Переглядів: 918

Наші кроки в бік Європи

Наприкінці лютого відбулася важлива подія: Урядовий офіс з питань європейської інтеграції оприлюднив перший публічний звіт про виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Не секрет, що саме Угода з ЄС— один із важливих символів змін, що відбуваються в країні. З європейського вибору українців почався Майдан.

Раніше більшість українців вважали, що євроінтеграція — це, передусім, зовнішня політика. Але з підписанням Угоди про асоціацію з ЄС вона перетворилася на внутрішній процес реформ, мета яких — реалізація спільних цінностей та досягнення європейських стандартів у політичній, економічній та правовій сферах. Іншими словами, Угода про асоціацію з ЄС — перелік домашніх завдань розміром на півтори тисячі аркушів, які повинна виконати Україна.

За рік, а політичну частину угоди було підписано 21 березня 2014-го, зроблено чимало, зазначається у звіті. З метою забезпечення ефективної координації державної політики у сфері європейської інтеграції та виконання угоди на рівні уряду запроваджено посади заступників міністрів з питань європейської інтеграції. Сьогодні у десяти міністерствах такі заступники призначені, шість крісел поки що вакантні. Зараз вирішується питання про проведення спільного засідання у форматі уряд України — колегія Європейської комісії.

Як наголошується у звіті, українська сторона продовжує практику приєднання до заяв і виступів ЄС з міжнародних питань, у тому числі в рамках міжнародних орга-нізацій (ООН, ОБСЄ, МАГАТЕ). Станом на 1 січня 2015-го Україна долучилася до 4017 заяв із 4903.

З метою розвитку співробітництва у сфері безпеки та оборони 14 жовтня 2014 року уряд дав згоду на проведення переговорів і підписання Адміністративної угоди між Міністерством оборони України та Європейським оборонним агентством. 19 вересня 2014-го було підписано угоду між Кабінетом Міністрів України, урядом Литовської Республіки та урядом Республіки Польща щодо створення спільного військового підроз-ділу, а 4 лютого 2015-го Верховна Рада цю угоду ратифікувала.

Задля подальшого удосконалення законодавства у сфері подолання корупції Верховна Рада ухвалила низку антикорупційних законів та Антикорупційну стратегію на 2014—2017 роки, створено Національну раду з питань антикорупційної політики як консультативно-дорадчий орган при Президентові України.

Одним з ключових завдань програми діяльності Кабміну та президентської стратегії сталого розвитку «Україна-2020» визначено реформування судової системи. Сьогодні на розгляді Верховної Ради — проекти законів «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо удосконалення засад організації та функціонування судової влади відповідно до європейських стандартів» та «Про забезпечення права на справедливий суд», за якими пропонується комплексне реформування і вдосконалення судової системи.

З метою зміцнення місцевого та регіонального самоврядування, проведення децентралізації також ухвалено низку важливих законопроектів, а саме: «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (щодо реформи міжбюджетних відносин), «Про добровільне об’єднання терито-ріальних громад», «Про засади державної регіональної політики».

14 жовтня 2014 оку прийнято Закон «Про прокуратуру», що визначає правові засади організації і діяльності прокуратури та прокурорського самоврядування, передбачає приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами. 22 жовтня 2014-го Кабмін затвердив концепцію реформування органів внутрішніх справ та відповідну стратегію. Прийнято закони, спрямовані на вдосконалення законодавчого регулювання у сфері боротьби з тероризмом. У рамках діалогу з ЄС з питань протидії сепаратизму, екстремізму та тероризму визначено кандидатуру національного координатора Контртерористичної мережі ОБСЄ.

З метою реформування інформаційної сфери згідно з рекомендаціями ПАРЄ та ЄС, а також у рамках імплементації закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» 7 листопада 2014 року Уряд створив публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України», 100 відсотків акцій якого належить державі.

1 грудня 2014-го офіційно розпочала роботу Консультативна місія ЄС з питань реформування цивільного сектору безпеки (EUAM). Діяльність місії зосереджена на розробці та впровадженні стратегії реформування сектору цивільної безпеки України, перед-усім органів внутрішніх справ (включно з міліцією і Національною гвардією) та системи правосуддя, налагодженні координації між правоохоронними органами, судовою системою, органами безпеки та охорони кордону, оборонними структурами.

13 вересня 2014 року між Україною та ЄС підписано Угоду про фінансування програми «Підтримка громадянського суспільства в Україні» (загальний бюджет — 10,8 млн євро), допомога в рамках якої надаватиметься для посилення залучення громадянського суспільства до процесів прийняття рішень та поліпшення взаємодії між органами державної влади та громадянським суспільством.

Описані у звіті кроки щодо виконання політичної частини Угоди про асоціацію з ЄС дуже важливі, але поки що вони досить формальні. Прогрес України у виконанні політичної частини угоди — безперечний, і європейська сторона наголосила під час спільного засідання парламентського комітету Асоціації між Україною та ЄС, що позитивно оцінює хід реформ в Україні.

Але за сухими рядками звіту не видно якісних змін, які відбуваються у країні.

У другому кварталі 2015 року має відбутися саміт Східного партнерства, під час якого Україна очікує позитивного сигналу щодо впровадження безвізового режиму.

Серед політичних реформ є чимало важливих. Але політична частина угоди доволі розмита, у ній небагато конкретних вимог до України, окрім, наприклад, ратифікації Римського статуту міжнародного кримінального суду.

Отже, варто розуміти, що Угода про асоціацію це, перш за все, — процес необхідних внутрішніх реформ. Про те, як вони проходять, ми поцікавилися в активістів одеського Євромайдану.

Павло Поламорчук переконаний, що реформи сьогодні в Україні не діють, тим більше ті, що спрямовані на євроінтеграцію. Особливо це стосується ситуації на Одещині, де південь області навіть не бачить українських телевізійних каналів. Більше сорока сіл на Одещині не отримують сигналу центральних українських телеканалів, тож люди там дивляться російські канали, де розповідають про «розіп’ятих хлопчиків». Яка може бути мова про Європу? Куди дивиться влада — невідомо. Місцеві народні обранці не належать до проукраїнських сил, вважає громадський активіст.

Один із координаторів одеського Євромайдану, один із засновників Українського клубу Одеси Сергій Гуцалюк каже: ніякого практичного руху у бік євроінтеграції нема. У владних кабінетах Одеси відбулася консервація старих схем часів Януковича. На посадах залишилися люди, які готували війну з Україною і переворот, їх ніхто не чіпає, не перевіряє. У них залишився їх бізнес, їх преференції. Наприклад, парковочний бізнес в Одесі досі належить партії «Родина», сумновідомий лідер якої Ігор Марков нині воює за «русскій мір», і таких прикладів чимало.

Залишається сподіватися, що формальні зміни, про які так багато говориться у звіті Урядового офісу з питань євроінтеграції, з часом наповняться реальним змістом. Головне — щоб часу вистачило.

Ольга ФІЛІППОВА.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net