З позицій історичної правди
Як уже повідомлялося, Верховна Рада України прийняла постанову про відзначення пам’ятних дат та ювілеїв у 2015 році. Ініціаторами проекту виступили депутати М.Л. Княжицький, М.В. Матіос, С.О. Тарута, І.І. Подоляк, В.Є. Єленський.
Появі цієї постанови сприяли й одесити Сергій Гуцалюк, Олексій Губський, Андрій Юсов, які підготували документи щодо датування першої письмової згадки про Хаджибей й подали їх до Верховної Ради.
Отже, в умовах сьогодення ми нарешті зможемо відзначити 600-річний ювілей Одеси, врешті-решт зректися імперської традиції, що пов’язує заснування міста лише з його перейменуванням імператрицею Катериною ІІ з Хаджибея на Одесу.
Питання витоків нашого міста вперше порушив одеський історик Олександр Болдирев у роботі «Одесі—600» на початку 1990-х. На жаль, через передчасну смерть він не встиг продовжити дослідження. Цю тему продовжили науковці Тарас Гончарук, Сергій Гуцалюк, Олена Бачинська, Олександр Середа та інші, займаючись дослідженням Українського козацтва та міста Хаджибея-Одеси.
У суспільній думці Одеси давно поширювалися та популяризувалися дві основні версії походження міста: імперська — про заснування міста Катериною ІІ та доімперська — пов’язана з першою письмовою згадкою, датованою 1415 роком, про портове містечко на землях Польсько-Литовської держави.
Кафедра історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету ще до прийняття згаданої постанови Верховної Ради на своєму засіданні визначила за необхідне провести першу всеукраїнську наукову конференцію «Одесі — 600» із запрошенням відомих учених з Туреччини, Литви, Польщі та інших країн для наукового обговорення проблеми заснування нашого міста, виходячи з позицій історичної правди, без ідеологічних конструкцій імперської культури.
Створений оргкомітет конференції. Попередньо визначені секції: історіографія та джерельна база проблеми; економічні показники Хаджибея; світові, всеімперські, всесоюзні та всеукраїнські досягнення Одеси в галузі науки, техніки, транспорту, медицини, культури та освіти.
Конференцію планується провести 28—29 травня 2015 року на базі Одеського національного політехнічного університету.
Олег МЕЛЬНИК,
кандидат історичних наук,
доцент кафедри історії та етнографії України ОНПУ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206