Допомагаючи іншим – допомагаєш собі
Людям, які частенько скаржаться на здоров’я, лають владу, піддаються весняним чи осіннім депресіям, обов’язково потрібно відвідати Вінницю. І не лише для того, щоб подивитися на знаменитий фонтан. Саме у Вінниці живе Рая Панасюк, голова громадської організації молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія», перебування поруч з якою моментально зцілює всі болячки, тому що вона випромінює щастя. Інвалід з дитинства першої групи, кістки якої через хворобу ламалися багато разів, людина, позбавлена багатьох радощів, людина, що понад 30 років свого життя пересувається на візку, по-справжньому насолоджується життям.
Ми познайомилися з Раїсою під час проекту для журналістів «Схід і Захід разом — простір діалогу», що втілюється за підтримки польсько-канадської Програми підтримки демократії і реалізується польським фондом «Освіта для демо-кратії», «Товариством Лева» (Львів), ВМГО «Наше Поділля», Лабораторією соціальних комунікацій (Одеса) та «Вінницьким прес-клубом».
Фізичні можливості Раїси обмежені, але її усмішка, сяючи, мов сонце, долає усілякі бар’єри, запалюючи усіх навколо своїми ідеями.
Громадській організації, яку вона очолює, цими днями cповнилося 13 років. Справа життя Раїси — це соціалізація інвалідів, перетворення їх із споживачів соціальних послуг на активних відповідальних громадян.
— Якщо створити правильні умови, інвалід перетворюється із тягаря суспільства в додатковий ресурс соціально-економічного розвитку, — вважає вона.
Раїса сама пройшла цей шлях, перетворившись із дівчинки-інваліда у селі, де була приречена до бездіяльності, на авторитетну очільницю організації, яка здобула дві вищі освіти, радника міського голови та народних депутатів.
— Співпраця з бізнесом, журналістами та міською й обласною владою — це чотири стовпи удачі, на яких тримається громадська робота, — ділиться Раїса своїм досвідом.
І справді, завдяки налагодженій співпраці так багато для людей з особливими потребами, мабуть, не робить жодне українське місто. За підтримки міської влади тут діє «Реабілітаційний центр для молодих інвалідів», де вони отримують навички самостійного існування, проходять тренінги, знаходять роботу. Працює безкоштовна «Служба перевезення людей на візках», у якій нині функціонує три машини з підйомниками. Транспортні послуги безкоштовно надаються людям з інвалідністю I та II груп із захворюваннями опорно-рухового апарату, які пересуваються на інвалідних візках або мають труднощі в пересуванні, в тому числі дітям-інвалідам.
У Вінниці діє «Служба супроводу людей з інвалідністю», завдяки якій особи з фізичними обмеженнями мають змогу вільно пересуватися у межах міста. Інвалідові допоможуть спуститися з поверху, добратися до пункту призначення й назад. За відсутності доступності в закладах — допомагають організувати якісне надання послуги клієнту. Служба бере на себе обов’язки медіації між клієнтом та орга-нізаціями, спеціалістами, які залучаються до розв’язання проблем клієнта.
Люди з особливими потребами завдяки невгамовній енергії Раїси Панасюк — активні учасники суспільного життя. Вони влаштовують у Вінниці благодійні ви-ставки-продажі власних виробів під назвою «Руками створена краса», кіносеанси під відкритим небом у парку для родинного перегляду фільмів, влаштовують подорожі, фестивалі, концерти і навіть виїздять влітку з наметами на берег річки.
Раїса, як ніхто інший, розуміє, наскільки важливо людині з особливими потребами мати візок. Завдяки візку життя таких людей набуває зовсім іншого режиму і ритму. Саме тому «Гармонія» піклується про те, щоб забезпечити вінничан-інвалідів засобами пересування. Для цього відбувається постійний пошук спонсорів, співпраця з благодійними фондами, які безкоштовно дарують засоби пересування особам, які цього потребують. У центрі навіть працює спеціальний верстат для ремонту візків, на якому люди з особливими потребами лагодять свої «мерседеси».
Для молоді на візках, яка проживає в районах та сільській місцевості Вінницької області, також проводиться спеціальний тренінговий табір, головна мета якого — дати можливість їм переусвідомити та змінити своє життя. Це така собі міні-школа самостійного життя, де впродовж семи днів дівчата та хлопці живуть без батьків, вчаться бути самостійними: вчаться максимально себе обслуговувати, пересідати, застилати ліжко, допомагати слабшому... В програмі табору-семінару — навчання, лекції, ігри, тренінги та культурне дозвілля. Результат цієї роботи — сотні молодих людей, які знаходять себе, стають журналістами, юристами, архітекторами, суспільно активними громадянами, які, допомагаючи собі, допомагають іншим.
У важкий час війни вінницькі інваліди активно збирають допомогу на безпілотник, продукти і спорядження для воїнів АТО та гуманітарну допомогу для переселенців.
— Сьогодні складніше збирати допомогу, ніж було спочатку, — розповідає Раїса Панасюк, — але не варто турбуватися, що раптом закінчаться ресурси. У Вінниці сьогодні важко з житлом для переселенців, але ми збираємо базу даних про наявність хат у селах, які дарують або віддають безкоштовно у довгострокову оренду для тих, хто хоче жити й працювати на землі. У нас країна аграрна: буде посівна, будемо з урожаєм. Людська душа має безмежний ресурс, може, буде важче, але все одно будемо ділитися.
І переселенці, прийшовши по допомогу, побачивши цю променисту жінку на візку, яка їм допомагає, мабуть, також замислюються над тим, чи не час і самим активніше подбати про своє життя.
А у Раїси — безліч планів на майбутнє, на рік, який розпочався. І не варто замислюватися над тим, звідки вона черпає сили. Адже допомагаючи іншим — допомагаєш собі.
Ольга ФІЛІППОВА.
Одеса — Вінниця — Одеса.
НА ЗНІМКУ: Раїса Панасюк (у центрі в першому ряду) з учасниками проекту «Схід і Захід разом — простір діалогу».
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206