№ 29-30 (21601-21602) субота 18 квітня 2015 року

Переглядів: 703

Вбивство на вулиці Правди

У середу, 15 квітня, у Києві на проспекті Правди в під’їзді будинку, де розташована його квартира, убитий Олег Калашников. Депутат Верховної Ради п’ятого скликання, голова Загальновійськового союзу України, він був одним з діяльних функціонерів Партії регіонів і послідовних прихильників Віктора Януковича.

Небезпечні зв’язки

Калашников «прославився» цілою низкою брутальних акцій. Починаючи від нападу на журналістів, організації акції проти Тимошенко перед Печерським судом і закінчуючи участю (за деякими відомостями, створенням і фінансуванням) в Антимайдані під час Революції Гідності.

Переглядів: 775

Переселенці у Львові: життя спочатку

У розмовах львівських волонтерів, які допомагають переселенцям, словосполучення «продуктові набори» зустрічається набагато рідше за слово «саморозвиток», а «тимчасове розселення» менш уживане, ніж «допомога у заснуванні власного бізнесу».

Переселенців у 750-тисячному Львові, порівняно з Харковом, Києвом та Одесою, небагато. Десять тисяч на місто та область. З них сім тисяч — з Донбасу. Решта — кримчани: дві тисячі кримських татар та тисяча українців.

Переглядів: 740

«Спротив геноциду»

/_f/2015/029.jpg Так називається стендова виставка, що відкрилася 16 квітня у науковій бібліотеці Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова (вул. Преображенська, 24).

На 12 стендах, створених на основі розсекречених документів з архівів СБУ, оповідається як історія боротьби українського народу за свою свободу в період від 1917-го до 1934 року, так і боротьби з українським народом, яку провадила радянська влада.

На відкритті виставки полковник СБУ Валерій Удовиченко зазначив: «Це документальні докази злочинних дій комуністичної влади. Ми почали активну роботу із розсекречення ще в 2009 році, але за правління Януковича знову почали закривати доступ до архівів. Тепер історикам повернули доступ до них».

Під час відкриття виставки відбулася презентація нових 27 книг, присвячених темі національно-визвольного руху опору українського народу та боротьби з ним комуністичного режиму.

Переглядів: 777

Олександр КВАСНЄВСЬКИЙ: Ця війна, якщо станеться, буде страшною

Олександра Кваснєвського можна без сумніву назвати одним з найвідоміших в Україні колишніх європейських лідерів.

З 2004 року, коли завершився його другий термін на посаді президента Польщі, Кваснєвський не обіймав жодної формальної посади, однак складно знайти політика, більш долученого до українських справ. Він був посередником у переговорах між владою та опозицією під час Помаранчевої революції. В 2011 році, після ув’язнення Юлії Тимошенко, знову увійшов до місії ЄС, яка спершу опікувалася звільненням екс-прем’єра, а далі — переконувала Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС. За цей час він спілкувався з Януковичем ледь не 100 годин — на Заході складно знайти людину, що мала більший досвід у цьому питанні.

Переглядів: 702

«І повіяв огонь з Холодного Яру»

Цієї весни сповнюється 95 років від дня загибелі головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака, а також 95 років створення Холодноярської бригади та Степової дивізії — легендарних добровольчих формацій, які взяли участь у всеукраїнському повстанні проти російських окупантів навесні, влітку й восени 1920-го.

Ювілейні, 20-ті, вшанування борців за волю України пройдуть у Чигирині та в Холодному Яру 25—26 квітня за участі святійшого патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета.

Переглядів: 612

Байдужість вбиває

Байдужість — це смертельна хвороба, яка, проте, лікується думками, словами, ділами. Яку можна здолати, маючи одне лиш бажання...

Пропонуємо вам, друзі, долучитися до благодійного вечора на підтримку Української армії. Читатимемо вірші, слухатимемо як кобзарів, так і сучасний вітчизняний рок — усе це в поєднанні зі спілкуванням та розвагами, і з користю для українців, які нині захищають цілісність та суверенність нашої держави.

Переглядів: 621

Агресія і психологія

Іде війна. Всі інформаційні організації збирають факти, часом і брехню, щоб сказати наперед, що ж буде далі. Що робитиме Кривавий Шибздик далі? Підписав нібито мир, а що далі?

Не бракує на сторінках газет прогнозів, тобто віщувань. Кожен публіцист хоче пописатися, як казали галичани.

Але лихо в тому, що забувають психологію. А психологія може багато в чім помогти сучасним віщунам-прогнозистам.

Переглядів: 632

Для тих, кому нікуди повертатися

Одеська облдержадміністрація проводить роботу з пошуку місць для розміщення внутрішньо переміщених осіб у районах та містах області. Про це, зокрема, йшлося на недавній зустрічі голови ОДА Ігоря Палиці з волонтерами та керівниками громадських організацій, які опікуються проблемами переселенців.

