Переглядів: 729

Починати із судової системи

Україна, торуючи шлях до ЄС, активно вивчає досвід країн, які вже пройшли цю дорогу, послуговується знаннями тамтешніх «антикризових менеджерів».

Нещодавно в рамках проекту Центру європейських студій ім. Вілфреда Мартенса у співпраці з інформа-ційною кампанією «Сильніші разом!» в Одесі перебував екс-прем’єр-міністр Словенії Янез Янша. Він, зокрема, розповів про реформи, які здійснила його країна, перш ніж стати членом Європейського Союзу.

Слід зауважити, що сам Янез Янша у тих реформах відіграв чималу роль. Він був міністром оборони в першому уряді незалежної Словенії (з 1990 року до 1994-го) і фактично створив словенську армію. Буквально за рік зі своєю командою зумів перетворити армію пострадянського зразка в ефективні збройні сили, які успішно відбили атаки комуністичної армії Мілошевича у 1991-у. Вдруге очоливши оборонне відомство (2000), пан Янша проводив реформи, необхідні для вступу його країни до НАТО.

Згодом Янез Янша двічі (2004—2008, 2012—2013) очолював уряд Словенії, країни, яка, виокремившись з Югославії у тому ж 1991 році, що й Україна з СРСР, завдяки проведеним реформам нині є повноправним членом європейської та євроатлантичної спільнот. Сьогодні пан Янша очолює найпотужнішу опозиційну силу країни — Словенську демократичну партію.

Звісно, людина з таким послужним списком і таким досвідом успішного втілення реформ, не може бути нецікавою для України, нашого експертного середовища та громадськості загалом.

Виступаючи перед одеською аудиторією, Янез Янша зауважив: перше, що слід зробити Україні для успішної реалізації ідеї децентралізації, то це досягти прозорості бюджету, аби будь-яка людина мала можливість бачити, на що витрачаються гроші і куди йдуть транші. В Словенії це втілено з допомогою веб-сайтів громад, де можна простежити рух кожної копійки. Також необхідні кадрові зміни в провідних відомствах.

Політик навів приклад реформи судової системи в Словенії, зазначивши, що зміни там відбувалися не за одну ніч і що система не досконала й досі, тому над нею працювати потрібно постійно. «Словенія хотіла створити новий підхід, залишивши старих суддів. Але це не спрацювало. Коли ви щось починаєте змінювати, краще почати з нуля, а не комбінувати старе-нове», — зазначив він. За словами Янеза Янша, в Україні необхідно змінювати не лише судову систему, але якщо ми прагнемо до ЄС, то розпочати треба саме з неї.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net