Переглядів: 880

Децентралізація зрушила: і бюджетна, і податкова

Цими днями в Одесі експерти говорили про бюджетну та податкову децентралізацію. За протоколом Кабінету Міністрів серія «круглих столів» з питань децентралізації проходить у різних регіонах — щоб донести на місцевому рівні розуміння реформи.

У засіданні взяли участь представники міністерств регіональної політики, фінансів, охорони здоров’я, освіти, Державної фіскальної служби, а також фахівці обласних, районних, міських, селищних і сільських рад, управлінь фінансів та територіальних органів ДФС. Представників місцевих органів влади ознайомили з нюансами бюджетних та податкових новацій, які впроваджуються в Україні задля децентралізації влади на підставі ухвалених Верховною Радою у грудні 2014-го змін до Бюджетного та Податкового кодексів і на основі яких був сформований Державний бюджет на нинішній рік.

Нове бюджетне законодавство розширює права місцевих органів влади та надає їм значну бюджетну самостійність, а також розширює джерела наповнення місцевих бюджетів.

За даними Мінфіну, завдяки запровадженню нової моделі фінансового забезпечення місцеві бю-джети отримають додатковий ресурс до загального фонду в сумі понад 22 млрд грн. Так, на місця з держбюджету передано 100% плати за надання адміністративних послуг, 100% державного мита, 10% податку на прибуток підприємств приватного сектору економіки. Джерела наповнення місцевих бюджетів розширено завдяки запровадженню акцизного податку з реалізації роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти) за ставкою 5% вартості реалізованого товару. База оподаткування розширюється через стягнення податку на нерухомість відтепер і з комерційного (нежитлового) майна та податку на автомобілі з великим об’ємом двигуна. До місцевих бю-джетів зараховуватиметься 80% екологічного податку, замість 35%. Крім того, місцеві бюджети отримуватимуть базову дотацію для підвищення фіскальної спроможності їх бюджетів.

Значні переваги отримають об’єднані громади, бюджети яких прирівняються до бюджетів міст обласного значення та районів, і, крім зазначених податків, одержуватимуть ще й 60% ПДФО, а також інші доходи.

За даними Державної фіскальної служби, надходження до місцевих бюджетів станом на 1 березня 2015 склали 12997,5 млн грн. У січні—лютому до місцевих бюджетів надійшло: 352,9 млн грн акцизного податку з реалізації через роздрібну мережу підакцизних товарів; 2084,6 млн грн податку на майно, у т.ч. транспортного податку — 3 млн грн, податку на нерухоме майно — 20,9 млн грн (+15,4 млн грн до відповідного періоду минулого року), земельного — 2060,7 млн грн (+5,7 млн грн).

Водночас, передаючи на місцевий рівень суттєвий обсяг і фінансів, і повноважень, частину тягаря із забезпечення функціонування і розвитку громад держава залишила й на своїй відповідальності. Так саме держава цілковито відповідає за надання освітніх послуг загальноосвітніми навчальними закладами, підготовку робітничих кадрів професійно-технічними закладами, забезпечення медичного обслуговування населення, фінансування державних програм соціального захисту окремих категорій громадян. З цією метою місцевим бюджетам надаватимуться такі нові види трансфертів, як освітня субвенція, субвенція на підготовку робітничих кадрів та медична субвенція.

Сергій ШАРШОВ, директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону:

— Проведення реформи децентралізації є одним з ключових завдань нашого міністерства. Це сер-йозні зміни, які торкнуться всіх регіонів України. Нині суттєвою проблемою місцевого самоврядування є централізація влади. Вона спричиняє корупцію, незадовільний рівень прийняття управлінських рішень, слабку матеріальну базу територіальних громад. Усі ці чинники посилюють соціальну напругу і потребують негайного вирішення за допомогою реформи децентралізації. Основні зміни будуть внесені до Конституції України най-ближчим часом, але вже зараз ведеться системна робота зі здійснення окремих кроків. Серед них — прийняття закону про співпрацю територіальних громад та внесення змін до бюджетного та податкового законодавства.

Галина МАРКОВИЧ, заступник директора департаменту місцевих бюджетів, начальник управління планування місцевих бюджетів Міністерства фінансів:

— Нововведення Бюджетного кодексу — комплексні та системні, вони несуть кардинальні зміни перерозподілу фінансів. У країні вводяться нові підходи до взаємодії центральних та місцевих бюджетів, які стимулюватимуть місцеві органи влади до нарощування доходної бази. Частину соціальних видатків, таких як фінансування медицини та освіти, держава бере на себе через надання субвенцій. Вводиться система фінансового вирівнювання замість тотального балансування. Відтепер місцеві ради зможуть самостійно вирішувати власні фінансові проблеми.

Вікторія ПОПОВА, начальник відділу розробки нормативно-правових актів та інформаційно-ана-літичного забезпечення управління місцевих податків і зборів, плати за землю департаменту оподаткування юридичних осіб ДФС:

— Внаслідок внесення змін до Бюджетного кодексу відбулося скорочення як загальнодержавних, так і місцевих зборів, наприклад, скасований фіксований сільськогосподарський податок. Разом з цим реформовано систему місцевих податків, до яких тепер входить плата за землю, податок на нерухоме майно, транспортний збір. Суттєвим надходженням до місцевих бюджетів також стануть 5% від реалізації підакцизних товарів.

Анжела КУПЛІВАНЧУК, в. о. директора фінансово-економічного департаменту МОЗ України вважає, що позитивним наслідком бюджетної реформи, безумовно, є те, що фінансування медичних за-кладів відбувається одночасно з місцевого і державного бюджетів. Також важливо зазначити, що залишки субвенції на кінець періоду не вилучатимуться, а залишаться у місцевих бюджетах. Ці кошти можуть бути використані на оплату поточного утримання медичних за-кладів або на оновлення матеріально-технічної бази.

Оксана ТКАЧЕНКО, начальник відділу праці та нормативно-інформаційного забезпечення департаменту економіки та фінансування МОН:

— Для системи освіти ключовою зміною в рамках бюджетної децентралізації є отримання субвенцій. У 2015-у освітня субвенція з державного місцевим бюджетам становитиме 43719,4 млн грн, субвенція на підготовку робітничих кадрів — 5839,1 млн грн. Впродовж бюджетного періоду фінансування загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів відбуватиметься одночасно з державного та місцевих бюджетів та одночасно з різних місцевих бюджетів. Невикористані кошти цих субвенції у кінці року не вилучатимуться, а зберігатимуться на рахунках відповідних місцевих бюджетів.

Дмитро ВАСИЛЬЄВ, координатор комунікаційної кампанії ініціативи «Децентралізація влади», переконаний, що децентралізація як процес передачі повноважень центру громадам потребує дуже тісної та злагодженої співпраці центральної і місцевих влад. Саме через це Кабінет Міністрів ухвалив рішення організувати серію регіональних зустрічей у найбільших містах України для забезпечення продуктивного діалогу всіх учасників децентралізації.

Під час зустрічі представники міністерств почули чимало критики, а також багато запитань, на більшість з яких експерти дали вичерпні відповіді.

Дмитро Васильєв зізнався, що під час обговорення у регіонах виникають питання, на які ще нема відповідей. Деякі з них, які потребують детальнішого опрацювання, будуть передані на розгляд міжвідомчим комісіям.

Серія регіональних «круглих столів» з бюджетної децентралізації проводиться за підтримки швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO та уряду Великобританії.

Підготувала
Ольга ФІЛІППОВА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net