Переглядів: 877

Виявити, лікувати, вилікувати кожного

Таким є цьогорічне гасло протитуберкульозної кампанії, яка з 24 березня розгорнулася у світі і до виконання якої традиційно долучаються наші вітчизняні медики.

На рівні країни в контексті реформи системи охорони здоров’я увага фтизіатричної служби акцентується на комплексності у підходах до боротьби з туберкульозом, починаючи від сучасних ефективних методів діагностики, якісного застосування лікарських засобів до новітніх моделей лікування вражених хворобою людей, яке, завдячуючи міжнародній підтримці, успішно впроваджується у державній медичній практиці. Зокрема, пріоритетними завданнями щодо покращення управління програми протидії туберкульозу в Україні (про це інформує громадськість МОЗ) є: впровадження системи надання медичної допомоги хворим на туберкульоз з акцентом на амбулаторному етапі лікування; проведення оптимізації ліжкового фонду протитуберкульозних закладів з перерозподілом ресурсів на проведення заходів інфекційного контролю туберкульозу, зміцнення системи соціальної підтримки хворих на етапах амбулаторного лікування; подальше зміцнення системи протитуберкульозних заходів, у тому числі впровадження реєстру хворих на туберкульоз; розбудова фармакологічного менеджменту протитуберкульозних препаратів; розробка та впровадження стратегії зміцнення кадрового потенціалу протитуберкульозної служби з формуванням єдиної національної концепції безперервного навчання медичних фахівців.

За основу всіх цих завдань — орієнтованість на пацієнта.

На переконання фахівців, ключовим моментом на шляху до успішного подолання туберкульозу, особливо його мультирезистентних форм, тобто тих, що не піддаються традиційному лікуванню, є підвищення рівня прихильності пацієнтів до процесу лікування, яке є тривалим і надзвичайно затратним фінансово. Причому всі витрати покриває держава. Зрозуміло, що навіть розробка нових протитуберку-льозних препаратів чи нових ефективних схем лікування не зможуть вирішити питання подолання епідемії в цілому, якщо не буде бажання пацієнта ви-лікуватися.

Нерегулярний прийом, пропуски доз або вибірковий прийом препаратів із призначеної схеми призводять до швидкого формування та розширення резистентності збудника до протитуберкульозних препаратів, й епідемія набирає нових обертів. У цьому сенсі важливою є робота сімейного лікаря, запровадження таких схем контролю та пропагандистських заходів, які впливали б на пацієнта, — в один голос кажуть фтизіатри.

У тому числі й наші, місцеві. Так, під час брифінгу в Одеському кризовому медіа-центрі заступник головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Світлана Єсипенко наголосила, що Одещина посідає перше місце в Україні за рівнем захворюваності на туберкульоз: торік цей показник склав 98,2 особи на кожні 100 тисяч населення при загальноукраїнському рівні — 59,2. Проте такі цифри є підтвердженням факту масштабної діагностики за-хворювання, адже вперше за останні двадцять років у нас не залишилося жодного незареєстрованого випадку захворювання. Всі зареєстровані хворі отримують сучасне вартісне лікування, в тому числі й 20 переселенців із Луганської та Донецької областей, яких оперативно було взято на облік.

За словами Світлани Єсипенко, фахівці фтизіатричної служби Одеської області, маючи гарну матеріально-технічну базу, роблять великий акцент на організації самого процесу лікування хворих. Найважливіше нині — скоротити час перебування пацієнта всередині протитуберкульозного стаціонару, аби запобігти перехресному інфікуванню від інших недужих, заодно суттєво скоротивши й бюджетні витрати.

Одеська область єдина в Україні має два «Джин-експерти». Це молекулярно-генетичні прилади, які визначають резистентні форми туберкульозу за добу. Ми в області збільшили кількість ліжок для мультирезистентних хворих, переглянули профіль стаціонарних ліжок, створили денний стаціонар, щоб збільшити площу для пацієнтів, адже чим більше площа приміщення, де відбувається контакт з хворим на туберкульоз, тим менший ризик зараження.

Заступник головного лікаря диспансеру повідомила, що наразі ефективність лікування мультирезистентного туберкульозу на Одещині вдвічі вища, ніж по Україні, і складає 68%. Такі результати були досягнуті завдяки тому, що широко застосовуються різні моделі лікування: стаціонар, домашній стаціонар, денний стаціонар, контрольоване лікування за участю неурядових організацій та медпрацівників первинної ланки.

«Щоб повністю відповідати міжнародним стандартам, ми повинні підтягнути до належного рівня саме первинну медико-санітарну допомогу. Зараз проходить навчання сімейних лікарів та всіх спеціалістів, відповідальних за контроль за лікуванням на амбулаторному етапі, щоб ми могли спокійно передавати їм своїх пацієнтів, не перериваючи призначеного курсу лікування», — зазначила Світлана Єсипенко.

Фахівці тубдиспансеру також надають фахову допомогу ув’язненим СІЗО і трьох колоній. Пацієнтам цих закладів також забезпечується повноцінне якісне лікування та діагностика туберкульозу. Таких хворих намагаються лікувати на місці в спеціальних карантинних палатах, а не відправляти, як раніше, до спеціалізованих «туберкульозних» колоній в інших областях, щоб пацієнти не перезаражали один одного, адже це тільки ускладнює перебіг хвороби.

Олена Кулініч, завідуюча дитячим відділенням  обласного протитуберкульозного диспансеру, розпо-віла на брифінгу про те, що за минулий рік на Одещині на сухоти захворіли близько 40 дітей та підлітків, 16 з яких і досі продовжують тривале лікування в умовах стаціонару. Це переважно діти з мультирезистентними формами хвороби.

Лікарка нагадала батькам про необхідність обов’язкової вакцинації проти туберкульозу — щеплення БЦЖ, адже більш ніж у 80% випадках інфікування дітей трапилося з вини батьків. Причому останні, як правило, були категоричними у своїй відмові. Зрозуміло, допоки дитині не діагностували хворобу.

Досвідчений дитячий фтизіатр наголосила на такому моменті: якщо родина вирішує не робити дитині щеплень, то мусить бути готовою до того, що ризик захворіти у «відмовника» буде вищим, ніж у дітей, які були вчасно вакциновані. Статистика показує, що 95% хворих на туберкульоз дітей віком від 4 до 8 років не отримували щеплень.

Про ситуацію, яка склалася з вакциною БЦЖ в Одеській області, говорив начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації В’ячеслав Полясний. Він, зокрема, нагадав, що в минулому році було прийнято особливе рішення, яке дозволило розблокувати та розподілити між пологовими будинками залишки раніше отриманої, але не використаної вакцини. Вона цілком придатна для вжитку. Цього перерозподілу достатньо для того, щоб усі діти отримали щеплення від сухот, яке для них стане надійним захистом від тяжкого й небезпечного інфекційного захворювання. Нині медики чекають на орга-нізацію безперебійних централізованих поставок вакцини.

Підготувала Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net