Поговори зі мною, батьку...
То є гірка іронія долі, коли за віком діти переростають своїх батьків. Така зла доля спіткала моє згорьоване покоління — покоління дітей війни. І мій батько — Микола Андрійович Поліщук — годився б мені нині в сини, бо в 37 років поліг на фронті Другої світової в далекій Прусії, десь у передмісті міста Гдині. За два місяці до Перемоги...
Ми так тебе чекали, сподівалися на переможну зустріч. Та не судилося. У моїй пам’яті ти залишився назавжди у прощальному кадрі — з кузова вантажівки махаєш нам рукою, а вона від’їжджає все далі і далі, поки зовсім не зникла з наших очей...
Усе життя мені бракувало тебе, татку. Хотілося поговорити, порадитися, багато про що від тебе почути. Бо ти був обізнаною людиною. Але щось назавжди так і залишилося для мене таємницею. Ось і зараз прагну з тобою розмови. Про що б вона в нас пішла? З чого б я почала? Даруй, що не дотримуюсь послідовності. Картинки подій, фактів змінюються, напливають одна на одну, мов у калейдоскопі. Та повідомлю тобі бодай основне, найголовніше з життя нашої родини й країни за ці 70 років, що минули без тебе.
Так ось, нема вже Радянського Союзу. Розвалився, луснув, мов мильна бульбашка. Пішов двадцять четвертий рік, як наша Україна стала незалежною державою. Я вірю, ти б з того дуже радів, бо так щиро і ніжно її любив, часто називав її вишневою. Знаєш, батьку, від того і радісно, і боляче. Радісно, бо творимо власну, без вдаваної рідні, державу, а болісно, бо є ще стільки ворогів нашої свободи, на жаль, і внутрішніх, і зовнішніх. Зомбовані манкурти, «п’ятиколонники». І то якась кара Божа, що маємо поруч хижого, підступного, озброєного до зубів північного сусіда, такого брехливого, цинічного, загребущого, який пішов на нас війною. Знову ллється кров, сиротіють діти.
Чую, як ти гнівно запитуєш: як ми таке допустили? Хто приспав нашу смиренну волю? Гадаю, поміркували б разом з тобою, чому цей «родич» ніяк від нас не відчепиться впродовж віків. Та й нас історія нічому не навчила. Часто залишаємося довірливими, мов сліпі кошенята, чубимося між собою, а ворог того й чекає, тим користується. Чому ж воно так?
А чи зміг би ти собі уявити, що через сім десятиліть з’явиться поруч, у Росії, послідовник біснуватого фюрера і взірцем для нього стане геббельсівська пропаганда? Задумав собі цей фюрер сотворити свій рейх, нову стару імперію, проковтнути нашу державу й не тільки нашу. Як кажуть у народі, кістка б тобі в горло. «Душу й тіло ми положим за нашу свободу» — це святі для нас слова з українського гімну. То наша відповідь цим ворогам.
Даруй, батьку, що з висоти свого віку і я тобі в чомусь могла б дорікнути — в святій наївності розуміння того жорстокого «совєтського» часу. І ти ж, мабуть, вірив, як і всі ми, що фашистська Німеччина зненацька напала на нас. А ніяк то не наслідок змови Гітлера і нашого «світоча» Сталіна. Просто перший випередив. А нашому «великому, мудрому» на довгі дні заціпило звернутися до народу, пояснити, як таке сталося і чому. І довелося тоді мільйонам радянських людей боронити свою землю ціною величезних жертв. У тій війні Україна зазнала найбільших втрат. По суті — зупинила ворога. Двічі із Заходу на Схід і в зворотному напрямку пройшли по нашій землі фронти. Зруйновані міста, спалені села... А тепер кремлівський фюрер не соромиться патякати, що й без України Росія перемогла б. То ж чи існує такий Сірко, котрий позичив би йому очі?..
