Субсидія – не кабала
Сьогодні лише 6% одеситів отримують житлово-комунальні субсидії. У районах нашої області цей показник ще менший — 3,5%. Про це поінформувала директор департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Олена Китайська.
За її словами, в Одесі з початку року і до 3 вересня правом на отримання субсидій скористалася 31 тисяча сімей. Це — втричі більше, ніж за такий же період торік. З травня 2015-го, коли процедура призначення субсидій була спрощена, за державною підтримкою звернулося понад 17 тисяч сімей. На даний час опрацьовано 92% поданих заяв.
І хоча Одещині на поточний рік державою призначена субвенція на виплату житлово-комунальних субсидій у розмірі 144 млн грн, з них освоєно лише 28 млн грн.
Кількість звернень суттєво збільшиться, переконана Олена Китайська, з початком опалювального сезону, адже ця комунальна послуга виросте в ціні.
Чому люди зволікають з можливістю скористатися субсидіями?
Опитування, проведене фахівцями департаменту, свідчить, що одесити не поспішають це робити, бо вважають субсидії мало не «подачкою», за яку колись доведеться-таки розраховуватися, можливо, й самим житлом. Як результат — борги з оплати послуг ЖКГ у декого виростають і до 20—30 тисяч гривень. З пенсій чи з низьких прибутків їх покрити попросту неможливо, навіть за умови їх реструктуризації, тобто роздроблення на частки, для того, щоб нажиті борги поетапно віддавати. Дехто більше не хоче возитися з кіпою довідок, які вимагалися, на що витрачалося багато часу і нервів. Дешевше, казали, платити.
Нагадуємо, з 1 травня цього року отримати субсидію стало зовсім просто. Скасовано майже всі обмеження щодо майнового статусу отримувача, крім здійснення одноразової покупки на 50 тисяч гривень. При цьому забороняється вимагати від заявників інші документи.
Хто має право на отримання допомоги?
Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, які платять за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового відсотка платежу (розраховується індивідуально для кожної сім’ї).
З 1 травня оформити субсидію можна на підставі лише двох спрощених документів — заяви та декларації про доходи. Кожне домогосподарство одночасно з рахунками у квітні та жовтні отримає бланки заяви і декларації, надруковані постачальниками послуг ЖКГ.
При цьому подати документи на оформлення потрібно лише один раз — надалі субсидія автоматично подовжуватиметься до зміни фінансового стану сім’ї. Відправити їх до районного управління праці і соціального захисту населення можна і поштою. Перевіряти дані будуть Пенсійний фонд та Державна фіскальна служба.
На які послуги поширюється субсидія?
Згідно з програмою житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг: водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електро-енергії, вивезення побутового сміття та рідких не-чистот.
Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Які нормативи використовуються при розрахунку субсидії?
З 1 жовтня 2014 року субсидія призначається з урахуванням єдиних для всієї України соці-альних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг.
Якщо споживач використовує менше, ніж встановлено соціальним нормативом, гроші не повертатимуться до органу соцзахисту, а залишаться на його рахунку. З їх допомогою родина зможе заплатити за комунальні послуги в майбутньому.
За надлишки площі і використаних комунальних послуг необхідно сплачувати повну вартість.
Куди звертатись для призначення допомоги?
Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні і на яку відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.
З 1 травня 2015 року субсидією можуть скористатися й орендарі житла.
У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
Подаються наступні документи: заява у спрощеному вигляді; декларація про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, які фактично там проживають. У разі не проживання зареєстрованої особи необхідно надати документ, що підтверджує її місце знаходження (довге відрядження, перебування в армії, місцях позбавлення волі тощо); договір оренди, якщо ви — не власник особового рахунку, а орендар помешкання.
На який термін надається субсидія?
З 1 травня житлова субсидія призначається на 12 місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива — один раз на календарний рік.
Житлова субсидія надається на безповоротній основі. Її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну. Але якщо перевіряючі органи знайдуть неправдиві дані, то громадянин мусить компенсувати субсидію у подвійному розмірі.
Для одержання житлової субсидії сім’я має сплачувати свою частину платежу за послуги, в іншому випадку — надання субсидії припиняється.
Якщо на момент підвищення тарифів або зміни розміру обов’язкового платежу родина вже користується житловою субсидією, звертатися до органів соціального захисту не потрібно. Субсидія буде перерахована автоматично.
Дані щодо контактних телефонів органів соціального захисту населення можна дізнатися за номером урядової «гарячої лінії» (безкоштовно і цілодобово): 0-800-507-309.
Підготувала Яна СТАСІНА.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206