Переглядів: 753

Альма-матер Причорномор’я

Найстаріший університет Причорномор’я — Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова — 13 травня святкуватиме півторастолітній ювілей.

150 років легендарної історії! 13 травня 1865-го у великій залі Ришельєвського ліцею було оголошено наказ про створення першого в Причорномор’ї університету. До цього видатного моменту Одеса наближалася довго, але сама подія стала справді епохальною і позначилася на подальшому розвитку всього краю.

«Наш університет з моменту його заснування і донині — один з найважливіших системоутворюючих елементів міста. Наші попередники розуміли, що освоєння території, її розвиток неможливі без великого навчального закладу. Новоросійський університет був підтвердженням європейськості Одеси. Тоді, у вересні

1865-го, освіту тут здобували, за нашими даними, приблизно 175 студентів. Це був перший набір», — розповів ректор ОНУ ім. І.І. Мечникова Ігор Коваль на прес-конференції, присвяченій ювілейній даті.

Звісно, суто арифметичні цифри то-дішнього і нинішнього потенціалів університету не порівнювані (неповні дві сотні спудеїв першого року навчання й нинішні майже 12 тисяч), але й часи ті були зовсім іншими — «високу освіту» можна було опанувати хіба у столичних містах за сотні, а то й тисячі кілометрів, та й вага тих знань і тих освічених людей, які з’являлися на «околицях», була в багатократ значущішою.

Нині, через півтора століття з моменту заснування, Одеський університет виріс у потужний міжнародний освітній і науковий заклад. У його структурі діють 4 інститути, 14 факультетів, понад 100 кафедр. В аспірантурі, яка є однією з найбільших в Україні, навчаються понад 500 молодих науковців за 105 спеціальностями. У півторатисячному викладацькому колективі працюють 156 професорів і докторів, 728 кандидатів наук і доцентів. З-поміж них 16 є лауреатами державних премій, 18 — удостоєні почесних звань заслужених діячів науки і техніки.

Від заснування університету й до сьогодні його вчені славляться неординарними дослідженнями і педагогічним хистом. Імена найталановитіших педагогів і студентів увічнять в ювілейному виданні «Золоті імена Одеського національного університету». «Це люди, дослідження яких і в ХІХ і в ХХ століттях прислужилися світовій науці. Їхні ідеї живі і досі, не втратили своєї ваги», — розповіла Марина Подрєзова, директор наукової бібліотеки ОНУ. Це, до речі, один із 10 проектів — семи друкованих та трьох електронних видань, підготовлених до 150-ліття ВНЗ на основі багатющих бібліотечних фондів.

До ювілею університету «Укрпошта» випустить пам’ятний конверт і марку, а Нацбанк — дво- і п’ятигривневі монети, які от-от мають з’явитися у продажу.

12 травня в головному корпусі, на Дворянській, відкриється музей університету. «Сподіваємося, що створений музей стане справжнім центром дослі-дження історії нашого вишу», — зазначив Вадим Хмарський, проректор ОНУ.

Окрім видань та музейних експозицій, до 150-літнього ювілею проведуть студентську спартакіаду, міжнародну наукову конференцію. До святкувань долучаться й одесити: на центральній вулиці міста, Дерибасівській, пройде гала-концерт творчих колективів ОНУ — танцюристів, співаків й майстрів гумористичного жанру. Заходи до ювілею розплановані на весь рік.

Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net