На чесних шляхах долі
«Ми, люди старшого покоління, входили в життя та звіряли свої вчинки із селянською мудрістю: «Ти подумав, що про тебе скажуть люди?». Батьки з дитинства прищеплювали нам зміст цього нехитрого кодексу честі. Честь родини була на першому місці, бо в селі все життя на виду у людей, як на долоні. Думаю, що й сьогодні ця селянська педагогіка не зайва!».
За цим кодексом честі ось уже вісімдесят літ живе автор наведених рядків, знана на Одещині людина Матвій Юхимович Деревенча. Живе на видноті в односельців, колег по роботі, всієї громади. Його шлях — змалечку й дотепер — мов на долоні.
Народився 23 вересня 1935 року у Білгород-Дністровському районі, в селі Широкому, в селянській же родині. «Моє свідоме життя починалося під час бурхливих подій сорокових років минулого століття, коли моя рідна Бессарабія, як розмінна монета, переходила з рук у руки», — напише він у 2007-у в автобіографічній повісті «Підрізані крила». І далі — з цієї ж повісті-спомину:
«Друга світова війна в моїй свідомості почала свій відлік вибухами. Ці вибухи, підняли в повітря мости через річку, яка протікала через наше село. Постало ще більше питань, на які знову не було відповідей. Питання різні. Чому, наприклад, відступаючи, Червона армія забрала у людей коней з повозками? Селяни лишились наодинці з клаптиком землі, який повернули у власність після розпаду колгоспів. Сталось так, що обсіялись при радянській владі, а збирали врожай вже при румунах.
Чому багато чоловіків і парубків, яких забрали до лав Червоної армії, повтікали звідти та ховалися до приходу румун? А потім румуни забрали їх до своєї армії, на ту ж саму війну, та люди знову повтікали додому... Втікачі переховувалися, де тільки могли. Кожен день в селі були облави. Втікачів ловили, били, в’язали руки та відправляли кудись... А вони, через деякий час, знову тікали!..
Безліч було й інших питань. Шукаючи відповіді на них, ми швидко дорослішали, пізнавали ціну життю.
Багато питань виникало й тоді, коли влітку 1944 року польові військкомати Червоної армії призвали на фронт все доросле чоловіче населення, лишивши дома старих чоловіків, жінок та дітей. Нам, дітям, нарівні з дідусями та мамами, довелося виконувати дорослу роботу. Не забути ніколи те горе, коли родини отримували похоронки. А вони почали приходити в село уже через місяць після того, як чоловіків забрали на фронт.
Після закінчення війни ми пережили страшний голод, який щодня забирав у нашому селі десятки життів. Порятунку майже не було. Люди від недоїдання пухли і вмирали...».
Така ось довга цитата. Але вона варта того, щоб її прочитали, бо в ній — правда, пізнана очима не по літах дорослого бессарабського хлопчика. І така ж щира, відверта, довірлива вся повість. А, скоріше, навіть не повість, а записана текстом сповідь. Сповідь перед собою, батьками, дітьми-внуками, всім білим світом. Прочитайте її, якщо роздобудете.
Закінчив Широківську середню школу та Білгород-Дністровське педагогічне училище. Працював учителем, а після служби в армії — першим секретарем райкому комсомолу. Потім було навчання в Московській вищій партійній школі та в аспірантурі Одеського інституту народного господарства. Захистив дисертацію і здобув науковий ступінь кандидата економічних наук.
Упродовж сорока з лишком років Матвій Юхимович Деревенча очолював сільськогосподарські підприємства нашого краю та Одеську овочеву науково-дослідну станцію. Заслужений працівник сільського господарства України, відмінник народної освіти України. Не полишає роботу й сьогодні (такий уже гарт) — викладає в Ізмаїльському інституті водного транспорту, доцент кафедри економічної теорії. А ще — пише. Вірші, оповідання, спомини. Пише без вимислу, правдиво, бо правда для нього, зізнається, — «як біль у серці, якщо правда є — то мені легше».
Добра вам, шановний Матвію Юхимовичу! Нехай усюди торжествує правда! Від того і вам, і всім буде легше.
Іан МЕЛЬНИК.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206