№ 25 (21597) субота 4 квітня 2015 року

Переглядів: 1530

Без жартів

На тиждень, що минає, припав День дурня. Цей день ще називають Днем сміху, але сміх і навіть посмішки у середу 1 квітня були якимись натужними, а розіграші — не цілком доречними.

«Містралі» попливуть
по тунелю

На російських сайтах, наприклад, дві години провисіла «новина» про перейменування побудованих для Росії у Франції десантних вертольотоносців «Севастополь» і «Владивосток» на честь керівників ЄС Юнкера і Могеріні, про передачу їх Євросоюзу і відправку в Латвію та Італію.

Переглядів: 6790

РФ – агресор, «Д/ЛНРівці» – терористи

Переважна більшість українців вважає, що Росія є державою-агресором, а «ДНР» та «ЛНР» — терористичними організаціями.

Як свідчать дані соціологічного дослідження, проведеного Центром Разумкова з 6 по 12 березня, агресором Росію вважають 71,8% опитаних, непричетною до конфлікту — лише 8,4%, вагалися з відповіддю — 19,8%.

Переглядів: 781

Невідкладна декомунізація

31 березня уряд схвалив чотири законопроекти, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, Центром до-сліджень визвольного руху спільно з громадськістю. Представляючи проекти, я назвав їх пакетом законів з «невідкладної декомунізації». Невідкладної, бо вони мали бути прийнятими ще після революції 1991-го. Тоді, може, нам не були б потрібні революції 2004 та 2013—2014 років. Але краще пізно, ніж ніколи.

Перший з них — найбільш актуальний, адже стосується річниці, яку відзначатимемо вже через місяць. Це законопроект «Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939—1945». Він є логічними продовженням нещодавно виданого указу президента, приуроченого тій же події.

Переглядів: 857

Такі нині символи

Український народ створив понад 500 тисяч пісень! Жодна нація світу не може похвалитися таким скарбом.

Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине...
От де, люде, наша слава,
Слава України!
Без золота, без каменю,
Без хитрої мови,
А голосна та правдива,
Як Господа слово.
        Тарас Шевченко.

У червні 1986 року я і мій дванадцятилітній син Максим побували у Ясній Поляні, де вклонилися могилі російського Світоча духу — Льва Толстого. Я довго стояв на колінах перед горбком землі над його могилою, без жодних пам’ятників і навіть без хреста. Я схилявся перед величчю духу Людини, яка стала великим на-дбанням планетарної культури. І в ті хвилини мені пригадалися слова, сказані Львом Толстим під час зустрічі з групою українських студентів: «Щасливі ви, що народилися серед народу з такою багатою душею, народу, що вміє почувати свої радості й так чудово виливати свої думи, свої мрії, свої почуття заповітні. Хто має таку пісню, тому нема чого боятися за своє майбутнє. Його час не за горами…»

Переглядів: 962

За завищення цін

У зв’язку зі стрімким зростанням попиту і різким підвищенням цін на основні продовольчі товари, зокрема на борошно пшеничне, цукор, крупу гречану та вівсяну, олію соняшникову, макаронні вироби, сіль у період з 21 по 28 лютого Антимонопольний комітет України розпочав дослідження діяльності найбільших торговельних мереж Києва, Львова, Дніпропетровська, Одеси та Харкова, постачальників у ці мережі і виробників продуктів харчування щодо дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції, повідомляє АМКУ.

Обов’язкові для розгляду рекомендації надано 13 торговельним мережам: «ПАККО-холдинг», «Фоззі-Фуд», «Фуршет Центр, «Фудмаркет», «Білла Україна», «ЕКО», «АТБ-маркет», «Метро Кеш енд Керрі-Україна», «Ашан Україна Гіпермаркет», «Омега», «Таврія Плюс», «Таврія-В», «ТМ «Барвінок».

Переглядів: 716

«Світові – сміх!»

Під таким гаслом пройшла нинішня п’ята, ювілейна, «Комедіада», що стала головною подією першоквітневої Одеси 2015 року. «Сміх врятує світ!» — заявили організатори фестивалю і вирішили подарувати «Світові — сміх!».

