Переглядів: 1253

З молитвою за душі убієнних

Десять років тому, 5 серпня 2005-го, в урочищі Сандармох на півдні Карелії отець Володимир Черпак освятив Козацький хрест із написом «Убієнним синам України». Спорудила його українська громадськість усього світу під керівництвом Лариси Григорівни Скрипникової, тоді голови Карельського товариства української культури «Калина». Автори пам’ятника — українські скульптори Микола Малишко та Назар Білик.

Тут, в урочищі Сандармох, покоїться до 9 тисяч жертв комуністичного терору. Зокрема, у 1937 році, 27 жовтня, 1, 2, 3 і 4 листопада, капітан держбезпеки Матвєєв з помічниками розстріляв тут 1111 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення. Серед них — 290 видатних громадян України: творець театру «Березіль» Лесь Курбас, поет-неокласик Микола Зеров, драматург Микола Куліш, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан, історики — академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський, географ академік Степан Рудницький, письменники Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Миро-слав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко, творець Гідрометеослужби СРСР, голландець родом, професор Олексій Вангенгейм, міністр фінансів УРСР Михайло Полоз... Одне слово, цвіт молодої української нації. І не лише української. Бо тут знищено і видатних діячів культури багатьох народів, які мали нещастя залишитися в Імперії Зла.

Починаючи з 1997-го, коли карельський дослідник Юрій Дмитрієв та голова Санкт-Петербурзького «Меморіалу» Веніамін Іофе знайшли це «обычное место расстрелов», щороку 5 серпня в Сандармосі відбувалися мітинги пам’яті жертв політичних репресій. Адже саме 5 серпня 1937-го почала діяти постанова політ-бюро ЦК ВКП(б) від 2 липня 1937 року П 51/94 «Про антирадянські елементи», жертвами якої стали 2 мільйони громадян.

Щороку в ці дні з України вирушав автобус із паломниками. Це нащадки загиблих соловчан, колишні політв’язні, журналісти. Експедиції споря-джали Інститут національної пам’яті, відтак Київське товариство політв’язнів і жертв ре-пресій на чолі з Григорієм Куценком, «Соловецьке братство». Ушанувавши загиблих у Сандармосі, ми рухалися далі на Соловки, де 7 серпня відбувалися жалобні заходи та наукові конференції.

Уперше минулого року, тим паче сього року, ми не зважилися ступити на територію Росії, яка веде війну проти України. Адже ми завжди їздили з національною символікою, у вишиванках, щоб було видно: це приїхали українці…

Натомість 5 серпня, у середу, у Києві біля Міжнародного центру культури і мистецтв (більше відомого як Жовтневий палац), біля Хреста пам’яті жертв політичних репресій, відбувся мітинг солідарності з учасниками Міжнародного реквієму з нагоди річниці Великого Терору і 10-річчя освячення Хреста в урочищі Сандармох. Люди, що зібралися там, помолилися за душі убієнних синів і дочок України, які покояться в урочищі Сандармох, «по Соловках, Сибірах, Магаданах» — кажучи словами Василя Стуса. Пом’янули Небесну сотню, загиблих у боях на Донбасі, відомих і тих, про кого кажуть: «Імена ж їхні Ти, Господи, відаєш».

А в Сандармох і на Соловки поїдемо тоді, коли там на уламках Російської імперії постане дружня нам Карельська народна республіка.

Василь ОВСІЄНКО,
дисидент, правозахисник,
учасник експедицій 1999 — 2005 років.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net