Переглядів: 766

З пантеону будівничих України

Вшанування видатного «тарасівця» на Львівщині

Як уже повідомлялося, 24 лютого у Золотій залі Одеського літературного музею відбулися урочистості, присвячені 150-й річниці видатного українського мислителя, літератора, полі-тичного та громадського діяча Івана Липи. Так одеська громада розпочала серію заходів до цієї дати, а Галичина з радістю долучилася до них. Зусиллями директора львівського видавництва «Каменяр» Дмитра Сапіги, голови благодійного фонду «Призначення» імені Юрія Липи Галини Шипки (м. Яворів) та представника Одеського благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип Світлани Кучеренко було організоване свято, рівню якого можуть позаздрити навіть іменитіші ювіляри.

Перший день святкування у Львові мав академічний характер і проходив у приміщенні Львівського національного університету ім. Івана Франка. Дуже символічно, що долучитися до вшанування І. Липи отримали можливість студенти саме цього вишу. Адже І. Франко був добре знайомий з «тарасівцем», і коли б останній не бував у Львові, завжди найперше намагався відвідати Великого Каменяра. Делегація, що складалася із Д. Сапіги, Г. Шипки, С. Кучеренко, Т. Максим’юка та І. Стамбола, продовжила цю традицію. За сприяння поважних науковців університету Йосипа Лося та Івана Сала було проведено зустріч із студентами факультету журналістики. Молоді люди прослухали доповіді про місце Івана Липи в українському національному русі, зв’язок творчості і діяльності його сина Юрія з батьком та про роль родини Лип у єднанні регіонів України. Те, що на цю подію потрапили саме молоді журналісти, — дуже якісний збіг, бо саме їм доведеться формувати суспільну думку в наступні десятиліття, і якщо до цього дня вони, можливо, слабко усвідомлювали роль родини Лип як будівничих України, то отримали шанс виправити цю прогалину.

Наступний день був ще насиче-нішим і приніс багато вражень як одеситам, так і львів’янам. Тради-ційно, вшанування батька і сина Лип проходить за участю духовенства. От і цього разу на могилі І. Липи у Винниках відбулася панахида, на яку прийшли учнівська молодь, представники місцевої громади та чиновництва, щоб помолитися за душу «тарасівця». Разом з місцевими на панахиді була присутня велика родина Гуменецьких — чоловік та нащадки дочки Юрія Липи — Марти. Відомий колекціонер української старовини Т. Максим’юк не забув прихопити з Одеси морської води й окропив нею могилу І. Липи, адже той надзвичайно любив море й дуже сумував за ним, проживаючи останні роки в Галичині. Свідчення — чимало його творів, в яких основною природною стихією є море.

Могила І. Липи розміщена неподалік великого пам’ятника у вигляді невистріленого набою, що стоїть на братській могилі українських січових стрільців. Це робить той невеликий клаптик галицької землі символічним майданчиком єднання лицарів духу Західної та Наддніпрянської України. Взагалі, Винники дуже цікаве містечко із своєю давньою історією. Причому ця історія має українські мотиви. Так, у місті найперше в підавстрійській Україні в 1913 році був встановлений великий скульптурний пам’ятник Т. Шевченкові. У Винниках після програних революційних змагань проживали аж три колишні міністри УНР, з-поміж яких саме І. Липа залишився там назавжди.

Після панахиди Д. Сапіга виголосив промову про духовні цінності українців, які не варто забувати, а якщо людина потрапить на духовне розпуття, то шляхом до її порятунку є звернення до джерел наших цінностей — творів українських мислителів, зокрема й праць батька та сина Лип.

Після панахиди одесько-львівську делегацію, до якої, крім згаданих осіб, долучився львівський поет Ярослав Петришин, підхопили місцеві школи, бібліотека та музей — кожна з установ мала підготовлену заздалегідь програму, що свідчить про значну пошану до постаті видатного «тарасівця» у Винниках. Тож делегація розділилася на дві частини: перша поїхала до однієї із шкіл, а друга — до книгозбірні. У навчальному закладі було проведено імпровізований урок-вшанування І. Липи, а в бібліотеці учні влаштували цілу виставу за мотивами казок і новел І. Липи, та продекламували кілька його поезій. Особливо зацікавила і повеселила присутніх казка «Брехайло і помагайло», в якій діти чудовою грою, з використанням різноманітного реквізиту показали моральні вади нашого північно-східного сусіда. Не залишилися осторонь дійства й гості: розкрили деякі маловідомі для Львівщини сторінки біографії І. Липи, а Я. Петришин закріпив мистецьку репризу прочитанням власних віршів.

Об’єднання обох частин делегації відбулося у місцевому краєзнавчому музеї, де для присутніх провели невелику екскурсію і познайомили їх з особливостями історії та побуту Винників. Здавалося, уже все, що запланували, виконали, та, за ви-словом Д. Сапіги, головне ще було попереду. Справді, на місцеву громаду та гостей очікувала «святкова академія», що проводилася у формі різножанрового семінару, присвяченого 150-річчю Івана та 115-річчю Юрія Лип. На ній про роль цих діячів, крім представників згаданої львівсько-одеської делегації, говорили директор місцевого краєзнавчого музею І. Тимець, заступник міського голови Винників з гуманітарних питань Т. Дмитерко, а заслужена артистка України О. Журав-льова та письменник В. Кузик прочитали літературні твори, пов’язані з тематикою вечора. Т. Максим’юк засипав подарунками (репринтами листівок) директора місцевого музею, а Д. Сапіга після завершення події презентував кілька перевиданих «Каменярем» збірок праць батька та сина Лип, серед яких і вперше видану друком збірку поезій Івана Львовича. Між виступами раз у раз радував присутніх своєю грою скрипаль Б. Дворник.

Мистецьку частину «святкової академії» продовжили місцеві школярі, які декламували вірші Івана та Юрія Лип. І справжнім подарунком для присутніх став виступ струнного квартету та ансамблю бандуристок Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка. Струни бандури якнайкраще підкреслили урочистість події, адже у цьому інструменті поєднуються всі мистецькі надбання нашого народу. Напевне, І. Липа, який свого часу чимало долучався до святкувань роковин Т. Шевченка та інших діячів і, взагалі, дуже вболівав щодо збереження пам’яті про своїх товаришів, не міг і мріяти про таке вшанування. Адже він закінчував свій життєвий шлях у сумних умовах занепаду революційності українців. Та все ж «тарасівець» вірив у майбутнє відродження і цілковите звільнення від супостата, а в тому процесі, ймовірно, вбачав визначення нащадками і його місця у «пантеоні будівничих України». Нащадки ж заходами в Одесі та на Львівщині потвердили, що все це — не за горами…

Ігор СТАМБОЛ.

Одеса — Львів — Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net