Переглядів: 1118

Чи чекати третього Майдану?

Для того, щоб Майдан повторився, треба, щоб громадяни вийшли на мітинг, а влада зробила вигляд, що їх нема, і почала ставити на площі новорічну ялинку

«Починається третій Майдан» — щоразу, коли в Києві відбувається щось трагічне, коли ми стаємо свідками зіткнення протестувальників з правоохоронцями, я чую цю фразу. Пов’язана ця фраза з наступним: ті, хто промовляє її, просто не розуміють, що таке Майдан.

Майдан — це не технології, це навіть не мітинг протесту. Майдан — це розгніваний народ. Ось саме так: не «розгнівані містяни з Болотної» в модних костюмах і з новими гаджетами, а розгніваний народ у чорних куртках і кепках. І ще — дебільна влада, яка не вірить в те, що цей розгніваний народ виходить на вулицю сам по собі. Саме тому в Росії ніколи не буде Майдану, бо розгнівані містяни в ній (швидше, в Москві — не в Росії) були, є і ще будуть, а розгніваний народ спостерігається тільки в давній історії. І то він найчастіше мовчить прямо на сцені.

І саме тому українських майданів ми теж не скоро дочекаємося. Не тому, що розгніваного народу більше нема, а тому, що більше нема дебільної влади. Вся до Росії втекла. Точніше, майже вся.

Українці у 2004 році виходили не так на Майдан, як на мітинг за чесні вибори. Влада взяла і начхала на них, а вони залишилися на площі. І їх на цій площі ставало більше й більше. Влада, замість того, щоб розпочати діалог, почала розмірковувати над тим, як їх розігнати і як легітимізувати фальсифікацію виборів. Далі ви знаєте — все завершилося достроковими виборами.

І в 2013 році українці виходили не так на Майдан. Вони виходили на мітинг за продовження політики євроінтеграції. Багато хто вже думав роз’їжджатися по регіонах і пропагувати «за Європу». Але тут влада взяла й побила їх. Тому що дебільна. І люди розгнівалися — а що б ви зробили на їхньому місці? Перечитали б Пушкіна і розплакалися? А потім Лермонтова, Блока, Бродського... О, у російської поезії такий злет вільного духу — це ж не українська культурна провінція! Коротше кажучи, поки ви декламували, вони вже зібралися. А влада стала думати, як їх розігнати. А їх дедалі більше й більше. Все скінчилося тим, що Янукович утік і зараз теж, напевно, читає Бродського. Або Ходасевича. Я ж не знаю, хто більше йому подобається.

Для того, щоб Майдан повторився, необхідно, щоб громадяни ви-йшли на мітинг, а влада зробила вигляд, що їх нема, почала би ставити на площі новорічну ялинку і думати, як присутніх розігнати. Але нинішня київська влада пройшла два Майдани. І вона точно знає все про технології і про народ. Влада двічі з жахом дивилася на народ з трибун Майдану. Круглими очима. Я запам’ятав ці очі. Це Янукович міг думати, що весь народ прийшов на площу прямо з американського посольства. І Путін, напевно, думає так само, що під посольством США є тунелі, в яких ховаються десять мільйонів морських піхотинців, переодягнених розгніваними містянами.

Порошенко і Яценюк так думати не зможуть, навіть якщо захочуть. Звичайно, люди, які так думають, в українській політиці є. Але Володимир Володимирович Путін відібрав у цих людей електорат і посадив цей електорат під замок Криму, «ДНР» і «ЛНР». Тож їхні фантазії мало кому тепер цікаві.

Саме тому можуть бути мітинги, демонстрації, кризи, відставки. І навіть трагедії можуть бути — ми добре це розуміємо. Хіба це не трагедія, коли ті, хто виступає за суверенітет України, кидають гранату в хлопців, які захищають суверенітет України? Трагедія, горе і сором.

Але не Майдан.

Віталій ПОРТНИКОВ.

Джерело:

 http://www.radiosvoboda.org/content/article/27221251.html («Copyright © 2015 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу «Радіо Вільна Європа /

Радіо Свобода»).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua