Інфіковані пропагандою
Із 14 по 24 лютого Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки з метою оцінки результативності російської пропаганди. Методом особистого інтерв’ю було опитано 2013 респондентів, що мешкають у 108 населених пунктах усіх областей України (крім АР Крим). У Донецькій і Луганській областях дослідження проводилося як на територіях, підконтрольних Україні, так і на непідконтрольних.
Інформаційна війна, яку веде Росія проти України, допомогла Москві здійснити анексію Криму, забезпечити підтримку цих дій своїм населенням і спровокувати війну на Донбасі. Інформаційна війна є такою ж важливою частиною боротьби за цілісність і незалежність України, як військові дії.
Не відомо, що є ефективнішим у цій боротьбі. Не виключено, зазначають автори дослідження, що спрямування частини ресурсів у боротьбу з російською пропагандою може виявитися більш ефективним для збереження життів наших військовослужбовців, ніж прямі видатки на озброєння. Ефективна протидія російській пропаганді на Донбасі може знизити приплив нових ополченців до лав сепаратистів, а також позбавити агресора можливості втягнути в протистояння населення інших східних і південних областей України.
Якби ж, зазначають у КМІС, Україна змогла навчитися розвінчувати міфи, в які вірить населення Росії, а відтак знижувати підтримку дій Путіна населенням РФ, то це серйозно ускладнило б можливості Кремля щодо ескалації військових дій.
У рамках дослідження українцям ставили питання про Майдан, США, Крим та АТО. За результатами опитування був виведений індекс результативності російської пропаганди (РРП). «Індекс досягає максимального значення 100, якщо людина повністю згодна з усіма п’ятьма твердженнями російської пропаганди і дорівнює мінімальному значенню 0, якщо він не згоден ні з одним. Індекс для тієї чи іншої групи опитаних дорівнює максимальному значенню 100, якщо всі респонденти згодні з усіма п’ятьма судженнями, та дорівнює мінімальному значенню 0, якщо жоден з опитаних не згоден з жодним із суджень», — пояснили свої розрахунки в інституті соціології.
Згідно з результатами соцопитування, середнє значення індексу РРП по Україні дорівнює 26. Найнижчий рівень сприйняття російської пропаганди — в Західному ре-гіоні (індекс РРП =12) і в Центральному (19). Набагато вище значення цього індексу в Південному регіоні (32). У Східному регіоні значення індексу вчетверо вище, ніж у Західному, та становить 48 пунктів. При цьому особливе занепокоєння со-ціологів викликає рівень схильності до закордонної пропаганди в Харківській та Одеській областях. «Крім Луганської та Донецької областей, які очевидно є проблемними, найбільше занепокоєння ви-кликають Харківська (індекс 50) та Одеська (індекс 42) області. Як нам видається, дуже серйозна контрпропагандистська робота повинна бути зосереджена саме на Харківській та Одеській областях», — попереджають у КМІС.
«Ядром пропаганди є квазілогічний ланцюжок: Майдан був організований американцями разом з націоналістами — в результаті Майдану до влади прийшли націоналісти, що загрожують російськомовному населенню України, — Крим та Схід України були в небезпеці — Крим вдалося захистити, включивши його до складу Росії, а Схід повстав і хоче незалежності і гарантій безпеки, — націоналісти, що незаконно прийшли до влади, почали війну зі своїм народом», — наголошується у дослідженні.
Взявши за основу ставлення українських респондентів до означених пропагандистських лозунгів судки-агресора (а в них, за даними російського агентства «Левада-центр», вірить більше 80% населення РФ), тобто тих тез, які показали свою ефективність у самій Росії та на окупованих територіях України, соціологи КМІСУ запропонували алгоритм визначення дієвості російської пропаганди на громадян нашої країни загалом та мешканців конкретних областей зокрема.
«Істотних відмінностей за статтю і віком нема: жінки (РРП = 28) трохи більше схильні до впливу російської пропаганди, ніж чоловіки (25); люди старше 70 років (РРП = 29) дещо більше схильні до впливу ніж у середньому по Україні (26).
Освіта теж не має суттєвого впливу: особи з вищою освітою (РРП = 24) лише трохи менше підпадають під вплив пропаганди, ніж у середньому по країні», — свідчать дані опитування.
Про те, наскільки наша Одещина залежна від російської пропаганди, яскраво засвідчує таблиця, складена соціологами КМІСу за результатами опитування.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206