Переглядів: 1010

За утеплення помешкання доплатить держава

В Одесі за підтримки обласної ради відбувся семінар «Виклики енергоефективності: самоорганізація і державна підтримка».

Голова Одеської обласної ради Михайло Шмушкович у своєму вступному слові наголосив, наскільки важливою для кожного є сьогодні тема енергоефективності. Він навів такий приклад. Відвідавши під час недавньої робочої поїздки в одному з районів дитячий садочок, збудований чверть століття тому, був вражений тим, що цей заклад споживає газу стільки ж, скільки сукупно дві великі школи в цьому ж районі. Виявилося, що у дитячому садочку взимку опалювався навіть підвал, куди ніхто й не заходив.

А скільки ще на Одещині таких об’єктів, колись споруджених «з розмахом», за які сьогодні платяться шалені гроші з гаманця громади?!

І це за енергетичного дефіциту в державі. Тож обласна влада, сказав Михайло Шмушкович, з оптимізмом чекає на впровадження системи моніторингу, яка дозволить зрозу-міти, де витікають наші гроші й де потрібна негайна модернізація, що дозволить суттєво заощаджувати не на збиток якості послуг.

Суцільна біда і з приватними помешканнями (в тому числі і з нашими квартирами), які щомісяця витягують з господарів близько третини зароблених грошей на покриття комунальних послуг, хоча в усьому світі риска платежів не піднімається вище 8 —12%. Ми не звикли економити і не вміємо зберігати тепло в помешканнях, за що платимо непомірні гроші. Саме обігрівання житла обходиться нам найдорожче.

Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук, який провів семінар, роз’яснював учасникам, представникам обласної громади, хто і на яких умовах може отримати державну компенсацію за взяті кредити, що підуть на утеплення власного будинку чи квартири.

Уряд схвалив і вже обнародував постанову щодо термоізоляції помешкань, згідно з якою власникам індивідуальних будинків і квартир компенсують приблизно 10 тисяч гривень кредиту, виданого на придбання обладнання та матеріалів, що підвищують теплову ефективність житла.

Для власників індивідуальних будинків механізм отримання компенсації дуже простий і діє так само, як при купівлі твердопаливного або електричного котла, розповів Сергій Савчук. Господар обирає магазин, де продаються необхідні йому матеріали та обладнання. Це можуть бути: матеріали для термоізоляції та тепломодернізації зовнішніх стін будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаменту; енергозберігаючі двокамерні склопакети для вікон; індивідуальні засоби обліку води і раді-аторів опалення з терморегуляторами; теплові насоси, які дозволяють використовувати для опалення енергію зовнішнього повітря; рекуператори тепла вентиляційного повітря, які дозволяють повертати у приміщення тепло від повітря, що виходить назовні; сонячні колектори, які використовують енергію сонця для нагрівання води у системі опалення (сучасні сонячні колектори дозволяють нагрівати воду до кипіння навіть у морозяні дні). Потім раціоналізатор отримує рахунок на придбання енергоощадних матеріалів та обладнання і бере кредит на зазначену суму у най-ближчому відділенні одного з трьох банків — «Ощадбанк», «Укргазбанк» або «Укрексімбанк», які залучені до програми. Через кілька днів обрана фінустанова отримає від уряду 30% суми кредиту і зарахує ці кошти на рахунок клієнта, поки той займатиметься облашуванням будинку.

Порядок отримання компенсацій за програмою співфінансування для об’єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) складніший, зауважує голова Держенергоефективності, але нічого захмарного в тім нема.

Знайшовши підрядника для утеплення, об’єднання ініціативних мешканців будинку розробляє проект, на основі проведеного енергоаудиту (в ідеалі), та визначає загальну вартість робіт. Жителям багатоквартирних будинків згадана постанова дозволяє компенсувати: матеріали для термоізоляції та тепломодернізації зовнішніх стін будинку, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаменту; енергозберігаючі двокамерні склопакети для вікон; засоби обліку теплової енергії та води; регулятори теплового потоку у відповідності з погодними умовами; індивідуальні теплові пункти, які дозволяють ефективніше використовувати енергію теплоносія, що надходить у будинок; матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (світло в під’їздах).

Далі ОСББ, керуючись більшістю голосів мешканців, приймає рішення про термомодернізацію, звертається у банк, отримує кредит на зазначену в кошторисі суму і за рахунок позики оплачує роботу та матеріали.

