Агітаційний фальстарт
В Україні стартувала кампанія з виборів до місцевих рад і міських, селищних та сільських голів. Офіційно — з 5 вересня. А насправді — бо закони в нас пишуть, як і писали, не для того, щоб їх читали й виконували, а щоб були — значно раніше. Ото як появилися на вулицях партійні білборди та заворушилися різні «добродійники-меценати». «Не можна!» — скажете. «Це ж порушення!» — обуритеся. Та тільки нерви собі зіпсуєте. Хіба колись таке було, щоб за правилами, в рівних умовах, без фальстарту? А, хочете, щоб було? Ну, тоді не голосуйте за тих, хто ті правила порушує. Все ж бо починається з малого...
Голова Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко розповів журналістам про підсумки моніторингу діяльності потенційних кандидатів та партій, яку провадили ще до офіційного старту виборчої кампанії.
За результатами спостережень, які провадилися з 1 серпня по 3 вересня, Одеська обласна організація КВУ відзначає, що значна кількість претендентів по всій Одеській області почали агітаційну кампанію передчасно, задовго до реєстрації виборчих списків.
Серед тих, хто допустив фальстарт, — «Опозиційний блок», «Наш край», «Довіряй ділам». Проявляють активність і партії «Відродження», «Батьківщина», «Самопоміч», «Укроп», «5.10», Партія пенсіонерів України та Українська морська партія Сергія Ківалова, Блок Петра Порошенка «Солідарність».
Традиційно найбільша агітаційна активність відбувається в Одесі, де названі партії масово розміщують зовнішню рекламу та роздають друковану агітаційну продукцію.
Лише «Опозиційний блок» та «Наш край» проводили безпосередні зустрічі з майбутніми виборцями ще до офіційного старту перегонів.
Анатолій Бойко наголошує, що агітаційний фальстарт — це порушення міжнародних стандартів органі-зації та проведення виборів, оскільки кандидат має право на агітацію лише після своєї офіційної реєстрації, а до цього моменту самопіар заборонений.
З наближенням офіційного старту виборів, у серпні, значного поширення набула діяльність, що має агіта-ційний характер і при цьому супроводжується безкоштовним наданням виборцям, закладам та організаціям послуг чи матеріальних цінностей. Націлена вона на формування позитивного сприйняття громадянами потенційних кандидатів і політичних структур. Одеська обласна організація КВУ називає такі дії непрямим підкупом і вважає, що напередодні і під час виборчої кампанії матеріальне заохочення виборців впливає на їх волевиявлення і не може вважатися благодійністю. Найбільша кількість «благодійних» вчинків зафіксована на Одещині з боку «Опозиційного блоку» й особисто Віктора Андрієнкова у Білгороді-Дністровському. Саме тут проводилися ремонтні роботи у трьох школах, дарувалося шкільне приладдя дітям з малозабезпечених родин та спортивна форма юним футболістам. Так зване «страхування першо-класників» на 5 тис. грн, що поширюється представниками «Опозиційного блоку», також має ознаки непрямого підкупу виборців.
Міська організація Блоку Петра Порошенка «Солідарність» у Білгороді-Дністровському провела конкурс на кращий під’їзд з врученням подарунків переможцям на суму 100 тис. грн.
В Одесі у такого роду діях відзначився представник «Батьківщини» Сергій Янченко, який дарував дітям Суворовського району шкільне приладдя та передав допомогу дитячому будинку сімейного типу.
Ярмарок за цінами, нижчими від ринкових, влаштував у Приморському районі представник «Довіряй ділам» В’ячеслав Крук.
Анатолій Бойко попереджає: з 5 вересня будь-яка діяльність такого штибу з боку осіб, які ще не зареєстровані кандидатами, розцінюється як підкуп виборців. А ще нагадує: з осені 2014-го посилено карну відпо-відальність: як тих, хто здійснює спроби підкупу, так і тих, хто приймає матеріальні заохочення у зв’язку з реалізацією свого виборчого права.
В Одесі КВУ зафіксував використання адміністративного ресурсу із залученням бюджетних коштів заради популяризації партії чинного міського голови та потенційних кандидатів, наближених до влади.
Так, спеціальний випуск офіційного друкованого органу мерії (газети, яка фінансується з бюджету), присвячений інфраструктурним проектам, що втілюються у місті також за казенний кошт, вийшов з логотипом партії «Довіряй ділам».
У ході благоустрою за кошти міського бюджету Кримський бульвар був викладений плиткою з логотипом тієї ж партії.
Святкове відкриття реконструйованих за гроші міської громади левів біля Воронцовського палацу проводилося з використанням символіки знову ж партії «Довіряй ділам», а також за участі депутата міської ради, члена однойменної депутатської групи Павла Вугельмана.
Біля школи № 49 у Суворовському районі встановлено рекламний щит із зображеннями міського голови Геннадія Труханова, депутата Одеської міської ради Олександра Матвєєва, а також символікою партії «До-віряй ділам», який говорить про те, що ремонт шкільного стадіону відбувся за підтримки зображених на ньому осіб.
Урочисте відкриття введених в експлуатацію «довгобудів» «Альянсу» відбулося за участю міського голови та з використанням символіки цієї ж партії.
Одеська обласна організація Комітету виборців України закликає політичні партії та потенційних кандидатів не порушувати закон, надаючи матеріальну підтримку громадянам чи організаціям, і нагадує про карну відповідальність за використання матеріальних стимулів у виборчому процесі. А до чиновників, працівників державних та комунальних закладів звертається з проханням не брати участі у заходах, що носять агітаційний характер.
КВУ наполягає на тому, що всі проекти, реалізовані за кошти державних та місцевих бюджетів, не можуть використовуватися як агітація, і нагадує: посадовим особам забороняється використовувати та залучати до передвиборчої агітації службовий транспорт, засоби зв’язку, обладнання, приміщення та інші об’єкти за місцем роботи. Забороняється також агітація під час службових нарад чи колективних зборів. Державний службовець під час виконання службових обов’язків не може здійснювати дії, які демонструють його ставлення до певних політичних сил.
Цей звіт підготований у рамках кампанії громадського спостереження, яку на загальнодержавному рівні здійснює громадянська мережа «Опора».
Окрім того, Анатолій Бойко повідомив, що почала роботу телефонна «гаряча лінія» для виборців Одеської області і розпочався набір спостерігачів для контролю за процесом голосування і підрахунку голосів.
За номером (048) 716-40-18 можна: отримати докладні роз’яснення нового закону про вибори; записатися в спостерігачі для забезпечення громадського контролю за процесом голосування і підрахунку голосів; ознайомитися з процедурою внесення змін до Державного реєстру виборців і в списки виборців; повідомити про порушення своїх виборчих прав з боку роботодавця, посадових осіб органів влади, правоохоронних органів, а також про незаконну агітацію, підкуп виборців та зловживання у виборчому процесі, застосування адміністративного ресурсу.
Голова обласної організації КВУ зазначив, що вперше відстежуватиметься прозорість фінансування двох виборчих кампаній — міських голів Одеси та Ізмаїла. У рамках моніторингу аналізуватимуться витрати кандидатів на рекламу, фіксуватимуться випадки їх діяльності, що мають ознаки підкупу виборців, та випадки зловживання адміністративними ресурсами. Оперативно про порушення повідомлятиметься на інтернет-ресурсі КВУ izbirkom.org.ua та в соціальних мережах.
Ольга ФІЛІППОВА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206