Заходи «Комедіади-2015» пройшли в різних частинах міста. 31 березня вона стартувала в Будинку клоунів, де виступили 22 колективи з Києва, Одеси, Луганська, Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова, Львова, Івано-Франківська, Ужгорода. З них чотирнадцять театрів згодом змагалися у конкурсній програмі. У «Комедіаді» взяли також участь провідні артисти і продюсери із США, Польщі, Австрії, Італії, Німеччини, Росії.

Переглядів: 699

Несвобода слова

Євросоюз закликав негайно відновити права кримськотатарського каналу ATR на мовлення та поважати права всіх жителів Криму. Про це йдеться в заяві речниці верховного представника ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Федеріки Могеріні Майї Коцьянчич.

«Кримський народ заслуговує на безперешкодний доступ до множинних ЗМІ. Ми закликаємо до негайного відновлення права ATR на мовлення та повної поваги до основних прав і свобод усіх жителів Криму... Після обшуків приміщення кримськотатарського телеканалу АТR і нападів на журналістів в останні тижні АТR було відключено. Інші кримськотатарські ЗМІ також були змушені закритися. Це кричуще порушення права на свободу слова і є частиною більш широкої картини переслідування і залякування кримськотатарської спільноти», — цитує «Європейська правда» Майю Коцьянчич.

Переглядів: 874

Більше повноважень – більше й відповідальності

Набрав чинності Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Принагідно нагадаю, що територіальна громада — це спільнота мешканців, жителів населених пунктів чи добровільного об’єднання у громаду жителів кількох сіл, селища та міста, районів у містах, які наділені правом самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Територіальна громада (сіл, селищ, міст) об’єднана загальними інтересами власного життєзабезпечення, самостійного, в межах законів, вирішення питань місцевого значення як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Ніхто не заперечить, що діяти гуртом — у наших з вами традиціях, які ні за яких часів не зникали. Згадайте бодай толоку, коли сусіди чи односельці, як правило, у вихідний день сходяться і гуртом зводять хату. Або ті ж суботники, коли люди добровільно і безоплатно виконують певні роботи з благоустрою: висаджують дерева, прибирають звалище, розчищають ставок... Непоганий приклад традиційної дії заодно — сільські сходки (у містах — збори мешканців будинку чи під’їзду), на яких вирішуються насущні питання співжиття. На таких зібраннях ставлять на місце порушників спокою, приводять до тями недбайливих батьків чи нахаб, домовляються про умови співжиття.

Переглядів: 751

«Угода мерів»

В умовах здорожчання цін за комунальні послуги вчитися заощаджувати мають не лише споживачі, а й виробники цих послуг та влада. Як не витрачатися марно і де взяти гроші на модернізацію застарілих енергосистем, одеських спеціалістів вчили представники європейської ініціативи «Угода мерів» на регіональному семінарі із назвою, яка говорить сама за себе — «Спроможність міст керувати місцевою енергетикою — основа енергетичної незалежності».

«Угода мерів» є флагманською ініціативою Європейського Союзу, що об’єднує місцеві, регіональні та національні органи влади, які взяли на себе добровільні зобов’язання щодо підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії на своїй території. Ця ініціатива започаткована ЄС у 2008 році і спрямована на вирішення енергетичних проблем громад Європи та кліматичних проблем людства.

Переглядів: 729

До них варто прислухатися

Голоса разума

Мы живем в смутные времена. Много людей одурманены мнимым величием и имперским опиумом. Многие становятся жертвами прямолинейной пропаганды и агрессивной риторики.

Но есть и трезвые умы, есть чистые души. Очень часто это люди творческие, думающие, анализирующие, знающие историю, понимающие её ошибки и капканы. Под поволокой пропагандистского дыма они стараются увидеть  сущность вещей. Сущность всего того, что происходит в Украине и в России.

Это люди культуры и искусства, с именем и историей. Киноактеры, режиссёры, музыканты, писатели. Они продолжают жить в России, они продолжают мечтать о другой  России. Мы хорошо их знаем. Мы можем им доверять. Вы можете с ними не соглашаться, но к ним стоит прислушаться.