За результатами виїздів у райони та міста Одещини сформовано резервний перелік приміщень, які можна використовувати для проживання. Було обстежено 74 об’єкти незавершеного будівництва та незайнятого житла. Пріоритетними для можливого компактного розміщення переселенців (за умови виконання ремонтних робіт та / або пристосування будівель для проживання) обрано 16 об’єктів. Це гуртожитки в Іванівському, Березівському, Білгород-Дністровському, Миколаївському районах, приміщення незадіяних шкіл у Березівському та Татарбунарському, житлові будинки у Великомихайлівському та Тарутинському, приміщення лікарні у Болградському районі тощо.

Переглядів: 659

Це не просто статистика, це долі конкретних людей

У грудні минулого року ми запустили проект допомоги внутрішньо переміщеним особам з метою забезпечити їх дахом над головою хоча б на зимовий час.

На початку грудня я прийшов на одеський вокзал, де працює координаційний центр по роботі з переселенцями. Як з’ясувалося, багато людей ночували безпосередньо на вокзалі, у кріслах, ос-кільки у них іншої можливості не було. Самі переселенці висловили готовність допомогти облаштувати для себе житло, аби лиш мали де ночувати. Запустили проект ми дуже швидко. Вже через кілька тижнів наш хостел на Буніна, 12, був готовий приймати перших переселенців. Допомогли нам у цьому як прості одесити, так і громадські організації та благодійні фонди («Молодь Демократичного альянсу», «Світлий дім», «Ма-ніфест миру», «Фонд Віктора Баранського», «Дорога до дому», «Ассоль», «Корпорація монстрів»), підприємці (зокрема, хімчистка «Кімс»), освітні та державні установи (центри зайнятості і со-ціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  тощо), що засвідчило актуальність нашого проекту.

Переглядів: 688

Он-лайн-калькулятор субсидій

Сьогодні в Україні обліковано 16,2 мільйона сімей. Субсидії отримують 1,1 мільйона, що складає 7% від загальної кількості сімей (в Європі десь 5 — 7%).

У 2013 році середній розмір субсидії складав 206 гривень, у 2014-у — 350 гривень.

За інформацією Міністерства соціальної політики, за різними оцінками, малозабезпеченими в Україні є близько трьох мільйонів родин, які після реформування системи субсидій зможуть претендувати на допомогу від держави.

Переглядів: 624

Квітневий ямковий ремонт

На Одещині 8232 км доріг з твердим покриттям, третина з яких вимагає термінового ремонту. На 2015-й, вперше за останні роки, бюджет розвитку області на 90 відсотків буде витрачено саме на ремонт доріг. Йдеться про 452 млн 500 тис. грн.

У 2015-у передбачене проведення ямкового ремонту покриття 165 тис. кв. м. За результатами обстеження, проведеного працівниками Служби автодоріг, на 1.03.2015, загальна площа шляхів, яка потребує ремонту, складає 1336,078 тис. кв. м, у тому числі на дорогах: державного значення — 561,078 тис. кв. м, місцевого — 775,0 тис. кв. м.

Переглядів: 656

Оренда землі – тільки за гроші

Відповідно до нової редакції статті 22 Закону України «Про оренду землі» орендна плата справляється у грошовій формі.

Втім, за згодою сторін, розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Але розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати. Це не стосується орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, розрахунки за які здійснюються винятково у грошовій формі.

Переглядів: 620

Іспит на чесність

В одеських вишах уже з місяць тривають люстраційні перевірки. Громадська комісія, до якої входять і юристи, з’ясовує: хто з викладачів престижних ВНЗ — хабарник, а хто пропагує сепаратизм. Викривати порушників допомагають студенти, за допомогою анонімного анкетування. Результати своїх перевірок представники комісії обіцяють передати в Міністерство внутрішніх справ, аби недобросовісних педагогів було покарано згідно із законом.

Перші перевірки на хабарництво і сепаратизм у вишах розпочалися з Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. Зважаючи на останні події там — побиття студента на істфаці та неприємну історію з деканом факультету журналістики, відкладати візит до ОНУ в довгу шухляду представники люстраційної комісії не стали. І не даремно! Перші результати були вражаючими. «За вступ до університету студенти називали суми від 2 до 5 тисяч доларів. Залік коштує від 40 до 100, іспит — від 50 до 250 доларів. Захист дипломної роботи — 500—600 доларів», — розповів Костянтин Цховребашвілі, голова люстраційної комісії.

