Переглядів: 763

Дослухайтесь до голосу жертв тютюну

23 квітня Міністерство охорони здоров’я у партнерстві з ГО «Життя» та Українським центром контролю над тютюном провели прес-конференцію, яка дала початок національній соці-альній антитютюновій рекламній кампанії «Жертви тютюнової індустрії. Свідчення».

Україна вперше долучилася до ефективної світової практики створення антитютюнових соціальних відеороликів за участі потерпілих від активного або пасивного курін-ня, що розповіли особисті історії про жахливі наслідки, до яких призводить вживання тютюнових виробів. Проект підтримано Всесвітнім фондом здоров’я легенів у рамках реалізації Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну (РКБТ), статті 12, у якій йдеться, що сторони мають інформувати населення про небезпеку для здоров’я споживання тютюну та впливу тютюнового диму.

«Світова фундація легенів рада зробити свій внесок у розвиток української кампанії «Голос жертв тютюну». Свідчення є потужним засобом для гуманізації медичних наслідків споживання тютюну. У 2012 році було проведено потужну кампанію, в рамках якої двоє відомих українських лікарів розповідали про страхітливі наслідки споживання сигарет і за-кликали курців кинути палити. В рамках нової кампанії пацієнти діляться своїми історіями про те, як тютюн зруйнував їм здоров’я і завдав шкоди їхнім сім’ям. Ефективні кампанії, у тому числі й медійні, можуть змінити соціальні норми щодо вживання тютюну. Такі заходи є обов’язковими, особливо для держав, котрі взяли на себе зобов’язання подолати тютюнову епідемію шляхом ратифікації РКБТ ВООЗ», — прокоментувала Ребекка Перл, директор із комунікації та спеціальних проектів Всесвітнього фонду здоров’я легенів.

«На підготовчому етапі соціальної кампанії було непросто знайти людей, котрі змогли б переступити через певний психологічний бар’єр і винести на загал свої проблеми, поділившись з усією Україною трагічними історіями з власного життя. Герої долучились до такої ініціативи з великою надією на те, що допоможуть людям відкрити очі на справжні наслідки куріння і застерегти молодь, аби вона не велася на сигаретну приманку, за якою насправді криється нещадний гачок та наслідки — хвороби і страждання», — зазначив Андрій Скіпальський, голова правління центру громадянського представництва «Життя».

Серед героїв відеороликів — як курці з багаторічним стажем, так і жінка, котра ніколи у своєму житті не палила, але працювала на тютюновій фабриці й безпосередньо відчула дію отруйних речовин, що містяться у сигаретах. За даними ВООЗ, щороку близько 600000 осіб у світі помирають від хвороб, пов’язаних із пасивним курінням, 170000 з них — діти.

«Я вийшла з фабрики в молодому віці інвалідом, отримавши емфізему легень, хронічний обструктивний бронхіт, пневмосклероз, енцефалопатію, ураження нервової системи… Я ніколи навіть і подумати не могла, що пасивне куріння має такі наслідки. У лабораторії тютюнової фабрики, де я працювала, було 16 осіб: трьох із них уже немає серед живих, а жінка, з якою я працювала позмінно, померла від раку», — розповіла Мирослава, героїня антитютюнової реклами.

Іншими наслідками куріння є туберкульоз та атеросклероз. Останні дослідження, презентовані в Атласі тютюну, свідчать, що ця звичка є причиною кожного п’ятого (21%) нового випадку захворювання на туберкульоз.

Атеросклероз — одна з трьох основних причин виникнення серцево-судинних захворювань і головна — смертності чоловічого населення України. Ще одного героя — курця із 20-літнім стажем — вдалося врятувати шляхом складної операції та заміни трьох метрів судин на штучні. Дружина Надія каже: «Курець карає не лише себе, але й своїх рідних».

Нацрада України з питань телебачення та радіомовлення визнала ці ролики соціальною рекламою, тому Міністерство охорони здоров’я та громадські організації звернулися до національних і ре-гіональних ЗМІ із закликом підтримати соціальну рекламу у сфері громадського здоров’я та попередження куріння. За дослідженням Українського центру нових технологій здоров’я, проведеного у 42 містах в березні 2015-го, позитивно до реклами здорового способу життя ставляться близько 82% населення, а 59,65% опитаних вважають таку інформацію важливою.

«Формування культури здорового способу життя є запорукою со-ціального розвитку та державної безпеки України. І подібні інформаційно-просвітницькі заходи відіграють неабияку роль у цьому процесі. Антитютюнова соціальна реклама наразі є дуже доречною, оскільки, за останніми даними

Держстату, 20,9% населення України є залежними від куріння. Цю цифру потрібно зменшувати, як ціновими, так й інформаційними методами», — підсумував Ігор Перегінець, заступник міністра охорони здоров’я.

Досвід Австралії, США, Ірландії, Великої Британії свідчить: особливо ефективні такі антитютюнові кампанії в поєднанні з іншими заходами щодо зменшення поширеності куріння, зокрема з підвищенням тютюнових акцизів, маркуванням сигаретних упаковок зображеннями й попередженнями про шкоду куріння, забороною викладки тютюнових виробів у вітринах магазинів, контролем за дотриманням антитютюнового законодавства. Антитютюнова громадськість нині активно працює у цих напрямках спільно з українськими урядовцями і парламентарями.

Центр громадянського представництва «Життя» висловив сподівання, що подібна соціальна реклама з’явиться і щодо профілактики інших трьох причин ранньої смертності: зловживання алкоголем, нездорове харчування та малорухливий спосіб життя.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net