За межами Стандартної моделі
У неділю, 5 квітня, після дворічної вимушеної паузи знову введений в дію великий адронний колайдер. Тож світ в очікуванні нових відкриттів, нових розгадок того, як утворився Всесвіт.
Як зазначається в офіційному твітері CERN (Європейська організація з ядерних досліджень), великий адронний колайдер два роки тому зупинили для проведення модернізації. Ремонт був вимушеним. «Ми провели величезну роботу. Дуже багато чого довелося змінити і виправити», — каже директор CERN з прискорювачів та технологій Фредерік Бордрі.
Повноцінні експерименти на прискорювачі розпочнуться через кілька місяців. Планується, що в цьому робочому сезоні прискорювач досягне енергій 6,5 тераелектронвольта на пучок. Фізики сподіваються, що більш потужні пучки дозволять отримати уявлення про нову фізику, що лежить за межами так званої Стандартної моделі. Головним досягненням колайдера стало відкриття бозона Хіггса — частинки, яка відповідальна за наявність у часток маси.
Вивчення топ-кварків, пошук суперсиметрії та до-слідження механізму Хіггса. За цими незрозумілими науковими термінами стоять конкретні речі, які стосуються кожного з нас.
«Усі наші експерименти надважливі. Ось, приміром, ми вивчаємо поле Хіггса. Без нього не було б ні атомів, ані молекул. Тож не було б ні зірок, ані галактики, а в результаті — не було б нашої планети і життя на ній», — цитують podrobnosti.ua керівника відділу міжнародних зв’язків CERN Рюдігера Фосса.
Тут, на кордоні Швейцарії і Франції, зібралися найсвітліші голови Європи. Це фізики із 30 країн світу, серед них є й українці. Після довгої перерви вони знову приступають до розгадування таємниць нашого існування. Вже у травні науковці отримають перші результати, а найближчим часом обіцяють й нові відкриття.
Великий адронний колайдер — така собі 27-кілометрова труба під землею, схожа на каналізацію, — надскладний прилад, який вважається вершиною наукового прогресу всього людства. Його порівнюють з першим польотом людини в космос та першим кроком на Місяці. І місія в прискорювача відповідна — відтворити Великий вибух. Той, який, на думку науковців, і став причиною створення Всесвіту.
Фото з сайта home.web.cern.ch.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206