Переглядів: 604

Студенти – не політичні заробітчани

У вівторок в Одеській облдержадміністрації відбулася нарада з керівниками вищих навчальних закладів, коледжів, технікумів, училищ, закладів професійно-технічної освіти, лідерами студентського та учнівського самоврядування. Йшлося, інформує прес-служба ОДА, про проведення інформаційно-роз’яснювальної та профілактичної роботи серед учнівської та студентської молоді щодо недопущення участі у проти-правних чи проплачених масових акціях.

Не є секретом активне використання саме студентів та працівників бюджетної сфери на різного роду мітингах та акціях. Замовниками, як правило, виступають різноманітні політичні сили. Останнім часом, на превеликий жаль, до подібних форм такої специфічної «співпраці» долучилися і громадські об’єднання, яких дозволяють собі використовувати нечистоплотні політикани для захисту чи лобіювання своїх інтересів. Як правило, бізнесових.

Переглядів: 733

Чому не увічнені їх імена?

Звертаюся до вас, хоча розумію, що не тільки від вас залежить вирішення цього питання. Але ви єдина на Одещині україномовна газета, яка багато пише про культуру й духовне відродження і яка користується повагою, любов’ю читачів, тож ця публікація, сподіваюся, приверне увагу.

Йдеться про вшанування пам’яті наших славетних земляків, які присвятили своє життя, свою творчість розвитку і процвітанню української культури, Одеси. У нашому місті народилася і працювала ціла когорта визначних діячів мистецтва та літератури. Пам’ять про бага-тьох з них увічнена в меморіальних дошках на будинках, де вони мешкали. І це дуже важливо для ви-знання Одеси як цивілізованого європейського міста.

Переглядів: 647

«Латвійські мрії і міфи про латишів»

24 квітня у рамках програми головування Латвії в Раді ЄС у галереї дитячого реабілітаційного центру ім. Бориса Литвака (Будинок з янголом) надзвичайний та повноважний посол Латвії в Україні Аргіта Даудзе за присутності міністра культури Латвії Даце Мелбарде відкриє виcтавку художниці Агнесе Буле «Латвійські мрії і міфи про латишів». Виставка експонуватиметься до 6 травня.

Перед відкриттям виставки, 23 та 24 квітня, в галереї художниця Агнесе Буле проведе творчу майстерню для дітей, які лікуються в реабілітаційному центрі, та дітей, які переселися зі Сходу України через військові дії, а також учнів художніх шкіл.

Переглядів: 650

Важка і радісна весна 1944-го

В Одеському історико-краєзнавчому музеї (вул. Гаванна, 4) до 14 травня триватиме виставка «Весна 1944 року», приурочена 71-й річниці звільнення Одеси від фашистських загарбників.

Увечері 16 жовтня 1941 року румунські та німецькі війська ввійшли в Одесу. Почалася 907-денна окупація міста. На території між Дністром і Південним Бугом, куди ввійшла й Одеська область, було утворено губернаторство Трансністрія. Воно було покрите мережею концтаборів, катівень сигуранци і гестапо, в’язниць, де відбувалося масове винищення населення.

Переглядів: 921

Одеса в золотих променях історії

«Столиця  півдня».  Золота  доба  «Другої  Пальміри»

1829 року в Одесі було засновано Міську публічну бібліотеку, що стала другою публічною бібліотекою Російської імперії (після петербурзької) та першою — в Наддніпрянській Україні. Вже від 1810-х Одеса — важливий центр книгодрукування. 1834 року тут вийшла друком і перша книга українською мовою невідомого автора «Маруся. Казка»1, до видання якої могли бути причетні учень Рішельєвського ліцею Платон Якимович Лукашевич або вищезгаданий одеський градоначальник, автор українофільських «Писем из Малороссии» О. Льовшин.

Переглядів: 646

«Я тут вже був...»

Анітрошки не беру під сумнів Його існування вже тому, що мати моя, попівна, хоч і виховала мене атеїстом (часи були такі), все-таки утвердила в мені єретичну, на перший погляд, думку, що Бог не на небі, а в душі кожного. Перед Ним, може, тільки в цьому її і моя вина. Але чому при такій малості гріха я, перечитавши поему Тараса Федюка «Друге пришестя», злякався за себе, за діяння людей на Землі? Що вчинили ми з душею своєю, рідною землею, небом, що над нами?

Перший же рядок починається високою нотою вигуку-подиву.

Христос, засмучений побаченим:
Боже, у них так багато
високих хрестів...

Переглядів: 599

Мова як ідентифікатор

Прочитала у вашій газеті про випуск молодих офіцерів в Одеській військовій академії («ЧН» за 5 березня і 2 квітня). Хочу поділитися і своїми враженнями, оскільки була там присутня.

Усе було урочисто, гарно організовано. Було багато батьків і рідних випускників, які поповнили лави захисників України. Багато було сказано щирих напутніх слів, вітань і побажань. Однак деякі «моменти» дещо зіпсували мій урочистий настрій.