На наступному етапі ОСББ має направити акти про виконані роботи з утеплення та рахунки-фактури в банк, який на підставі отриманих документів формує реєстри позичальників із зазначенням розмірів та цільового призначення виданих кредитів і передає їх до Держенергоефективності. За словами Сергія Савчука, агентство обробляє списки і переказує фінансовій установі належні суми впродовж п’яти днів. У той же час банк переказує кошти на рахунки позичальників, зменшуючи тіло кредиту, протягом трьох робочих днів.

Досвідом термомодернізації житлових будинків із залученням кредитів з учасниками семінару по-ділилися депутат Луцької міської ради Роман Бондарук і голова асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків «Лучани» Юлія Сабатюк. У місті, яке вони представляли, успішно реалізується місцева профільна програма. Волиняни, розповіли гості, пос-тійно вдаються до нових методів енергозбереження при утепленні будинків, адже європейський досвід показує, що правильна теплоізоляція будинку і раціональне використання природних ресурсів дозволяють краще зберігати тепло в приміщенні. Із бюджету міста минулого й позаминулого років використали близько 10 мільйонів гривень на заміну вікон та дверей у дитячих садочках, школах, лікарнях, на модернізацію електричного кухонного обладнання в дитсадках, на встановлення індивідуальних теплових пунктів у поліклініках та навчальних закладах. Гроші повернули чи не за рік, зекономивши на тому утепленні й модернізації електроенергію, природний газ та паливно-мастильні матеріали, які йшли на опалення закладів.

У Луцьку велику увагу відтепер приділяють моніторингу енерго-споживання закладів, які фінансуються з бюджету міста. В кожному такому закладі встановлений програмний продукт «Енергоплан», за допомогою якого відділ енергозбереження контролює й оперативно корегує енергоспоживання кожного дитсадка, школи або закладу охорони здоров’я. Як результат — заощадження енергоносіїв майже вдвічі. На часі — заміна старих котлів, модернізація котелень, теплових мереж, удосконалення системи віддаленого моніторингу та управління.

Першою ластівкою енергетично економного будинку в Луцьку стала дев’ятиповерхівка на проспекті Відродження, 22а, про яку вже чимало писали і знімали сюжетів на центральних телеканалах. Багатоповерховий «вулик» збудований у 1980-х роках, проте здалеку він виглядає, як новий, на відміну від сусідніх будинків, обшарпаних і занедбаних. Там зовнішньо утеплили фасад за 1 мільйон 100 тисяч гривень. На будинку зазначено: ОСББ — об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (тема ОСББ — надзвичайно складна, але вона на порі, тож хочемо ми чи ні, але до неї повертатимемося неоднораз). Тобто за позичені гроші відповідають мешканці, які схвалили рішення чинити саме так: не кожен утеплював свою стіну, а всі разом і цілий будинок.

Позбулися і вологості в підвалі, куди до ремонту потрапляла вода. Там повністю замінили труби на поліпропіленові, зробили індивідуальний тепловий пункт (ІТП). У приміщенні сухо, чисто та тепло. ІТП забезпечує споживання теплової енергії лише в тій кількості, яка необхідна для комфортного проживання. Мешканці навіть облаштували кімнату, де стоять їхні велосипеди і дитячі візочки. І дуже задоволені з того.

У Луцьку цей будинок можна знайти за кольором стін: вони жовтого та зеленого забарвлення, яскраві. Само собою вийшло, що, привівши до ладу всі будинкові комунікації, люди потихеньку зробили свій двір по-європейськи впорядкованим.

Що цікаво, розповіли гості з Луцька, там, де ретельно утеплювали будинки, мешканці стали менше споживати енергоносіїв, суворо дотримуючись режиму економії, про яку їм розповідали, а там, де не утеплювали, — ніхто нічого так і не заощаджував. Будинок на проспекті Відродження, 22а у Луцьку став гарним прикладом такої економії для всього міста. Тут люди платять за тепло в кілька разів менше, ніж у сусідніх домах. Перший досвід проспонсорував місцевий бізнесмен.

Цікаво, хто першим в Одесі зважиться повністю утеплити свою багатоповерхівку?

До слова, за даними аналітиків, на повну тепломодернізацію квартири площею 50 кв. м доведеться витратити орієнтовно від 1,5 до 5 тисяч євро, залежно від використаних матеріалів. Але після комплексу робіт з утеплення економія на опалення може складати понад 50% щомісячно, тобто витрати зменшаться наполовину.

У більшості з нас таких грошей нема. Тож вихід один — не боятися і не вагатися, а сміливо брати позику, частину якої компенсує держава. А ще краще — створювати ОСББ.

