Переглядів: 1153

На мажорній ноті

У суботу та неділю відкрився концертний сезон—2015—2016 Національного одеського філармонійного оркестру (НОФО). У Великій залі обласної філармонії два вечори поспіль звучала музика видатних композиторів ХХ ст. Дмитра Шостаковича, Сергія Прокоф’єва та Рейнгольда Глієра. Диригував маестро Ерл.

Як зазначив в одному з інтерв’ю головний диригент і художній керівник оркестру, кожного концертного сезону він намагається оновлювати репертуар або ж виконувати «призабуті» твори, адже за більш ніж два десятиліття керівництва колективом з’явилося багато молодих музикантів. От і під час традиційного концерту до Дня міста 2 вересня в програмі були твори Стравінського, Бартока і Барбера, які НОФО раніше не виконував.

Тепер же одеська публіка мала можливість насолоджуватися «Урочистою увертюрою» Глієра, Концертом для скрипки з оркестром № 1 Шостаковича, де соло виконував спеціальний гість, скрипаль Борис Бровцин (Лондон, Велико-британія). У другому відділенні звучала П’ята симфонія Прокоф’єва, яка належить до кращих симфонічних творів композитора. Два модерністи і пізній романтик!

Твір Глієра, яким відкривався концерт, має ре-мажорний вступ, він піднесений, оптимістичний, а в його музичну тканину вплетені багато українських і східних мелодій. «Щорічні літні виїзди сім’ї в село під Києвом, де, здавалося, саме повітря дзвенить піснями, здружили мене з багатим фольклором України, збагатили глибокими, незабутніми враженнями. Це була стихійна сила народного мистецтва, яка мимоволі опановувала мою свідомість, формувала мої музичні уявлення», — зізнавався пізніше Глієр.

Життєстверджуючу, патетичну увертюру Глієра змінила похмура і трагічна музика Концерту для скрипки з оркестром № 1, написаного Шостаковичем у період цькування композитора в «жданівській пресі» за «формалізм» у 1947—1948 роках. З цієї причині твір упродовж восьми років (до 1955-го) не виконувався. Для одеситів і соліста виконання концерту, присвяченого вихованцеві одеської скрипічної школи, видатному скрипалеві і його першому виконавцеві Давиду Ойстраху, викликає особливу емоцію. Гра Бориса Бровцина була пристрасною, віртуозною і захоплюючою. Слухачі відкрили для себе ще одного чудового, потужного музиканта. Наскільки відомо, цей концерт Дмитра Шостаковича був включений у програму саме за пропозицією соліста, який, зазначимо, вперше в Одесі. Вихованець московської і британської виконавських шкіл уже тривалий час живе на Туманному Альбіоні, хоча часто дає концерти в Росії.

Тема конфлікту з дійсністю у більш масштабній, епічній формі знайшла продовження у П’ятій симфонії, у якій поєднані драматизм і лірика, трагічне і життєстверджуюче, де останнє перемагає. Написана вона Прокоф’євим, уродженцем Луганщини, у 1944 році. Тож паралелі напрошуються мимоволі. Музика об’єднує зал, хоча, можливо, кожен наповнює її своїми смислами, вкладає в оптимістичний вступ (Глієр) і патетичний фінал (Прокоф’єв) своє розуміння торжества добра, свої надії і сподівання. У цьому велика сила мистецтва.

Володимир КУДЛАЧ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net