Переглядів: 660

Патріотами не народжуються

Сьогодні хіба що глухий не чує, а сліпий не бачить сплеску нестримної хвилі патріотизму нашого народу. Приклади відчайдушної мужності, самовіддачі, бажання боронити Вітчизну від цинічного знахабнілого ворога, який ще вчора звався «старшим братом», вражають світ, викликають солідарність його з українцями, і це стане запорукою нашої перемоги.

Дехто вважає, що той патріотизм, відданість та любов до своєї Батьківщини закладені в нас на генному рівні. Бо скільки ж тих ворогів упродовж віків прагнули нас поневолити, знищити, підібрати під себе, а нічого не виходило — волелюбний народ не корився, вставав з колін, боровся.

Не варто, либонь, сперечатися щодо генних начал, але й ніхто не заперечить, якої ваги набирає тут виховання. У сім’ї, школі, навколишньому оточенні. Бо ж нерідко ті гени треба звільнити від намулу забуття, повернути людей до правди своєї історії, святої па-м’яті. Недаремно на державному рівні поставлено перед нами завдання активізувати національно-патріотичне виховання, шукати його нові форми й методи.

Саме тому з молодшого шкільного віку вчителі, класні керівники, адміністрація Одеського навчально-виховного комплексу «Морський ліцей — загальноосвітня школа №24 І—ІІІ ступенів» у виховному просторі орієнтуються на пріоритети громадянського, патріотичного виховання, віддають перевагу спільній роботі з дітьми, учнівській ініціативі, творчості, самоврядуванню. Вчитель у нас — не холодний ментор, проповідник загальновідомих істин, а помічник, який допомагає дітям проходити на практиці школу демократії, вміння й готовності брати на себе відпові-дальність за життя класу, школи — чи це стосується навчання, а чи позаурочного часу, — бути високоморальними, мати громадянську позицію. Це, зрештою, підготовка до входження їх у доросле життя.

На власному досвіді переконалися, що тут потрібен винятково індивідуальний підхід. Тож допомагаємо у становленні кожному учневі від першого до одинадцятого класу, зважаючи, певна річ, на вікові особливості дитини, її нахили, уподобання.

Як починали? Що допомагає? Самоврядування і ще раз самоврядування. Учні отримали частину функцій та обов’язків старших. І невдовзі всі побоювання вчителів зникли, бо побачили, як самоорганізовуються наші діти, як цінують свою самостійність. Самі задумують добру справу — і не гаючись її вирішують, охоче, без стороннього спонукання. Учні і вчителі стали партнерами виховного процесу в школі.

Не переобтяжуватиму читача, яку структуру ми створили для самоврядування. Розповім коротко: оскільки наш навчально-виховний комплекс поєднує класи загальноосвітньої школи, профільні морські ліцею та початкові, то й структура тут специфічна. Так, «Морська ескадра» об’єднує «екіпажі» 8-х—11-х класів. Діє рада старост та командирів 1-х—9-х класів загальноосвітньої школи. Є рада шкільного самоврядування та її президент і рада музею «Моя земля — земля моїх батьків».

Але все починається з молодших класів, з клубу «Котигорошко». Кожен клас — це «Горошина», котра йде своєю «Стежиною», назва її обумовлює напрямок роботи: «Шкільна», «Родинна», «Мій край — моя історія жива», «Моя Україно — ти матінко мила». А «горошинки» теж непрості, з орієнтиром пошуку пізнання. Це — «Пізнайки», «Ерудити», «Мрійники», «Лідери», «Відважні» та інші. У кожних — конкретні завдання, мета, девізи, та всі прямують шляхами вірного захисника Вітчизни — героя улюбленої української казки «Котигорошко».

У своїх пошуках, висновках діти часто дивують вчителів власним розумінням героїв, справжніх і вигаданих, нав’язаних, оцінкою подій та фактів з життя минулого і сьогодення. Принаймні навряд чи хто з них хизуватиметься «колорадською» георгіївською стрічкою, бо знають її походження та ціну. А як вболівають за українських воїнів, що боронять нашу країну на Донбасі! Передають їм свої листи, малюнки, скромні подарунки.

У дитячому колективі панує прагнення якомога більше знати, розуміти. До яких тільки джерел не звертаються, коли хочуть до-відатися про своє родове коріння, пізнати історію рідного краю, життя славетних. Варто побувати на зібраннях, де все те обговорюють, послухати, які виникають дискусії, суперечки. Тут і вчителям, і батькам випадає неабияка робота, досить нелегка, але дуже вдячна. Виховуємо ж патріотів. Любов до батьків, ббтьківщини і Батьківщини.

Любов СЕБОВА,
директор навчально-виховного комплексу «Морський ліцей — загальноосвітня школа № 24 І—ІІІ ступенів».
м. Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net