Переглядів: 747

Таку можливість дав європейський вибір

Візит до Одеси латвійської делегації у складі міністра культури Даце Мелбарде, посла цієї держави в Україні Аргіти Даудзе, парламентського секретаря міністерства культури Ейнарса Цилінскиса відбувся  23 — 24 квітня у рамках головування Риги у Раді Європейського Союзу.

Як відомо, з 1 січня Латвія розпочала піврічне головування в Раді ЄС. До кінця півріччя роботою всіх структур Ради Європи (крім Ради у закордонних справах та Єврогрупи, що опікується спільною валютою) керують латвійські міністри. Найбільші очікування України від латвійського головування пов’язані із самітом Східного партнерства, який відбудеться 21—22 травня у Ризі.  Україна сподівається, що під час цієї події ЄС ухвалить рішення про скасування візового режиму для українців. Слід, однак, зазначити, що деякі наші та західні експерти такого оптимізму не розділяють. Латвія є не першою балтійською країною, яка головує в ЄС. У другому півріччі 2013-го ці функції вже виконувала Литва, а в першій половині 2018-го в Раді ЄС головуватиме Естонія.

Офіційна зустріч з керівниками Одещини — головою обласної ради Михайлом Шмушковичем та заступником голови обласної державної адміністрації Володимиром Кулаковим — відбулася в Будинку прийомів. Даце Мелбарде розповіла, що приємно вражена історичною архітектурою міста та гостинною зустріччю. «Латвія розуміє сучасні труднощі України  і, як лише можливо, підтримуватиме вашу країну», — наголосила пані міністр.

Цього ж дня на вул. Коблевській, 41, відбулося урочисте відкриття почесного консульства Латвійської Республіки в Одесі. Відтепер цю країну в нашому регіоні представлятиме почесний підприємець консул Олег Веретенников. (До речі, це третє консульство Латвійської Республіки в Україні — після Львова і Чернігова.)

І це далеко не повний перелік цікавих заходів, які проходили у нашому місті у рамках головування Латвії в Раді Європи.

Так, в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова професор відділення політичних наук Латвійського університету Жакета Озолиня прочитала лекцію «Роль євроінтеграції у розвитку Латвії». Пані професор була задоволена фаховим спілкуванням з одеськими студентами-міжнародниками.

Для останніх ця лекція стала по-справжньому пізнавальною. «Передусім, це широка інформація про те, як насправді живуть і працюють політики, вчені, бізнесмени в Євросоюзі. Для того, щоб наша країна могла адаптуватися до політики сусідства, претендувати на членство в ЄС, наші молоді спеціалісти повинні детально знати, як працюють європейські інституції, які фінансові й інші можливості надають загальноєвропейські структури, Європейська Комісія, парламент, — для того, щоб можна було скористатися їхніми інструментами, навіть не вступаючи поки що в ЄС», — зазначив Денис Кузьмін, координатор європейських програм Центру міжнародних досліджень ОНУ.

Окрім латвійського професора, до студентів завітала посол Латвії в Україні Аргіта Даудзе. Такі високоповажні гості в ОНУ не вперше. Одеський університет вже давно співпрацює із вишами цієї країни. «Ми дуже цінуємо нашу дружбу із посольством Латвії. Організовували вже декілька спільних заходів, у тому числі й стажування наших студентів у Латвійському університеті. Дуже приємно, що поважні гості знайшли час для зустрічі з педагогічним колективом нашого вишу і студентами», — підкреслив Ігор Коваль, ректор ОНУ ім. І.І. Мечникова.

Студенти охоче ділилися враженнями від лекції. Вони дізналися про те, як членство Латвії в ЄС посилило у громадян цієї країни почуття безпеки та ста-більності, відкрило для них європейський ринок праці, а також надало додаткові можливості залучати фінансові ресурси для розвитку латвійської економіки. Цей досвід непогано було б перейняти й Україні, зазначали молоді одесити. «Мені було цікаво, як у Латвії проводили реформи правоохоронних органів, судової системи, економічного сектору. Що брали за орієнтир. Якщо ж говорити про латвійські реформи і запозичення їхнього досвіду, то, вважаю, слід враховувати відмінність між Україною і Латвією — в сенсі кількості населення, розмірів території й історичних моментів», — поділився враженнями після зустрічі з латвійськими гостями Кирило, студент 3-го курсу відділення міжнародних відносин ОНУ.

Українсько-латвійська дискусія на тему «Об’єднана національна пам’ять та безпека інформаційного простору» відбулася в Будинку прийомів Одеської облради. А в Одеському регіональному інституті державного управління при Президентові України журналіст Алексейс Грігор’євс прочитав лекцію «Російські міфи і латвійська реальність». Засоби масової інформації, зазначив він, є інструментом, за допомогою якого можна легко маніпулювати суспільством.  Часто у ЗМІ про Латвію з’являються негативні статті, щоб показати країнам, які прагнуть євроінтеграції, що європейський вибір того не вартий. Але насправді наші проблеми ми вирішуємо згідно з демократичними та європейськими принципами. Саме таку можливість дав Латвії європейський вибір.

Не тільки політичним та економічним темам був присвячений візит латвійської делегації до Одеси. Країна, яка не так давно була разом з нами в совєтському рабстві, а нині головує в Раді Європи, підготувала й цікаву мистецьку програму.

У Дитячому реабілітаційному центрі ім. Бориса Литвака експонувалася виставка художниці Агнесе Буле «Латиські міфи та мрії про латишів». Мистецький та соціальний проект, який авторка започаткувала ще 1999 року, — це роздуми про можливості та світ латиських міфів, історії, поезії, ідентичності. Використовуючи іронічно-метафоричну систему образів, художниця знайомить нас з походженням, розвитком та повсякденним життям свого народу. У рамках заходу відбулася й творча майстерня для дітей. Юні пацієнти «Будинку з янголом» ділилися своїми мріями, які доповнили основну експозицію виставки.

Дні Латвії в Одесі завершилися концертом всесвітньо  відомого скрипаля Гідона Кремера та камерного оркестру Kamerata Baltica під назвою «Протистояння між двома світами» на сцені Одеського національного академічного театру опери та балету.

Другу частину концерту автори присвятили багатостраждальній Україні, а також усім жертвами тоталітаризму — журналістам, політикам, активістам, дітям — згадавши також загиблих в Україні та Росії (зокрема, жертв Майдану, жертв агресії на Донбасі, загиблих у трагічних подіях в Одесі 2 травня 2014 року).

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО,
Володимир ГЕНИК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net