Переглядів: 784

Велика битва за серце

Під час брифінгу в Одеському кризовому медіа-центрі було презентовано медико-соціальний проект «Стентування заради життя». Про нього детально розповів начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації В’ячеслав Полясний (на знімку). Йдеться про щорічну державну субвенцію медицині області на суму понад 20 мільйонів гривень для успішної боротьби з інфарктом міокарда.

За словами посадовця, згідно з цим проектом, медична допомога пацієнтам із загрозою інфаркту міокарда надаватиметься безоплатно на всіх етапах лікування, починаючи від виклику «швидкої допомоги», проведення за життєвими показаннями стентування серцевої артерії на базі обласної клінічної лікарні і закінчуючи стаціонарним післяопераційним лікуванням у реанімаційній палаті впродовж трьох діб.

За статистикою, захворювання системи кровообігу в структурі основних причин смертності в Одеській області займають перше місце (65%). Так, щороку в регіоні реєструється близько 2500 пацієнтів з гострим інфарктом міокарда. Майже три сотні людей ми втрачаємо ще на догоспітальному етапі, майже стільки ж — у стаціонарі; щороку понад 200 пацієнтів, пройшовши лікування, отримують інвалідність. Більшість хворих, які потрапляють до лікарень з гострим коронарним синдромом, — це категорія працездатних людей віком від 45 до 60 років. Переважають чоловіки, маючи, на превеликий жаль, слабке й вразливе від природи серце, яке навіть на невеликий стрес може «відгукнутися» інфарктом.

Наобіцяні державою кошти дозволять покрити витрати на стентування, медикаментозне забезпечення лікування як на етапі швидкої медичної допомоги, так і в стаціонарі обласної клінічної лікарні. Крім цього, проектом передбачено дооснащення сучасними електрокардіографами та матеріальне стимулювання бригад швидкої медичної допомоги. За кожний окремий випадок надання медичної допомоги пацієнту зі стовідсотковою відповідністю стандартам «Регіонального клінічного протоколу надання допомоги хворим при гострому коронарному синдромі з елевацією сегменту ST» медичні працівники отримуватимуть премію у розмірі 10% до посадового окладу.

В’ячеслав Полясний розповів, що в усьому світі ця проблема давно й успішно вирішується завдячуючи чіткій організації оперативної медичної допомоги, де важливі як швидкий приїзд медиків за викликом, так і активний лікарський су-провід по дорозі до самого закладу, грамотно проведена і прочитана коронарографія (дослідження стану судин серця), а потім і стентування.

У нас часто допомога медиків приходить до хворого за-пізно. І часто не з вини лікарів. Іноді люди, відчувши гострий біль у серці чи під лопаткою, який віддає у руку чи в плече, не поспішають звертатися за фаховою допомогою, сподіваючись, що якось воно «само пройде». Дехто не має грошей, щоб оплатити ліки та послуги, про що неодмінно натякнуть чи навіть відверто вкажуть конкретну суму в лікарні.

За словами начальника управлін-ня, лікування кожного пацієнта за проектом обходитиметься державі приблизно в понад дві тисячі доларів, для пацієнтів — безоплатно. Якщо раніше майже всі хворі після перенесеного інфаркту ставали інвалідами 2-ї чи 3-ї груп, то запровадження державного проекту, розраховують, дозволить знизити інвалідизацію вдвічі.

Проект безоплатної кваліфікованої допомоги передбачає роботу за чіткою схемою, якщо у хворого трапився гострий інфаркт міокарда. Ці схеми — європейський, американський стандарти, які передбачають протягом двох годин після звернення хворого до мед-працівників приїзд «швидкої допомоги», супровід його до лікувального закладу, проведення там всіх необхідних клінічних процедур, оперативне малоінвазивне втручання — стентування, коли ставиться певний протез у судину, що забезпечує адекватне протікання крові в серцевих судинах і дозволяє людині через 2—3 дні відновитися з мінімальними втратами, пройти реабілітацію і незабаром повернутися до звичного для неї життя. Щоправда, з певними обмеженнями: повною відмовою від куріння, від вживання спиртного, від надмірних фізичних навантажень і постійних стресів.

Не надто складні обмеження за право жити — чи не так?

Варто сказати й про таке. В нашій області допомога пацієнтам при гострому коронарному синдромі надається згідно з регіональним клінічним протоколом, у якому чітко прописаний алгоритм дій для медпрацівників різних служб — сімейного лікаря, медичних працівників швидкої допомоги, кардіологів, кардіохірургів, реаніматологів.

Найважливіше — в найкоротші від моменту звернення пацієнта терміни організувати систему заходів, спрямованих на усунення тромбу з серцевої артерії за допомогою спеціальних лікарських препаратів (тромболітиків) і високотехнологічної операції — стентування.

В ідеалі операція відкриття інфарктзалежної серцевої артерії повинна бути проведена протягом першої години від початку захворювання. Це дозволить зберегти життя або мінімізувати ризики розвитку небажаних наслідків цієї тяжкої недуги, скоротити час перебування пацієнта на лікарняному ліжку, а також знизити рівень інвалідизації та підвищити якість життя осіб, котрі потребують цієї медичної допомоги. Статистика показує, що у групі пацієнтів, яким було вчасно проведено хірургічне втручання, смертність зменшилася втричі.

Люди мусять засвоїти, що негайне звернення за медичною допомогою при симптомах гострого болю в ділянці серця, за грудиною, під лівою лопаткою, з можливою віддачею в ліве плече чи руку, дає реальний шанс подолати кризову для серця ситуацію з найменшими ризиками для життя людини і в подальшому, у найкоротший термін, повернутися до роботи та повно-цінного життя.

Для віддалених від обласного центру районів працюватиме програма тромболезісу, тобто введення спеціальних препаратів, які сприятимуть поліпшенню прохідності кровоносних судин серця. Також, за словами В’ячеслава Полясного, є перспективи вже до цьогорічної осені створити по-дібний центр в Ізмаїлі, щоб надавати профільну допомогу населенню Бессарабії.

Начальник управління особливий наголос вкотре зробив на тому, що всі без винятку послуги для пацієнта в рамках обласного проекту «Стентування заради життя» в обласному профільному державному медичному закладі з 1 травня 2015 року стануть безоплатними. У разі порушення цього принципу на будь-якому етапі лікування хворих чи їх родичів просять негайно звертатися на «гарячу лінію» за телефонами: (048) 722-25-22 або (067) 556-35-88.

Підготувала Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net