Перебираю твої фронтові листи, фотознімки. Перечитую і зупиняюся ледь не на кожній фразі. З викреслень військової цензури в листах, з напису на звороті останнього фронтового знімка зрозуміла, що ятрила тобі душу якась жорстока несправедливість. Яка? Та хіба мало несправедливості несла з собою війна? Це з часом довідалися про ціну нашої Перемоги. Ми в рази більше зазнали втрат, ніж переможені. Одна Україна втратила десять мільйонів своїх синів і дочок. А Жуков «втішав», мовляв, «баби єщо нарожают»...
Як журналіст ти часто виїжджав у відрядження, привозив гостинці і щоразу навчав мене нових слів. Пам’ятаю, що від тебе почула вперше слово «космос». Чомусь сприйняла його як щось страшне, волохате. Це після поїздки в Калугу, де ти побував з нагоди ювілею К. Ціолковського. А тепер космос став для багатьох місцем роботи, літають на орбітальних станціях навколо Землі, запускають штучні супутники, виряджають космічні апарати на інші планети, людина вже побувала на Місяці і готується відвідати Венеру та Марс.
Відчуваю, ти більше хотів би почути про моє життя і всієї родини. Ти знав, що від рук фашистів загинула твоя шанована теща, моя бабуся Степанида Петрівна. Ти обіцяв особисто за неї помститися, відкрити новий рахунок знищених ворогів. В одному з листів писав, що в тому списку вже є сімнадцять. До речі, ти, мабуть, нізащо не повірив би, що сьогодні німці на нашій стороні, рішуче засуджують російського агресора. Ось так змінюється наше життя, народжуються інші історичні реалії.
Що тобі ще було б цікаво? До Києва по війні ми так і не повернулися. Дідусь не хотів з нами їхати, мати не могла його залишити самотнім, вся віддалася учительській роботі. Згодом у нашій сім’ї з’явився вітчим, а потім і брат. Фронтовик, добра, порядна людина, який старався хоч якоюсь мірою замінити нам батька. Ми з братом були щиро вдячні йому за ту турботу.
Хотіла б тебе спитати, почути твою думку, чи схвалив би ти вибір моєї професії. Певна, що старався б переконати, аби я отримала музичну освіту. Ти ж був таким шанувальником музики! Далеко не в кожній родині до війни був патефон, а ми мали його і майже чотириста платівок. Деякі з них і досі пам’ятаю. Власне, і мене нарік іменем своєї улюбленої співачки Оксани Петрусенко. Мати ж мріяла бачити мене лікарем. Та я обрала професію журналіста. На твою, татку, честь. І жодного разу не пошкодувала.
Уявляю, яка була б у нас співдружність. Знаю, ти виношував творчі плани. Часто надсилав нам у листах вирізки своїх матеріалів з фронтових газет, окремі записи. До фронтового нарису була примітка: «До підрозділу «Червоні маки». Певно, написав би ти про війну правдиву книжку, бо з перших її днів пішов на фронт, у піхоті відміряв ті важкі дороги і під Орлом, і на Курській дузі, і в битві під Сталінградом. Долав, визволяючи, болота Білорусії, Прибалтики і майже дійшов до фашистського лігва. І ще запам’яталася деталь в одному з листів: ти писав, що, крім усього іншого, війна закарбувалася багнюкою, яку місили невтомні, натруджені ноги піхотинця — десь руда, десь сіро-зелена чи чорна, десь коричнева — і незбагненне відчуття сухих ніг, коли після контузії прийшов до тями у шпиталі. Сповна ти випив чашу солдатського горя. Прости, батьку, що не всі листи і записи збереглися. І я вже давно живу в Одесі.
Наша розмова могла б розтягнутися на роки, і не знаю, чи завжди ми одразу знайшли б спільну мову, в чому б мене осудив, поправив, а можливо, й похвалив. Мені так важлива твоя думка. Знай лише одне: старалася ні в чому не осоромити твоє ім’я, твій світлий образ, який залишився в серці. Назавжди.
Оксана ПОЛІЩУК.
НА ЗНІМКАХ: таким тато пішов на війну; остання листівка з фронту, надіслана рівно за два тижні до загибелі.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206