Переглядів: 775

Шанс жити по-людськи

Наша область була останньою у списку адрес більш ніж піврічного туру Україною представників громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» (РПР). Цей тур організатори назвали «Дорогою реформ».

«Реанімаційний пакет реформ» — ініціатива громадських активістів, експертів та журналістів, які об’єдналися для пришвидшення процесу оновлення країни. Стратегічна мета РПР — реалізувати ключові реформи, які призведуть до утвердження відкритого суспільства, підзвітності влади суспільству, нових відносин між громадянином і державою.

У «Реанімаційний пакет реформ» входять 300 експертів, активістів, журналістів, науковців, правозахисників з понад 70 найвідоміших українських аналітичних центрів та громадських організацій. Учасники разом розробляють законопроекти, виборюють їх ухвалення та контролюють втілення реформаторських законів.

До Одеси приїхали Ілля Несходовський, експерт групи РПР «Податкова реформа»; Марія Голуб, представник інформаційної кампанії «Сильніші разом!», експерт РПР з питань євроінтеграції; Вадим Міський, координатор роботи експертних груп РПР; Наталія Ватаманюк, координатор регіональних ініціатив «Реаніма-ційного пакету реформ».

Учасникам зустрічі в Одесі (шкода, що вона не викликала великої зацікавленості у місцевих підприємців і представників ЗМІ) роздали «Дорожню карту євроінтеграційних реформ», завдання на 2015 рік для Верховної Ради України. Цей документ — результат великої спільної роботи сотень спеці-алістів, які пропонують для схвалення низку законів, покликаних прискорити процес оновлення нашої країни.

Йдеться, наприклад, про реформи безпечності харчових продуктів. Це подальша адаптація українського законодавства до вимог ЄС у частині санітарних та фітосанітарних заходів для підвищення безпечності та якості продукції, що реалізується на внутрішньому ринку, адже сьогодні ми здебі-льшого не знаємо, чи є безпечною для життя і здоров’я наша щоденна їжа, придбана в магазинах, чи не труїть нас упаковка, в якій загорнутий товар, чи хтось відстежував якість кормів, якими годували корів, свиней, курей…

У законодавчих планах — забезпечення побудови національної системи безпеки продуктів відповідно до базового принципу харчового законодавства ЄС, коли безпечність харчового продукту контролюється по всьому ланцюгу «від лану до столу».

Ці речі — життєво важливі для кожного. Початок дороги до людського життя для нас починається від схвалення відповідних законів.

У дорожній карті євроінте-граційних реформ на 2015-й — низка проектів законів з енергетичної сфери (реформа прозорості розподілу та використання енергетики, посилення безпеки постачання газу тощо), митної справи (йдеться про спрощення процедур декларування товарів на митниці відповідно до вимог ЄС, удосконалення положень щодо захисту прав інтелектуальної власності при переміщенні товарів, приведення системи пільг зі сплати митних платежів у відповідність до практик ЄС); реформа антимонопольного законодавства (у частині забезпечення прозорості діяльності державної структури, прийняття методик здорової конкуренції, схвалення розробленого механізму накладання штрафів та санкцій тощо).

Резонне запитання, яке прозвучало під час експертної зустрічі в Одесі: а чи потрібно простим людям, не зайнятим ні державними, ні бізнесовими справами, знати про ці реформи? Чи зможуть вони розібратися в такому нагромадженні нормативно-правових актів та ініціатив?

Однозначно: це важливо і потрібно кожному. Наші люди не такі байдужі до всього і мають бажання розібратися, що й до чого. Годі жити стереотипами радянської доби, коли від тебе нічого не залежало і все вирішувалося зверху, кимось розумнішим. Ми й самі розумні і практичні, спроможні зрозуміти, що таке реформа, як вона діє, і почати користуватись вигодами, які вона дає.

