Переглядів: 786

Початок усіх християнських свят

У Святому Письмі про народження матері Спасителя і про життя її батьків, на жаль, нічого не сказано. Про це можна прочитати лише в апокрифічному Протоєвангелії II століття — «Євангелії від Якова». У розділах 1—5 розповідається про те, що Пресвята Діва Марія (ім’я означає «піднесена») народилася в Назареті, що в Галілеї. Її батьками були праведні Іоаким та Анна.

Батько Марії Іоаким походив із коліна Іуди, з роду Давида. Як оповідає текст, п’ятдесят років він прожив у шлюбі з дружиною Анною, але дітей вони не мали. Зневірене подружжя гаряче молилося Всевиш-ньому, щоб Він послав їм дитину, й обіцяли присвятити її Богові. Якось, коли Іоаким прийшов до храму, один із книжників дорікнув йому: «Не годиться тобі приносити дар твій, бо немає в тебе нащадків в Ізраїлі...». Безпліддя в давньоєврейській традиції вважалося знаком гніву Божого і покаранням Господнім. Іоаким, глибоко переживаючи, пішов у гори і там ревно молився. Анна, почувши, що сталося з її чоловіком у храмі, також молилася і безутішно плакала.

І тоді, як оповідає переказ, з’явився в саду ангел Господній і промовив: «Анно, Бог почув молитву твою: ти зачнеш і породиш, і буде прославлений на весь світ рід твій». Таке ж видіння було й Іоакиму. Він поспішив додому, обіцяючи принести жертву подяки: «десять овець, дванадцять биків і сто козлів». «Анна була біля дверей дому свого, — розповідається в апокрифі, — і побачила Іоакима, що йшов зі своїми стадами, і побігла, і впала на шию йому, промовляючи: «Тепер я знаю, що Господь Бог благословив мене». А через дев’ять місяців у літніх батьків народилася донька. Її назвали Марією...

Різдво Пресвятої Богородиці — початок усіх християнських свят. Саме воно вважається першим двунадесятим святом церковного року, тому що за старим стилем церковний рік починався 1 вересня. Однак церквою це свято було встановлене лише в IV столітті. Спочатку воно з’явилося в грецькій церкві, згодом — у Римі, поступово поширюючись на всі дочірні церкви. Згадується воно і в творах святого Іоанна Златоуста, святих Прокла, Єпіфанія та Августина. На його честь складено багато пісень, які й сьогодні звучать під час богослужінь.

Напередодні Різдва Богородиці у православних храмах служиться всеношна з читанням паремій і літією. (Паремія — читання уривків Святого Письма, що символізують святкову подію. Літія — спільна молитва, яка відбувається в західній частині храму, біля вхідних західних дверей).

У давнину за народною традицією на свято Різдва Пресвятої Богородиці відвідували молодят, які нещодавно відсвяткували весілля. Цей візит з боку батьків був мовби повчанням та настановою на шлях істинний. А з боку молодої сімейної пари мав на меті познайомити батьків та гостей зі своїм побутом. Цього дня молодій дружині обов’язково належало самостійно спекти пиріг. Якщо він був вдалий, чоловік дарував дружині

хустку. Крихти від пирога в жодному разі не можна було викидати. Молодий чоловік мав показати своє господарство усім гостям, що завітали. І коли ті переконувалися, що побут молодят налагоджений, що у будинку чисто і затишно, їм вручали подарунки. Увечері ж молоде подружжя у святковому вбранні і зі святковим пирогом відвідувало своїх рідних.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net