Переглядів: 6430

Недуги наступають, а вакцин – катма

Не так давно на Закарпатті було виявлено два випадки захворювання на поліомієліт — хворобу, яка призводить до каліцтва дітей і єдиним порятунком від якої є вчасна вакцинація. Наразі нових випадків поліомієліту в Україні, на щастя, не виявлено, проте ситуація залишається небезпечною. Вчені підтвердили, що кількість мутацій вірусу, який було діагностовано у дітей із Закарпатської області, доводить: даний вірус міг циркулювати в Україні впродовж останніх двох років, а відтак хвороба може спалахнути будь-де і в будь-який момент.

Під загрозою і ми, адже громада Одещини надала прихисток тисячам вимушених переселенців, біженців, мігрантів; ми щодня контактуємо із силою-силенною людей, адже проживаємо на територіях, що лежать на перетинах міжнародних автомобільних, повітряних, залізничних і водних шляхів… Під особливою небезпекою — наші діти, особливо ті, які з різних причин не отримали щеплення від поліомієліту.

Про стан імунізації на Одещині, про забезпечення закладів охорони здоров’я вакцинами на брифінгу в Одеському кризовому медіа-центрі розповіла заступник начальника управління охорони здоров’я облдерж-адміністрації Ганна Луньова.

Вона, зокрема, акцентувала увагу на тому, що через низький рівень щеплень від поліомієліту, який простежувався останнім часом, маємо вживати кардинальних і дуже оперативних заходів, щоб протидіяти поширенню захворювання. Це вже не рутинна імунізація, це — реакція на спалах. І найперша причина такого переполоху в тому, що багато хто з недалекоглядних і безпечних батьків свого часу відмовлявся від щеплень своїх дітей від хвороби, яка вважалася давно подоланою. Мусимо пам’ятати: тяжкі недуги, які знищували мільйони людей, час від часу здатні нагадувати про себе, а ми своїми рішеннями часто сприяємо цьому.

МОЗ, розповіла Ганна Луньова, планує проведення трьох раундів імунізації в національному масштабі з використанням оральної полі-вакцини (ОПВ) для всіх дітей молодше шести років, незалежно від того, чи були вони імунізовані від поліомієліту до цього. У третьому раунді планується імунізувати дітей до 10 років. Таке рішення створеного в МОЗ оперативного штабу з питань реагування на спалах полі-омієліту в Україні базується на рекомендаціях ВООЗ.

Вакцина проти поліомієліту є — її Україна отримала як гуманітарну допомогу від ЮНІСЕФ за кошти канадського уряду. Вона буде розвезена в регіони для проведення масштабної національної імунізації. І, що особливо важливо для батьків, є якісною та безпечною. Це під-тверджують офіційні висновки, надані Всесвітньою організацією охорони здоров’я та департаментом з питань фармацевтики компанії-виробника «Санофі Пастер». У цих висновках, зокрема, йдеться, що згідно з рекомендаціями ВООЗ, ОПВ-вакцина може бути розморожена під час транспортування до +2—+8, а далі знову заморожена до —20, і кількість розморожень та заморожень не впливає на її безпечність і якість.

Оскільки питання імунізації від поліомієліту сьогодні критичне для безпеки та захисту здоров’я наших громадян, ми повинні не спекулювати на здогадках та неправдивій інформації, а всі разом сконцентрувати увагу та сили, щоб провести чітку роз’яснювальну роботу, провакцинувати наших дітей та убезпечити їх від захворювання, — наголосила Ганна Луньова. Це найстаріша і найякісніша вакцина, якою користуються у світі. Вона пройшла весь процес перекваліфікації, транспортувалася та зберігалася відповідно до вимог ВООЗ. Ця вакцина вже врятувала мільйони дитячих життів у всьому світі, і, висловила впевненість фахівець, допоможе зробити це й в Україні.

Перший раунд щеплень проводитиметься поетапно: із Закарпатської області та прилеглих до неї Львівської й Івано-Франківської впродовж двох тижнів має охопити всю Україну. Імунізація спрямована на покриття 95% дітей.

Усі регіональні управління охорони здоров’я отримають вакцину і затверджений план екстреної імунізації з роз’ясненнями, щоб мати засоби та повну інформацію для проведення необхідних заходів у боротьбі з поліомієлітом в Україні. Батьків знову й знову переконуватимуть у важливості щеплень.

Вакцина, яка нині є на складах ДП «Укрвакцина» МОЗ України, має бути розвезена в регіони вже з цього тижня. Однак до того часу, поки вона потрапить до медичних закладів, знадобляться запаси: регіони мають ще 60 тисяч доз залишків вакцини проти поліомієліту, які можна і потрібно використовувати.

Маємо й ще одну біда, яку спричинили (чи не зумисне, бува?) чиновники від медицини і яка може обернутися спалахом захворюваності. Йдеться про те, що в країні повністю відсутня протитуберкульо-зна вакцина. До кінця року, сказала Ганна Луньова, її нема і не буде. Її просто вчасно не закупили.

За словами чиновниці, вакцини БЦЖ закуповуються централізовано міністерством за попередніми заявками, оскільки лише кілька заводів у світі виробляють необхідні препарати, тож вони дуже завантажені, а заявки подаються на два роки вперед.

На початку цього року від туберкульозу прищеплювали дітей за рахунок залишків вакцин БЦЖ. Спасибі, допомогли добрі люди з сусідніх країн. Але нині всі запаси закінчилися, а нові вакцини не закуплені. Під загрозою опинилися тисячі немовлят, які вакцину БЦЖ повинні отримувати у перші години свого життя.

Ганна Луньова зауважила, що цього року не вакцинованими залишилися близько 70% новонароджених (усього ж з початку року на Одещині вже народилися 16 тисяч дітей). На даний момент лікарі не зафіксували спалаху захворювання на туберкульоз серед малечі, хоча в Україні і триває епідемія туберкульозу. Та якщо ситуація з вакцинами не нормалізується, це може призвести до вкрай негативних наслідків. За словами посадовця, такої критичної ситуації з постачанням вакцин ще ніколи не було.

Особливо нервують батьки тих дітей, які вчасно не отримали щеплення. Хтось відкладав процедуру до останнього, хтось відмовлявся взагалі від вакцинації, побоюючись можливих ускладнень. Недовіра переважно базувалася на тому, що хтось щось десь почув чи вичитав. А зрештою стикнулися з тим, що без належного календаря щеплень дітей не беруть ні до дитячого садочка, ні до школи.  Вони готові купити вакцини за будь-які гроші в аптеках, але марно шукають, адже їх там ніколи не буває, тому що вакцинація проводиться лише в дитячих закладах охорони здоров’я і згідно з індивідуальними календарями щеплень, який розробляється для кожної окремої дитини і відстежується патронажною службою.

Можливо, ми знову (вкотре!) підемо прохачами до ЮНІСЕФ, уже за протитуберкульозною вакциною, але ж ми не одні такі на білому світі і нам усього і на всіх все одно ніхто не купить.

Підготувала
Ніна ЗАЛЕВСЬКА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net