Щоправда, активності замало. Можливо, через брак інформації. Сьогодні, наприклад, українському підприємцю-початківцю цілком реально отримати доступ до фондів ЄС для реалі-зації власного проекту. Це щоб отримати потрібні гроші, що називається, «на розкрутку». Такі фонди давно відкриті для фінансування нових підприємницьких ідей. І якщо нова справа існує лише у стадії задуму, але, на переконання людини, спроможна вирішити якусь проблему чи започаткувати прибутковий бізнес (йдеться не про якісь захмарні проекти, а про цілком можливі справи, скажімо, про відкриття невеличкої перепелиної птахофабрики, сільської пекарні, де випікатимуть хліб за старовинною, давно забутою рецептурою, чи про розбиття на непридатних для землеробства землях яблуневого саду), — швидка фінансова допомога передбачена спеці-альними фондами Євросоюзу.

Не вийде — вкладені гроші із фондів ЄС ніхто назад не вимагатиме. Тож ризикнути може кожен, хто має гарну ідею.

У які двері стукати? Шукайте, цікавтеся, давайте запити. Принаймні, обласне управління економіки діє.

Резонне зауваження прозвучало під час експертної зустрічі на адресу представників засобів масової інформації, які часто самі не можуть і не хочуть розбиратися в суті реформ, відтак не можуть доступною мовою предметно говорити з людьми, а як підсумок — допомогти і їм, і державі в цілому.

Стосовно податкової реформи, про основи якої йшлося під час експертної зустрічі, то вона, за словами Іллі Несходовського, повинна забезпечувати три основні завдання: бути ефективним інструментом для стимулювання зростання національної економіки; забезпечити належним фінансовим ресурсом виконання конституційних функцій держави; здійснювати справедливий розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту з метою встановлення соціальної справедливості та стабільності у державі.

Усе дуже просто: для виконання цих основоположних завдань податкову систему треба максимально спростити, зменшити кількість податків, встановити прості, однозначні правила їх розрахунку, легкість сплати та звітування, а також забезпечити такий процес адміністрування, коли підприємства займаються підприємницькою діяльністю, а не ви-трачають свій час на розрахунок і сплату податків.

Гості з Києва говорили також про реформу виборчого законодавства для місцевих виборів, а саме запровадження «відкритих списків». Вадим Міський, зокрема, зазначив, що сьогодні ми всі повинні боротися за своє право обрати чесні місцеві ради, які зможуть осилити вимоги часу.

Справді, непростий нині час, у який доводиться практично повністю перелопачувати всю законодавчу базу країни, адаптуючи її до вимог європейського простору, але чинна влада, йшлося під час експертної зустрічі, взяла на себе політичну відповідальність за стан справ у країні. Експерти ж «Реанімаційного пакету реформ» завжди тримають руку на пульсі змін і готові представити свої результати щодо ухвалення та імплементації невідкладних для країни реформ.

Принагідно скажемо, що у Києві цими днями відбувся всеукраїнський форум «Реформи на регіональному рівні: плануємо, впроваджуємо, співпрацюємо», на який запросили й представників громадськості Одещини. Форум підтримувався Програмою розвитку ООН в рамках проекту «Демократизація, права людини та розвиток громадянського суспільства Україні», що фінансується міністерством закордонних справ Данії.

Реформи, започатковані у столиці, не покращать життя українців, якщо вони одночасно не відбуватимуться в регіонах. Саме тому авторитетні представники експертного середовища та лідери думок, що наразі залучені до адвокатування реформ різних галузей, збиралися разом з регіональними громадськими активістами, журналістами, представниками місцевої влади, щоб обговорити сценарії втілення змін на місцевому та регіональному рівнях.

Результатом форуму стала спільно напрацьована «Дорожня карта реформ для регіонів» — конкретний, покроковий план дій для ефективного впровадження реформ на місцях. До слова, усі матеріали форуму будуть доступні для загального ознайомлення та поширення на сайті РПР за посиланням: www.rpr.org.ua.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net