Переглядів: 6674

Мораторій через недовіру

Абсолютна більшість сільськогосподарських виробників виступають проти скасування мораторію на продаж землі в Україні.

Як свідчать результати опитування, проведеного серед сільгоспвиробників агенцією «AgriSurvey» нинішнього травня, 56% аграріїв проти ринку землі як такого, ще 14% вважають, що його варто запроваджувати, але не зараз, лише 13% опитаних підтримують ідею продажу земель сільгосппризначення. Решта 17% не змогли відповісти на це питання.

За даними дослідження, основними причинами негативного ставлення до продажу землі є недовіра до державних органів влади через їх високу корумпованість, брак коштів для придбання землі та страх перед конкуренцією з аграрними холдингами. Так, 26% сільськогосподарських виробників вважають, що вводити ринок землі «ще зарано». На їхню думку, перш ніж дозволяти продаж землі, необхідно зменшити корупцію серед органів державної влади та стабілізувати політичну й економічну ситуацію в країні. Найближчі 10—15 років аграрії таких реформ не очікують.

Негативне ставлення до продажу землі також пов’язане з неготовністю купувати землі через нестачу коштів (особливо — через недоступність зовнішнього фінансування). Так, 57% сільгоспвиробників зазначили, що не готові купувати землю сільгосппризначення у випадку зняття мораторію у 2016 році.

Ставлення до зняття мораторію формується й доволі поверхневим знанням про ринок землі: 25% сільгоспвиробників не знають, якою мала б бути ціна на землю у випадку її продажу, 17% опитаних кажуть, що земля має коштувати до 5000 доларів США за гектар, з них 9% вважають 1000 доларів достойною ціною гектара.

«За півроку до припинення дії мораторію на продаж землі в Україні нема ні соціальних, ні інфраструктурних, ні законодавчих передумов для введення ринку землі. Складається ситуація, в якій аграрії виступають проти зняття мораторію на продаж землі, оскільки вони не довіряють чиновникам та не вірять в ефективність системи регулювання ринку землі через їх корумпованість. З іншого боку, за сприятливішої фінансової ситуації, що включає в себе як доступність аграрних кредитів, так і економічну стабільність, сільгоспвиробники були б лояльніше налаштовані до дозволу продажу землі. Якщо держава має намір дозволити продаж землі сільгосп-призначення у 2016-у, вона повинна забезпечити ефективний контроль ринку землі, ґрунтовно підійти до аналізу вартості земель, а також залучати аграріїв до обговорення та написання земельної реформи з метою врахування їхньої позиції, а також задля їх інформування щодо механізмів та перспектив ринку землі в Україні. Саме з цією метою 28 травня будуть проведені земельні агродебати за участю сільгоспвиробників усіх форм власності, орендарів, представників асоціацій, органів державного управління тощо, на яких планується обговорити перспективи та можливості ринку землі в Україні та напрацювати конкретні бачення й пропозиції щодо земельних відносин», — зазначив генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.

Водночас, як повідомляє «Інтерфакс-Україна», президент «Українського клубу аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса вважає, що відкривати ринок земель сільгосп-призначення з 1 січня 2016 року таки потрібно, але шляхом запуску прозорих аукціонів з продажу земель, які належать державі, і з обов’язковою участю сільських громад.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net