Добро від галасу блідніє
«Книжки по-різному приходять у світ. Ця складалася упродовж цілого року, як цикл радіорозповідей. Але підготовці портретів передував чвертьвіковий пошук документального й мемуарного матеріалу в архівах та бібліотечних фондах. Після того, як радіорозповіді завершилися, тривало серйозне доопрацювання текстів для періодичної преси, зосібна для одеської газети «Чорноморські новини» та сімферопольського тижневика «Кримська світлиця», що є виданням всеукраїнського товариства «Просвіта імені Тараса Шевченка…»
Ці «відавторські» рядки, що супроводжують «тридцять три портрети діячів одеської «Просвіти» 1905—1909 років» під спільною назвою «Лицарі досвітніх вогнів» (Одеса, «Астропринт», 2004), досить зримо малюють творчу робітню знаного письменника-дослідника Григорія Зленка. Чвертьвіковий пошук в архівах та бібліотечних фондах. Перша апробація у формі радіорозповідей. Серйозне доопрацювання текстів для періодичної преси («ЧН» ці нариси-розвідки друкували під рубрикою «Розповідь літературного слідопита»). І врешті — книжка, видана до 100-ліття «Просвіти» й заадресована «широкому колу читачів, яких цікавить неодцвітаюча минувшина рідної землі».
Дослідницька, наукова скрупульозність: пошук і перевірка-підтвердження з усіх доступних джерел. Тут Григорій Дем’янович — мов справжній розвідник, слідопит. Доктор філологічних наук, професор Григорій Клочек анітрохи не перебільшив, коли написав про нього як про «блискучого відкривача та інтерпретатора призабутих літературних імен, творів, фактів, перед яким — якщо знаєш справжні масштаби ним зробленого — зажди хочеться з вдячністю схилити голову».
Масштаби ж відкритого й оприлюдненого, а відтак доступного нині як для фахівців, так і для допитливого загалу, справді вражають. Це півтора десятка книжок, понад три тисячі літературознавчих і краєзнавчих розвідок, опублікованих у журналах та газетах, ціла низка бібліографічних покажчиків, величезна кількість статей в енциклопе-діях, словниках, довідниках (зокрема, таких солідних, як «Енциклопедія сучасної України», «Українська літературна енциклопедія», «Шевченківський енциклопедичний словник», «Митці України», «Мистецтво України»)… Всього й не злічити.
Про слідопитівський хист Григорія Зленка у передмові до книжки самого слідопита «Пошук для прийдешнього» (Одеса, «Астропринт», 2004) академік Іван Дзюба висловився так: «… Він обдарований тим чуттям, яке зупинить його там, де менш уважний дослідник нічого не помітить; він має ту міру впертості, яка дає йому снагу «копати» там, де інший втомиться і безнадійно махне рукою».
Та відкриття й дослідження — то лише півсправи. Друга частина — власне письменництво (згадайте: після радіорозповідей — «серйозне доопрацювання текстів для періодичної преси», а потім ще, звісно ж, і перед виходом у книжковому форматі). У Григорія Де-м’яновича свій почерк, зленківський. Його літературознавчі розвідки — це «своєрідний літературознавчий «детектив», розплутування різних «вузлів» і загадок, залишених стихією творчого життя ХІХ — ХХ століть і похованих в архівах та забутих старих газетах і журналах» (Іван Дзюба). Ось так: творець якщо й не окремого жанру, то його підвиду, підрозділу чи як його ще там назвати. Головне ж — не в назві, а в тому, що це — інакше й це «інакше» з цікавістю читається.
Говорячи про Зленка-дослідника, не можна обминути ще одну дуже істотну деталь. Григорій Дем’янович ніколи не спинявся на півшляху: відшукане ним мало стати набутком усіх, заповнити порожню соту в історичному стільнику й удостоєне тієї уваги й того пошанівку, на яке воно заслуговує від сучасників. Яскравий приклад — повернення Івана Луценка. Саме під таким заголовком у згаданій книжці «Лицарі досвітніх вогнів» вміщений нарис-розвідка про визначного українського лікаря і громадського діяча, борця за незалежну Українську державу Івана Митрофановича Луценка, чиє ім’я на багато десятиліть було викреслене з нашої історії. Наполегливий пошук і настійна ж ініціатива Григорія Зленка, підтримана Світовою федерацією українських лікарських товариств й українською громадою Одеси, не були марними: восени 1996 року на будинку 52 на вулиці Пастера встановлено меморіальну таблицю «людині, відданій Україні до самозречення».
Нагадаємо, у післяслові «Від автора» до «Лицарів досвітніх вогнів» Григорій Дем’янович виокремив дві газети — «Чорноморські новини» і «Кримську світлицю», де він уперше надрукував більшу частину із тридцяти трьох портретів діячів одеської «Просвіти» 1905 — 1909 років. Але нариси про одеських просвітян — це лише дещиця з опуб-лікованого знаним письменником-до-слідником на шпальтах «ЧН». Рубрика «Розповіді літературного слідопита» мала постійну прописку й чимале коло шанувальників-читачів. Авторитет першовідкривача Григорія Зленка, без сумніву, працював і на авторитет нашого видання.
