій Горбенко, а разом з ним почесні гості мистців — представники обласної та міської влади, спонсори й навіть меценати — говорили свої вітальні слова та роздавали нагороди. Були то почесні грамоти, подячні листи, інші відзнаки. Й навіть дещо у конвертах — молодим, на загал, мистцям, котрим і така підтримка, звісно ж, потрібна. Вручалися і членські квитки НСХУ талановитим неофітам, котрі сміливо прокладають свій шлях у мистецтві. Мабуть-таки, не було тут обійдених увагою та підтримкою. Й це, до слова, є дуже характерною ознакою одеської організації, котра постійно омолоджується, зростає, показуючи — знову ж таки, до слова — приклад іншим творчим спілкам. Недарма Анатолій Горбенко при кожній нагоді не втомлюється говорити добрі слова про своїх побратимів, наголошуючи, що одеським митцям є чим і є ким пишатися.

Переглядів: 1362

Тривожний час — тривожні стани

У першій декаді жовтня медична спільнота традиційно відзначила Всесвітній день психічного здоров’я.

Психічне здоров’я, за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, — це стан, який сприяє найповнішому фізичному, розумовому й емоційному розвитку людини. Якщо точніше, то це стан рівноваги між людиною і зовнішнім світом, адекватність її реакцій на соціальне середовище, а також на фізичні, біологічні та психічні впливи, відповідність нервових реакцій силі й частоті зовнішніх подразників, гармонія між людиною й оточуючими людьми, узгодженість уявлень про об’єктивну реальність даної людини з уявленнями інших людей, критичний підхід до будь-яких обставин життя.

Переглядів: 1121

Протиінфекційний сон

Міцний сон не тільки зміцнює пам’ять, але й мобілізує здатність імунної системи «запам’ятовувати» небезпечні бактерії та віруси, що проникають в організм, повідомили вчені Університету Тюбінгена.

Імунна система людини «запа-м’ятовує» бактерії або віруси, створюючи спеціальні Т-клітини, що живуть протягом кількох місяців. Згодом вони розпізнають схожу інфекцію і швидше реагують на неї. Фактично така Т-клітина містить усю інформацію про патогенні мікроорганізми.

Переглядів: 592

«Боїнг» збили з «Бука»

Літак Boeing-777 рейсу MH17 авіакомпанії «Малайзійські авіалінії» був збитий над Донецькою областю в липні 2014 року ракетою, запущеною російським зенітно-ракетним комплексом «Бук». Про це йдеться у фінальному звіті Ради безпеки Нідерландів, оприлюдненому 13 жовтня.

За даними звіту, ракета з бойовою частиною 9М314М здетонувала біля лівого боку кабіни літака, після чого передня частина відкололася. Ракету запустили з району у 320 кв. км у східній Україні. Від удару літак розвалився на частини, а його уламки були розкидані на території у 50 кв. км. Осколки від ракети російського виробництва знайшли в тілах членів екіпажу — всі вони втратили свідомість миттєво. У звіті відзначили, що пасажири також загинули практично миттєво й не встигли нічого зрозуміти.

Переглядів: 655

За порушення виборчого законодавства

У державі триває виборчий процес і незабаром, а саме 25 жовтня, відбудуться вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Забезпечення законності проведення місцевих виборів є однією з першочергових завдань органів влади та правоохоронних органів регіону.

Слід зазначити, що органи прокуратури Одеської області не уповноважені здійснювати нагляд, представництво інтересів громадян або держави з питань додержання виборчого законодавства, зокрема виборчими комісіями.

Переглядів: 681

Увага: нафтопровід!

Повідомлення власників та користувачів земельних ділянок, розташованих у межах охоронних зон об’єктів магістральних трубопроводів, про встановлені обмеження у використанні таких земельних ділянок

Філія «Південні магістральні нафтопроводи» ПАТ «Укртранснафта» (вул. Чорноморського козацтва, 72, м. Одеса, 65003, Україна. Цілодобовий телефон диспетчера 800-502-51-20; (048) 728-48-55) експлуатує в Одеській області у Березівському, Комінтернівському, Іванівському, Біляївському районах МН «Снігурівка–Одеса» діаметром 720 мм та по Суворовському районі м. Одеса МН «Снігурівка–Одеса» діаметром 1020 мм, також у Березівському, Комінтернівському, Іванівському. Ширяївському, Фрунзівському, Котовському, Балтському та Кодимському районах МН «Одеса–Броди» діаметром по 1020 мм, загальною протяжністю нафтопроводів по області 399,1 км, які закріплені на місцевості через 1 км та в місцях поворотів розпізнавальними та сигнальними знаками (стовпчиками). Площа, на яку поширюються обмеження у використанні земельних ділянок в охоронних зонах МН, становить біля 7311,25 га.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net