«Жертвуйте, панове... на рисувальну школу!»
29 травня Одеське художнє училище відзначило своє 150-річчя. Воно є дітищем Одеського товариства красних мистецтв, якому, до речі, цьогоріч так само сповнюється півтора століття. Ці урочистості відбулися в колишньому палаці Абази — нині Одеському музеї західного і східного мистецтва.
Серед багаточисленних гостей я зустрів колишнього викладача училища з багаторічним стажем (1959—2011), свого часу директора цього музею (1966—1975) Івана Івановича Козирода — мистецького старійшини Одеси (народився у 1923-у).
Нижче наводжу український переклад машинописного тексту спогадів колишнього учня цього закладу, кінорежисера Олександра Розумного, який мені запропонував опублікувати Іван Іванович. Очевидно, знаний мистецтвознавець мав намір оприлюднити його зміст перед шанованою публікою на урочистому заході. Спогади Олександра Розумного, які наводяться нижче, відтворюють художньо-культурну атмосферу старої Одеси.
Володимир КУДЛАЧ.
Із спогадів Олександра Розумного
Той художній сезон (1908 р.) став для мене, певною мірою, переломним. Старші товариші, спостерігаючи за живописними вправами молодого декоратора (який працював, не завжди встигаючи змінити костюм якогось шекспірівського героя на свій щоденний робочий костюм), усе настійніше радили йому навчатися. І я дослухався — здав вступні іспити в Одеське художнє училище Товариства красних мистецтв на живописно-скульптурний відділ.
Цей найстаріший заклад був провідником кращих реалістичних традицій у мистецтві. Він давав своїм випускникам хорошу школу, тверді професійні навички з живопису і рисунку, солідну мистецтвознавчу підготовку. Чудові педагоги працювали з нами: скульптор Луїджі Іоріні, академік живопису Кіріак Костанді, аквареліст Геннадій Ладиженський. Вони виховали цілу плеяду художників і педагогів, багато з яких зробили немало для нашого мистецтва. Назву архітекторів Б. Йфана і М. Синявського, живописців М. Грекова, І. Бродського, А. Нюренберга, скульптора П. Сабсая.
Примітні деталі з історії училища мені випала нагода дізнатися пізніше, у 1916 році. Якось довелося мені спілкуватися із Сергієм Васильовичем Козловським, згодом чудовим художником радянського кіно, народним художником РРФСР, — як з’ясувалося, також вихованцем Одеського художнього училища. Полинули у спогади, посипалися запитання… Ось тоді й розповів мені С.В. прецікаві речі.
Виявляється, у шістдесяті роки минулого століття (ХІХ) до Одеси прибули два політемігранти-гарібальдійці: активний послідовник Гарібальді, вихованець Міланської академії мистецтв, скульптор Іоріні та архітектор Маронді (Моранді. — В.К.), згодом автори архітектурного проекту одеської біржі (нині міськрада). Їх здивувало й засмутило, що на милому їхньому серцю півдні Росії нема жодної рисувальної школи. Ефект-но задрапірувавшись у чорні плащі, обидва вийшли на ріг Дерибасівської і Рішельєвської вулиць. Перехожих приголомшив вигляд двох колоритних фігур, які протягували їм капелюхи, але не просили милостині. Усе пояснили дощечки на грудях: «Жертвуйте, панове, хто скільки зможе на створення рисувальної школи!». І вони досягли свого — перше в Одесі художнє училище було створене.
P.S. Заняття в училищі розпочиналися з восьмої ранку, як правило, з живопису — у К. Костанді, і продовжувалися до другої години дня. З п’ятої до сьомої відбувалися заняття з рисунку.
(Текст спогадів друкується вперше).

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206