Нас, журналістів «Чорноморки» (а Григорій Дем’янович і сам звідав журналістської праці), не могли не тішити знайомство, товаришування, а когось — і дружба з цією дивовижною людиною. Кожен його прихід у редакцію — це не лише кілька сторінок надрукованого на машинці і поправленого за всіма редакторськими канонами тексту, це й неквапна розмова про те, щоб не дати «притлумити й зганьбити наше минуле — без того ж бо не буде Майбутнього», про Шевченка, Лесю Українку, Франка, Михайла Федоровича Комарова, ім’я якого, на його переконання, мала б з гордістю носити Одеська національна наукова бібліотека, про місцевих по-літиканів, що викреслюють з історії міста все українське і підносять чуже, імперське, про нові книжки колег по письменницькому цеху, про те, що «випололи мову русофіли,/ Що служили розумом і тілом,/Як велів щоденно «старший брат», про добро, що «не вимага афіш — / Воно від галасу блідніє. / Чим робиш ти його тихіш,/ Тим яскравіш воно видніє»…
«…Протягом багатьох десятиліть моя кожна поїздка в Одесу починалася з ритуалу: піднятися стрімкими сходами на останній поверх флігеля адмінкорпусу Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького за високим парканом і відчинити двері у зовсім невеличку кімнату редакційного відділу з книжковими шафами і трьома крихітними сходинками. Там у кутку біля вікна незмінно протягом сорока років сидів мій учитель, український письменник, енциклопедист Григорій Дем’янович Зленко. Я ніколи не міг вгадати, чи то вікна відблиски на його окулярах, чи ніколи не зникають бісики в очах. Він завжди усміхнений і готовий продовжити монолог, який розпочав у своїй хаті, коли я, неофіт, вперше до нього потрапив», — написав про свого метра, назвавши його «самітником з останнього поверху», лауреат Шевченківської премії, головний редактор журналу «Кур’єр Кривбасу» Григорій Гусейнов.
25 серпня видатний дослідник літературного і культурного життя України, зокрема й Одеси, письменник-документаліст, книгознавець і бібліограф, член Наукового товариства ім. Т. Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, лауреат премій ім. П. Куліша, ім. П. Тичини, ім. К. Паустовського та низки інших Григорій Дем’янович Зленко відійшов у вічність. «Добро не вимага афіш…». Це за життя. Та коли життя обірвалося і коли добра того в людини назбиралося на багато міхів-томів, гріхом не віддати їй належне. На наше переконання, Григорій Дем’янович Зленко своєю подвижницькою працею заслужив того, щоб його ім’я було увічнене в меморіальній таблиці на бібліотеці, служінню якій він віддав більше сорока років, або на будинку, де він мешкав.
Іван МЕЛЬНИК.
Григорій ЗЛЕНКО
* * *
Нашого цвіту — по всьому світу,
А щонайбільше — на Колимі…
Всюди Вкраїна полишила міти —
Чесні могили, рясні й німі.
Сини і дочки лягли рядочком:
Той за Петра, а та — за Берії.
В отчу хатину щезли місточки,
На домовини не було дерева.
Світе мій, світе, за що наші діти
Пішли в останній,
смертельний хід?
Сонце Вкраїни над ними не світить,
Верба й калина не хилять віт.
Стоять могили , як чорні брили,
Мовчать мільйони — поживок мли.
Вони Вкраїну свою любили —
І нам любити заповіли.
Кличуть до звіту ті заповіти!
В кого — усмішка, а в кого — лють…
Сині і жовті Вкраїни квіти
По всьому світу рясно цвітуть.
* * *
Горить свіча.
Вже котрий рік горить…
Горить і тане.
Доки не розтане…
З життям моє
побачення останнє
Трива іще —
до смертної пори.
Я тихо входжу
в дерево й метал,
У квіти й трави,
в небеса і води.
Свята одна
у мене є мета —
Не розлучитись
із своїм народом.
Останній спалах
Володимира Свідзинського
Як свічка, враз він потягнувся в небо:
Він став вогнем — вузький багровий плат.
Яка, скажіть, у Господа потреба
Його отак до себе забирать?
А паліїв підпила чорна рать
Довкруг тупцює — свято править гейби.
Душа повільно витіка крізь ребра:
Йому так страшно й легко помирать.
Палахкотить сільська старезна
церква…
Уже Вкраїна ув очах померхла,
І безвісті відкрилась далечінь.
Уже він не людина — тільки тінь.
Утішно так ширяти в вільнім леті.
Ні, не буває смерті у поетів…
* * *
Не гнись в журбі,
а в радощах май спокій.
Працюй і думай —
вчора, завтра, днесь!
Живи любов’ю й людством,
аж допоки
Впадеш в дорозі,
вичерпаний весь.
* * *
Що є книга? Літер домовина
Чи колиска розуму свята?
То — моя нехрещена дитина
І земна сторінка золота.
В ній — мої і радість, і осмута,
Сон весняний, осені журба,
Днів моїх неміряна покута
І до щастя штормова плавба.
Не питайте, люди, що є Слово
І навіщо вдався я до рим.
В нім — життя, покіль живий, основа,
В нім — і смерть на цвинтарі старім.
(Із збірки «Пізня лірика»,
Одеса, «Астропрінт», 2003).

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206