Переглядів: 715

Про найбільший інвестпроект і портову монополію

У порту «Південний», на території Визирської сільської ради Комінтернівського району, урочисто запустили потужний олійноекстракційний завод. Масштабний інвестиційний проект із зведення в Україні сучасного та високопродуктивного ком-плексу з перевалювання, зберігання і переробки олійних та зернових культур найбільші експортери рослинної олії розпочали ще три роки тому.

Перша у світі за експортом олії, друга — за експортом зерна, Україна — одна з найперспективніших аграрних держав світу, вважають фахівці. Але для повно-цінного закріплення за собою такого високого визнання, країні потрібні сучасні підприємства. Новий завод у «Південному» — один з таких.

Об’єкт розташований на 28 гектарах у припортовій зоні і має можливість обслуговувати судна вантажопідйомністю до 100 тисяч тонн та осадкою до 15 метрів. Почали будувати його ще в 2012-у. Перший етап проекту завершився спо-

рудженням терміналу з перевалки рослинних олій у 2013-у. Другий етап — будів-ництво та початок експлуатації олійноекстракційного заводу — завершено у липні нинішнього року.

Завод постав коштом іноземних інвесторів. Гроші вкладали нідерландські і швейцарські бізнесмени. Сучасний комплекс із перевалювання, зберігання та переробки олійних та зернових культур обійшовся недешево. Сума інвестицій у будівництво заводу та терміналу на цьому етапі становить близько 600 мільйонів доларів. «У будівництво першої лінії ми інвестували 200 мільйонів. Це приватний капітал і банківське фінансування. Для подальшої реалізації проекту необхідно ще 400 мільйонів, але поки що це приблизна цифра. Коли ближче підійдемо до реалізації, зможемо озвучити реальнішу суму інвестицій», — зазначив голова правління компанії-інвестора В’ячеслав Петрище.

За його словами, сьогодні компанія реалізувала проект на 20%, відкрила першу лінію заводу з виробництва олії, яка може переробляти три види сировини — насіння соняшнику, ріпаку або сої. «На даний момент вже завершено проектування другої лінії, яка повністю продублює перший завод, у тому числі й за потужностями. Третя лінія — завод з переробки сої. Його потужність складе 5 тисяч тонн на добу. Відокремити сою необхідно тому, що технологія її переробки відрізняється від ріпаку та соняшнику», — зазначив В’ячеслав Петрище.

Поки що завершено два етапи будівництва. На комплексі працюватимуть 250 людей. Розпочато проектування третьої та четвертої черг, які збільшать кількість робочих місць майже до 2 тисяч. Це дає неабиякий поштовх державі стати провідним торговельним партнером на міжнародних ринках.

Проектні потужності підприємства дозволяють за добу переробляти до 3 тисяч тонн соєвих бобів, 3,6 тисячі тонн ріпаку, 4,8 тисячі тонн соняшнику. При цьому перероблятиметься вітчизняна сировина, а готові продукти — йтимуть на експорт. На заводі встановлене сучасне високоефективне обладнання італійського, німецького, бельгійського та швейцарського виробництва. З метою оцінки якості сировини, відповідно до європейських стандартів, на базі заводу та перевалочного комплексу діє незалежна нідерландська лабораторія.

Міністр аграрної політики Олексій Павленко на відкритті заводу зазначив, що це одна з найбільших цьогорічних інвестицій. «Ці інвестиції і віра в Україну є великою честю і пошаною для нас. І ми як держава робитимемо все, щоб інвестиції надходили й далі», — наголосив він.

Столичного посадовця підтримали й місцеві. Так, Володимир Жмак, перший заступник голови Одеської ОДА, висловив сподівання, що цей приклад буде підхоплений й іншими інвесторами. «Ми зі свого боку гарантуємо, що бізнес-клімат в Одесі буде спрямований як на малі інвестиції, так і на великі. Головне, щоб вони працювали на добробут регіону», — зазначив він.

Надалі планується створення морських причалів, енергокомплексу на альтернативних джерелах палива і зернового комплексу. Закінчити всю роботу планують до 2021 року. Новий олійноекстракційний завод розташований у припортової зоні, відтак перевалка вантажів на кораблі має буди набагато легшою. Якби не одне «але». Адміністрація морських портів України й досі не може виділити причали в порту «Південний» для компанії Allseeds (один з найбільших експортерів олії в Україні, що також надає послуги з перевалювання олій на новозбудованому її терміналі в порту «Південний»), яка й займається будівництвом заводу. Голова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі звернувся з проханням до АМПУ видати дозвіл на спорудження причалів для цієї компанії. «Я не хочу, щоб моє ім’я було пов’язане з набігами і наскоками від інших чиновників, але хочу послати привіт шанованому голові портової адміністрації в Києві: дайте цьому заводу дозвіл на причал! Не потрібно захищати маленьку мафію, яка працює тут», — сказав він під час відкриття олійноекстракційного заводу. А ще додав, що в Україні є монополія на ринку морпортів, а власники приватних причалів домовилися і не пускають інші компанії, що ускладнює інвестиції в регіон.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net