Переглядів: 770

Правда й міфи про 2 травня

Готувалися оглядати травмованих, а натомість довелося проводити судово-медичну експертизу тіл загиблих. Борис Яворський, завідувач відділом Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи, розвінчав журналістам найпоширеніші в інтернеті міфи, які розростаються в мережі навколо подій 2 травня минулого року.

За словами Бориса Яворського, найпоширеніший міф стосовно подій 2 травня в Будинку профспілок і на Грецькій, — те, що, мовляв, завдяки цій трагедії Одесі вдалося уникнути долі Донеччини і не перетворитися на «ОНР». На його переконання, це не так. «Це ідеологічний і, на мою думку, найнебезпечніший міф. Він покликаний виправдати загибель людей. 2 травня, навпаки, підштовхнуло протистояння на новий виток», — вважає експерт.

Подібних домислів у соціальних мережах чимало. Як ідеологічних, так і технічних. З-поміж останніх Борис Яворський згадав плутанину з кількістю тіл померлих. Обидві сторони, як проросійська, так і проукраїнська, поширювали чутки про знайдені в підвалі Будинку профспілок сотні трупів. За словами судово-медичного експерта, його колеги, які оглядали будівлю після пожежі, жодного тіла в підвалі не знайшли. Їхнім словам лікар довіряє. «Транспортування тієї кількості загиблих, про які так говорили «кликуни», — завдання не з простих. Вивезти непоміченим стільки тіл було б неможливо, це надто привернуло б увагу», — підкреслив Борис Яворський. Він запевняє: після масових зіткнень 2 травня в бюро судово-медичних експертиз було доставлено 48 тіл. Причиною смертей у центрі міста були вогнепальні поранення, люди з Будинку профспілок померли від отруєння продуктами горіння, опіків дихальних шляхів і від травм тупими предметами. «При цьому «травма від тупого предмету» це не завжди удар чимось. Це може бути й удар об щось», — зауважив він. Робити заяви, що людей добивали після падіння з вікон не можна, так само як і спростовувати це. Отримані травми характерні і для падіння з висоти, і для ударів. «Слідство в цьому питанні повинне орієнтуватися на відеоматеріали і свідчення очевидців», — додав лікар. Коментувати причини смерті кожного із загиблих чи підтверджувати якусь з поширених в інтернеті інформацій щодо цього експерт не став, зазначивши, що поки дані не оприлюднені офіційно, розголошувати чи щось уточнювати він не має права — таємниця слідства.

Працюючи над розвінчуванням міфів та в процесі проведення експертизи, Борис Яворський зіштовхнувся із ситуацією, коли йому почали масово писати в інтернет-ресурси на його соціальні сторінки рідні загиблих, євромайданівці і прихильники «руського міра». Питання були різні, серед них і чимало неадекватно-божевільних. Вони різнилися не географічно, а ідеологічно, були і від росіян. Щоб відразу дати відповідь на більшість з них, Яворський написав окремий текст, у якому на все відповів блоком й опублікував у своєму «Живому журналі». «Відповідаючи на питання, я постійно стояв перед дилемою, як одночасно залишитися законослухняним громадянином і в той же час порядним. Поєднувати одне з іншим було непросто», — зазначив експерт. Зверталися до нього за роз’ясненнями і знайомі. «Трьох загиблих я знав особисто. Двох з Будинку профспілок, одного — з Грецької. Звертаються рідні загиблих. Дуже шкода, що ні я, ні мої колеги сказати їм чогось більше, ніж це вже зробили офіційні органи, ми не можемо, але ми всіляко намагаємося заспокоїти людей і покласти край ненависті між представниками двох сторін», — підкреслив Борис Яворський.

Прокоментував експерт також ситуацію щодо витоку інформації з даними судово-медичних експертиз загиблих, у чому «Група 2 травня» звинуватила працівників бюро судмедекспертизи. Борис Яворський зауважив, що протоколи із соцмережі значно відрізняються від оригіналів. Чим саме — він готовий пояснити компетентним органам, довівши, що витік стався не з його закладу. А от давати роз’яснення журналістам не має права: будь-яке розголошення з його боку — порушення закону.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net