Переглядів: 826

Атлантида братів Тютюнників

У сузір’ї талантів, якими пишається українська культура, Григорієві Тютюннику належить одне з провідних й почесних місць. Написав він порівняно небагато. Але його роман «Вир» — визначне явище як у творчості письменника, так і в літературному просторі загалом. Це — твір усього його життя, в якому автор висловив найзаповітніше про свій час і народ.

А ви читали роман Григорія Тютюнника «Вир»? Відповіді не чекаю, бо, як і багато хто з нас, «проходила» цей твір у школі. Потім, в інституті, звісно, читала, але, відверто кажучи, уривками. Може, тому отак і живемо — «уривками». Мені пощастило: працюючи в бібліотеці, напередодні 95-річчя відомого письменника (готуючи книжкову виставку, присвячену його творчості), мала змогу перечитати і «Вир», і поезії (а вони чудові!), і його спогади та листи, що не втратили актуальності й сьогодні. Цікавими, вже з позицій мого віку та часу, виявилися дослідження сучасних філологів. Отож й охопило мене палке бажання поділитися всім цим, якомога розширити коло прихильників творчості цього чудового майстра слова, надзвичайної і в чомусь загадково-трагічної долі.

Отож з 15 по 23 квітня до 95-літ-тя від дня народження Г.М. Тютюнника в ОННБ ім. М. Горького у рамках бібліотечного проекту «Пророки рідної землі» було проведено цікаву акцію, основою якої стала книжкова виставка «Атлантида братів Тютюнників», де були представлені матеріали про життя і творчість Григорія та Григора Тютюнників. Корисність виставки відзначили відвідувачі, а це, пе-редусім, група викладачів шкіл Одещини, слухачів курсів підвищення кваліфікації обласного інституту вдосконалення вчителів.

А 15 квітня в Одеському технікумі промислової автоматики при ОНАХТ бібліотекарі влаштували «Літературну вітальню». Для викладачів та студентів було проведено бібліографічний огляд книжкової виставки «Зоряні межі Григорія Тютюнника», насичений цитатами з творів письменника. Вийшло таке собі «читання вголос» (адже аудиторія — технарі). Саме після читання текстів увагу молоді привернув відомий двотомник Григорія Тютюнника, де і міститься майже вся його творча спадщина: романи «Вир» і «Буг шумить», перша й остання збірка поезій «Журавлині ключі», повість «Хмарка сонця не заступить», оповідання і нариси за 1951—1957 роки. Студентам цікаво було дізнатися і про незвичайну, сповнену героїзму і творчості долю Григорія Тютюнника і ( для бага-тьох це була несподіванка) його брата, також відомого письменника — Григора Тютюнника. Завуч з виховної роботи технікуму Галина Шаповалова наголосила на корисності таких зустрічей, де молодь не тільки дізнається про майстрів нашої літератури, а й має унікальну можливість поринути у книжкове багатство «Горьківки». На завершення присутні з цікавістю переглянули відеофільм «Атлантида братів Тютюнників».

Тема творчості Григорія Тютюнника стала провідною і на засіданні Клубу молодого науковця, що відбулося 20 квітня в Південноукраїнському національному педагогічному університеті ім. К.Д. Ушинського, куди бібліотекарі завітали з книжковою експозицією «Атлантида братів Тютюнників». Викладачі та студенти-філологи, ознайомившись з виставкою, взяли активну участь у дискусії щодо проблематики творчої спадщини Григорія Тютюнника. Кандидат філологічних наук, доцент ПНПУ ім. К.Д. Ушинського Володимир Сподарець розширив дискусійне коло, блискуче читаючи вірші. Цікавою для майбутніх фахівців виявилася доля братів Григорія та Григора: життя обох було надто коротким, сповненим загадкових несподіванок (як, наприклад, те, що вони провели в розлуці понад 15 років і що обидва тільки після смерті стали лауреатами почесної Шевченківської премії).

Твори Тютюнників вивчають у школі (вони входять до обов’язкової програми). Саме тому майбутніх вчителів перш за все цікавило питання сучасного викладання у школі творчості відомих українських письменників. Під час дискусії дійшли висновку: творчість Тютюнників не можна розглядати окремо, адже старший брат — Григорій — брав безпосередню участь у письменницькому становленні молодшого Тютюнника. Підтвердженням є збірка Григора «Батьківські пороги», до якої входять поряд з опо-віданнями спогади про брата — Григорія Михайловича.

Наприкінці зустрічі викладачі, аспіранти та студенти активно й натхненно занурилися в книжковий простір. Наводили приклади, вносили пропозиції, як наблизити, зробити актуальними твори Тютюнників для сучасного, надто прагматичного і буквально заваленого інформацією, учня. Висновок: викладати цікаво, використовувати якомога більше книжок, відеоматеріалу, а може, проводити уроки і в бібліотеці, адже, як то кажуть, усі жанри хороші, крім нудного.

Тетяна ГЮМЮШЛЮ,
провідний бібліограф
відділу зв’язків
з громадськістю та реклами ОННБ ім. М. Горького.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net