Для держави, особливо наголосив Сергій Савчук, надзвичайно важливо, щоб кожен мешканець і нашої області відчув, що в цих непростих економічних умовах люди не покинуті напризволяще, що робиться все можливе для покращення життя громадян. Посадовець уточнив, що загалом на реалізацію програми з енергоефективності буде скеровано 1,5 млрд грн (з них 344 млн грн — вже цього року). Банки, які візьмуть участь у програмі, зможуть додатково акумулювати майже 1,23 млрд грн.

Присутні на семінарі представники «Ощадбанку» та «Укргазбанку» розповіли про умови кредитування населення.

Утепляти свої помешкання вигідно і з тієї позиції, що ринкова вартість «утепленого» житла автоматично зростає приблизно на 25%, а ось не утеплені квартири в ціні падають. Сергій Савчук закликав людей скористатися вигодами від державної програми з енергоефективності.

До речі, впродовж останніх тижнів в Одесі відбулося ще кілька цікавих заходів, спрямованих на роз’яснення важливості заощадження енергоресурсів. Так, у міській раді презентували «Одеське муніципальне енергетичне агентство», створене на базі комунального підприємства «Агентство програм розвитку Одеси». Як пояснив журналістам віце-мер В’ячеслав Шандрик, нова структура з’явилася в рамках проекту «Створення енергетичних агентств в Україні», який реалізується компанією «Німецьке товариство міжнародного співробітництва» (GIZ) за дорученням федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи, будівництва та безпеки ядерних реакторів Німеччини. Серед пріоритетних завдань нового агентства — розробка системи му-ніципального енергомоніторингу та енергоменеджменту, створення стратегічного плану сталого енергетичного розвитку міста, залучення інвестицій для реалізації пілотних проектів у сфері енергоефективності з метою скорочення витрат міського бюджету та зменшення викидів СО2 в атмосферу, а також проведення інформаційної роботи з жителями міста та підприємцями.

Борис Афанасьєв, доцент Інституту холоду ОНАХТ, розповів на брифінгу в кризовому медіа-центрі про розвиток альтернативної енергетики в Україні та можливості використання сонячної енергії в регіоні.

В Одесі, сказав він, напрацьований досвід використання сонячної енергії протягом 15 років. Перша сонячна система була створена на базі санаторію «Росія» за підтримки програми TACIS. Ця система розрахована на підігрівання 3,5 тонни води в день і працює успішно досі, демонструючи надійність таких систем.

Сьогодні на Одещині створено близько шестисот сонячних систем. Сонячна енергія активно використовується в санаторіях і будинках відпочинку для нагрівання води. Такі системи є сезонні і цілорічні. Сонячний колектор влітку дає подвійну економію порівняно з нагріванням газом.

У приватних будинках, запевнив фахівець, поза сумнівом, є сенс використання сонячних колекторів для нагрівання води. Теплові насоси — доповнення до сонячної енергетики, коли хмарно. Окупність сонячних систем — від чотирьох до шести років, — акцентував науковець.

У тому ж кризовому медіацентрі Євген Мальнєв, голова правління асоціації «Одеський житловий союз», розповідав про проблеми енерго-збереження в житловому фонді, про ідеї та нові концепції та про те, як їх можна застосовувати в реальності. Він зазначив, що в Одесі є один, так би мовити, умовно термомодернізований будинок. Не можна сказати, що там усе зроблено, як годиться, але навіть так люди платять за спожите тепло вдвічі менше, ніж у сусідніх будинках.

А ще громадський активіст застеріг, що утепленням, яке пропагують на державному рівні, мусять займатися фахівці, а не аматори. Найчастіше ефект від самовільного утеплення квартир за 5—6 років зводиться до нуля через те, що зростає вологість утеплювального шару, а відтак доведеться все переробляти. Доведено, що найбільший ефект енергозбереження та економічну окупність дає комплексна термомодернізація всього будинку, а не окремої квартири. Варто прислухатися до такої думки.

Тема енергоефективності непроста, але вона стосується кожного. Нам усім допоки не вистачає юридичної та економічної грамотності, часто — рішучості, але мусимо такими речами цікавитися і перейматися, не упускаючи шансу державної підтримки. Ми вже дійшли межі, за якою або масштабне застосування в приватних цілях індивідуальних «буржуйок» і накопичення комунальних боргів, або ж цивілізований підхід, який дозволить жити економніше, але при доступних і якісних побутових зручностях.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net