Переглядів: 711

Закнижнена

В Одесі відбулася ХІХ міжнародна книжкова виставка-ярмарок «Зелена хвиля» та ІІІ Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури. Отож у день відкриття, 6 серпня, вирушаю на Дерибасівську, аби, скориставшись нагодою, оновити свою книжкову полицю та скласти власне враження про цей захід.

Назвати міжнародну книжкову ви-ставку-ярмарок «Зелена хвиля» подією для літературного життя України справді знаковою, на мою думку, — важко, а от назву фестивалю дитячої літератури цей захід справді виправдовує, хоча б тому, що десь 80% усієї представленої на Дерибасівській книжкової продукції орієнтовано на дітей.

Вартих уваги стендів з «дорослою» літературою можна на пальцях перерахувати. Та все ж, знайти гарну книжку цілком реально. Наприклад, на стенді «Клубу сімейного дозвілля». Тут у перших рядах виставлені книги Люко Дашвар, Ірен Роздобудько, Оксани Забужко та інших розпіарених (у хорошому розумінні слова) сучасних українських письменників. Особливу увагу видавці прагнуть привернути і до роману Василя Шкляра «Маруся» — його твори виставлені на найбільш видному місці. Пояснюють: у суботу — автограф-сесія з автором.

Далі — кілька стендів, де продають так звану популярну літературу, іншими словами — все, що купується: від Грішковца до Стівена Кінга, від Генрі Міллера до Достоєвського. Тут — ніякої тобі магії літературного ярмарку. Продав-купив, як на базарі.

А от повз стенд Київського будинку книги пройти, не зупинившись, складно. Вони вміють привернути увагу. І не лише близьким сусідством з головною сценою, а радше — ретельно підібраними книжковими новинками. І хоча тут теж представлені різні видавництва, проте книги — найрейтинговіші і переважно нові. Саме тут я зрозуміла, що з порожніми руками з виставки все ж не піду. Сумніваючись між новою книгою Чака Пала-ніка «Чарівна ти», «Фелікс Австрія» Софії Андрухович та «Записками українського самашедшего» — першим прозовим твором Ліни Костенко, ви-брала останню, керуючись підсвідомо принципом «я її давно знаю».

Далі мою увагу привернули дівчата з культурно-видавничого проекту «Читомо». На їхньому столі переважно література про героїв УПА та Євромайдану. Серед неї — збірка «Волонтери», до якої увійшли твори Сергія Жадана, Андрія Любки, Ірен Роздобудько, Ірени Карпи та інших українських письменників про «тих, хто робить надзвичайне для бійців, поранених, сиріт, біженців, зранку і допізна шукаючи можливості для допомоги».

А ось дитячою книжкою на «Зеленій хвилі» можна насолоджуватися хоч увесь день або й усі чотири фестивальні дні. Інтригуючі назви, яскраві ілюстрації, якісний папір і доволі солідний вибір. Тут і навчальні посібники, і розвиваюча література для наймолодших, і, звісно ж, казки. Радує те, що, окрім передруку всім набридлих «Колобка» та «Рукавички», нарешті почали з’являтися цікаві сучасні, а головне — повчальні казки. На виставці я просто закохалася у книги видавництва «Час майстрів», які саме потрапляють під усі ці критерії. Директор видавництва Олег Симоненко охоче розповідає усім зацікавленим і про зміст кожної з книг, і про мораль, яку вони несуть. Мені, чомусь, радить почитати книгу про те, як боротися з дитячими капризами під назвою «Хочу, хочу подарунків». Каже, для дорослих ці казочки теж підходять. У кінці книги читачі разом з головною героїнею мають зрозуміти, що дарувати подарунки не менш приємно, ніж отримувати їх. Поки пан Олег розповідав мені про місію видавництва, яка полягає у «створенні дитячої літератури, необ-хідної для еволюції душі», і т.д., я запримітила ще одну книгу «Просто потому что». В анотації сказано, що це — «одна із кращих книг про справжню любов», а прочитавши її, маємо зрозуміти, чому люди люблять і хочуть, щоб їх любили.

Заслуговують на увагу й інші стенди з дитячою літературою. Серед них і «Видавництво старого Лева», і той-таки «Клуб сімейного дозвілля», і багато-багато інших.

Та виставка «Зелена хвиля» — це не тільки представлені для продажу книжкові новинки, а передусім — літературні заходи, перформанси, автограф-сесії, зустрічі з авторами. Стартовий день ярмарку ознаменувався зустріччю з відомим сатириком Михайлом Жванецьким. Даючи «зелене світло» ХІХ «Зеленій хвилі» він зауважив: відриваючи першу виставку 18 років тому, не міг уявити, що робитиму це 19-й раз. «Що ж до проблем, які переживає нині Україна, то найкраще підійде експромт, який спав мені на думку сьогодні: якщо дуже важко, але дуже треба, виходить найкраще!» — сказав Михайло Михайлович.

Ну і не варто забувати, що виставка проходила в Одесі, тож на кожному кроці можна було почути такі діалоги між продавцями та відвідувачами:

— Дівчино, ви на якому пляжі засмагали?

— На одеському!

— Я теж був на одеському, але в мене нема такої засмаги!

Або:

— Скільки коштують ці книги?

— 150 гривень. Берете?

— Ні, на Привозі дешевше!

Ольга ЖУКОВА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net