Переглядів: 828

Коли в твою країну приходить війна...

У 1996 році я працювала в одеській міській газеті. І знала про першу чеченську війну винятково з публікацій «Комсомольской правды».

Потім я познайомилася з чеченцями. З тими, хто приїхав зі своїх попелищ в Одесу. І майже відразу отримав клеймо — «бандити», «терористи», «смертники», «шахіди», «бойовики»...

Я багато спілкувалася, писала матеріали. Потім, до речі, оскаженіло-недороблені одеські «імперці» будуть вправуватися, приписуючи мені міфічну «співпрацю з чеченськими терористами»...

А потім я познайомилася з Хасаном. Він жив в офісному приміщенні, яке винаймав його земляк. Хасан там прибирав, сторожував, робив чай і нехитрі закуски. Старий, сивий і худорлявий чоловік. Мовчазний і суворий.

Це потім я дізналася, що йому було 39 років.

В Одесі тоді збиралися проводити Перший міжнародний з’їзд вайнахів. Те офісне приміщення стало своєрідним штабом. Мене попросили допомогти з медіа-підтримкою і піаром. Спочатку вихідці з Ічкерії зустріли мене насторожено. Але ми почали працювати і досить швидко знайшли спільну мову.

Окрема тема — як проведення з’їзду стало несподіванкою для міста. І як з’їзд проходив у приміщенні Російського (!) драматичного театру. І як наші рідні спецслужби стояли на вухах...

І на цьому з’їзді співав тоді чеченський бард Імам Алімсултанов. У листопаді того ж року його роз-стріляють в одеській орендованій квартирі...

Так-от, повертаючись до Хасана. Якось увечері ми пили чай. Вже майже всі розійшлися. Хасан розговорився. Тоді я дізналася, що йому лише 39. Побачивши моє здивування, тихо сказав: «У мене всі загинули. Дружина і троє дітей. Пряме попадання в будинок. Згоріло все. Мені нічого було ховати»...

Тиждень Хасан вив. Потім пішов у гори. Потім був поранений.

До війни він працював шкільним вчителем.

...А на з’їзд вайнахів приїхали делегати з усього світу — США, Канада, Великобританія, Йорданія... Добре одягнені чоловіки, не бідні.

Я запитала у Хасана: «А чому вони не воюють? Чому вони не в Чечні?»

І мудрий Хасан мені відповів: «Знаєш, коли в твою країну приходить війна, кожен повинен робити те, що у нього найкраще виходить. У нас є ті, хто воює, ті, хто лікує, ті, хто пече хліб, і ті, хто заробляє гроші на все це».

На з’їзд запросили Левка Лук’яненка. Він приїхав разом з дружиною. Чеченці орендували розкішний лімузин і підігнали під поріг готелю, де жив Левко. І пояснили ошелешеному Левку: «Ти досить настраждався за те, щоб твоя країна була вільною. Це найменше, що ми можемо для тебе зробити».

Значення всіх фраз я зрозумію через майже 20 років.

І я весь час тепер згадую поси-вілого і постарілого в одну мить шкільного вчителя Хасана. І наші розмови. Вони мене тоді трохи втомлювали — він говорив тільки про війну. Війна від мене була надто далеко. Ну скільки можна про війну?..

Пробач, Хасане. Дуже хочу, щоб ти був живий.

Зоя КАЗАНЖИ.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net