Переглядів: 1007

Одеса як продовження своїх середньовічних предтеч

Не стихають пристрасті щодо ініціативи низки громадських та партійних організацій домогтися відзначення історично вмотивованішого віку Одеси. Хотілось би, наскільки це можливо, абстрагуватися від політизації та міфологізації цього питання. Мій співрозмовник — доктор історичних наук, професор ОНУ ім. І.І. Мечникова і член громадської організації «Одесі — 600» Тарас ГОНЧАРУК.

— Загальновідомо, що датою заснування поселення визнається його перша письмова згадка в історичних анналах, як у нашому випадку — звістка польського хроніста Яна Длугоша...

— Як правило, коли населений пункт, село чи місто, веде свою історію від науково обґрунтованої, не заполітизованої дати, то за основу береться або перша письмова згадка про нього, або ж перша археологічна знахідка на цій території. Якщо Одеса буде визначати дату свого заснування за науковим принципом, то вона має взяти за основу письмову звістку відомого польського хроніста Яна Длугоша, основоположника польської середньовічної історіографії.

Переглядів: 701

«Жива книга» самовидців

6 квітня письменниця Оксана Забужко і гурт «ТЕЛЬНЮК: Сестри» презентують в Одеській обласній філармонії літературно-музичний проект «Жива книга». Цього вечора одесити позна-йомляться з антологією видавництва «Комора» «Літопис самовидців» та піснями спротиву сестер Тельнюк. (Нагадаємо, ця зустріч планувалася в Одесі на 16 березня, але грип уніс свої корективи.)

Авторами видання «Літопис самовидців. Дев’ять місяців українського спротиву», яку видавництво «Комора» презентувало восени 2014 року, є реальні свідки й учасники найдраматичніших подій у новітній історії України від листопада 2013-го до літа 2014-го. За матеріалами українського сегмента інтернету книжка у хронологічній послідовності простежує зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві та створює своєрідний колективний портрет «народження нації», що за дев’ять місяців пройшла шлях від мирного протесту на Майдані до визвольної війни. Ідея видання належить письменниці Оксані Забужко.

Переглядів: 3562

Благословенна між жінками

7 квітня — Благовіщення Пресвятої Богородиці

Свято Благовіщення відзначається церквою в пам’ять про принесення вісником Божим, архангелом Гавриїлом благої вісті про майбутнє народження від Духа Святого і Діви Марії Сина Божого, Господа Ісуса Христа.

Датою Благовіщення вважається у католиків 25 березня, у православних — 7 квітня (розбіжності через різницю календаря) не випадково, оскільки вона стоїть рівно за 9 місяців від 25 грудня (відпо-відно — 7 січня) від дати, яка вважається днем Різдва Христового. Благовіщення означає «блага» або «добра» звістка. У цей день Діві Марії з’явився архангел Гавриїл і сповістив Їй про прийдешнє народження Ісуса Христа — Сина Божого і Спасителя світу. Благовіщення Пресвятої Богородиці — одне з найбільших, дванадесятих, свят православної церкви. День Благовіщення колись також вважався днем початку церковного року.

Переглядів: 836

За тиждень – Великдень

Коли пекти паски і святити їх у церкві? В який колір краще фарбувати яйця? Ми постараємося розповісти, що необхідно знати й робити останнього тижня перед Великоднем, який називається Страсним, щоб як слід зустріти Світле Воскре-сіння.

Традиційними на святковому столі були і залишаються м’ясні страви: запечені й смажені окости, телятина, усілякі заливні й холодці, паштети, рулети, закуски з овочів, грибів, каші (з м’ясом і солодкі). Особлива увага приділяється солодкому столу. Крім обов’язкових звичайних і сирних пасок, випікають булочки, медові пряники у ви-гляді птахів і звірів.

Переглядів: 707

Індивідуальна дієтологія

Людина живе не для того, щоб їсти, але їсть для того, щоб жити, — казали ще в давнину. Однак їжа може бути як предметом задоволення, так і причиною розвитку багатьох складних захворювань. Про оптимізацію харчування як основу здоров’я розповіла на брифінгу 30 березня лікар-дієтолог Одеської обласної клінічної лікарні Лілія Полякова.

Харчування — обов’язкова умова існування людини, що визначає тривалість та якість життя. Зараз 80% смертей обумовлюють чотири групи захворювань: серцево-судинні, онкологічні, цукровий діабет та хронічні респіраторні. На першому місці — серцево-судинна патологія.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net