Переглядів: 615

Зафарбована чорним кольором

18 квітня — День довкілля

День довкілля з 1998-го згідно з указом президента відзначається в Україні щорічно у третю суботу квітня. І це не професійне свято екологів, як дехто вважає. Головна його мета — привернути увагу всього суспільства до проблем навколишнього середовища, а також зробити висновок, що потрібно ще зробити, аби врятувати рідну землю від еколо-гічного лиха.

І тих проблем — немало. Незважаючи на природоохоронні заходи, екологічна ситуація в нашій державі залишається складною: ми п’ємо брудну воду, дихаємо отруєним повітрям, вживаємо неякісні продукти харчування, що містять небезпечні хімічні речовини та ГМО. В результаті дослі-дження, проведеного в березні 2015-го компанією «TNS в Україні» на замовлення Асоціації зелених України, встановлено, що близько 87,8 відсотка населення турбує екологічна ситуація. Та й як вона може не турбувати?! За даними ВООЗ, 80 відсотків хвороб спричинені саме екологічною напругою, а статистика загрозливо нагадує: за рівнем смертності ми попереду всієї Європи і живемо, в середньому, на 11 років менше від інших європейців.

Переглядів: 572

Земля «зеленішає»

Упродовж останнього десятиліття загальна кількість рослинності на Землі збільшилася. Такого висновку дійшла міжнародна команда науковців після вивчення даних із супутників.

Починаючи з 2003 року загальна кількість біомаси збільшилася на 4 мільярди тонн. Фахівці дійшли висновку, що за це «відповідальні» масштабні висаджування дерев у Китаї. Насадження ростуть настільки швидко, що до 2050 року протяжність «Великої зеленої стіни» — ділянок лісу, які закладаються для того, щоб зупинити експансію пустелі Гобі, — може досягти 4,5 тисячі кілометрів. Крім того, у колишніх радянських республіках відзначається повторний ріст лісів на сільськогосподарських землях, покинутих через урбанізацію, зазначають учені, а савани стали трішки «зеленішими» через рясніші дощі.

Переглядів: 609

Сумні перспективи карібу

Кліматичні дослідження вчених показали, що 195 із 201 виду птахів і тварин Арктики постраждають від зміни умов їх проживання, що відбуваються через глобальне потепління.

Пов’язані із глобальним потеп-лінням кліматичні зміни найшвидше відбуваються саме в арктичному регіоні, пише журнал Climatic Change, посилаючись на результати дослідження науковців.

Переглядів: 606

Мікроорганізми врятують клімат?

Дедалі помітнішими стають проблеми, зумовлені кліматичними змінами. Біологи пропонують «допомогти природі» — вивести штучні мікроскопічні організми, які зробили б усю необхідну роботу самі. Тобто поглинули б накопичений в атмосфері зайвий вуглець, який і спричиняє парниковий ефект, а отже й глобальне потепління.

Два такі варіанти недавно за-пропонували Рікард Соле та його колеги з лабораторії ICREA-Complex Systems Lab у Барселоні (Іспанія), повідомив журнал MIT Technology Review.

Переглядів: 624

Стіна від цунамі

Людям здавна відомий принцип: якщо не хочеш пустити когось кудись, то побудуй навколо цього високу і міцну стіну.

Керуючись цим принципом і пам’ятаючи про страшні наслідки землетрусу та цунамі 2011 року, що обрушилося на північно-східне узбережжя й спричинило аварію на атомній електростанції Фукусіма, уряд Японії розпочав спору-дження стіни заввишки з 5-поверховий будинок. Гігантський хвилеріз довжиною понад 400 кілометрів має надійно захистити прибережні райони від руйнівних хвиль.

Переглядів: 623

Реконструкція хресної дороги

11 квітня в Одесі провели великодню реконструкцію подій, описаних у Біблії як Страсті Христові — останніх днів життя Ісуса — суд і хресна дорога на Голгофу.

Місцем проведення знову став сквер ім. Гамова на Молдаванці (спочатку планувалося показати дійство у центрі міста, але в підсумку адреса історичної реконструкції залишилася традиційною). Перед глядачами постала історія сходження Ісуса на Голгофу, сповнена страждань та скорботи.

провулка). Початок концертів (крім відкриття фестивалю) — о 15.00.

Переглядів: 642

«Сурми Перемоги»

Обласний фестиваль «Сурми Перемоги» проводиться раз на два роки у першій декаді травня задля зміцнення культурних зв’язків між районами Одещини, популяризації духової музики, підвищення її ролі у патріотичному та естетичному вихованні сучасного покоління, забезпечення духовної єдності різних верств та вікових категорій населення.

Його засновником є управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської облдерж-адміністрації. Організацію підготовки та проведення фестивалю здійснюють обласний центр української культури та відділ культури Татарбунарської РДА.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net