Переглядів: 727

Де корупція, там і бідність

Втеча до Росії колишнього президента Віктора Януковича стала відправною точкою для створення в Україні Антикорупційного бюро. Одним з локомотивів у запровадженні цієї структури став голова правління Центру протидії корупції та експерт антикорупційної групи «Реанімаційного пакету реформ» Віталій ШАБУНІН. На його переконання, Україна має увійти до переліку країн, де окремий державний орган боротиметься з корупцією серед найвищих посадовців: міністрів, депутатів, суддів і т. д., й викорінення саме вищої політичної корупції змінить ситуацію в нашій державі.

— Віталію, як працюватиме Антикорупційне бюро — тільки у Києві, вистежуючи корупційні схеми у середовищі найвищих посадовців, чи й у регіонах? Чим допоможе діяльність цього органу людині, яка живе в обласному чи районному центрі?

— Це пов’язані речі. У згаданому вами райцентрі карета швидкої допомоги їде на виклик годину, а не 15 хвилин, тому що Міністерство охорони здоров’я не купило нормальні «швидкі». Точніше, купило їх утричі менше, ніж могло б купити, бо переплатило за кожну, щоб украсти. Саме тому в райцентрі сьогодні їде роздовбана «швидка», а не нова, яка мала б добиратися до хворого за 15 хвилин. І в ній нема нічого, крім аспірину. Бо міністерство вкрало, міністр з команди «папєрєдніків» украв, його заступники вкрали при закупівлі обладнання. І так в усіх галузях: крадуть, починаючи з найвищого рівня, а страждає кожна людина, бо медицина, освіта, дороги — все обкрадене. Звісно, корупція є і на рівні керівників обласних підрозділів державної влади, її теж треба зупиняти незалежним слідчим з Антикорупційного бюро. Тому в полі зору цих слідчих будуть усі обласні керівники — облдерж-адміністрацій, управлінь МВС, СБУ, податкової, судді.

— На якому етапі перебуває ідея створення Антикорупційного бюро?

— Зараз триває обрання голови бюро. Згідно із законом створено спеціальну комісію, до якої висунули своїх представників президент, Кабінет Міністрів і Верховна Рада. Ці люди мають авторитет у нашому суспільстві, наприклад, це правозахисник Євген Захаров, історик Ярослав Грицак. Очолив комісію голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров — людина з бездоганною репутацією. Ця комісія має вже найближчим часом подати президенту на вибір три кандидатури, і далі Петро Порошенко повинен обрати з-поміж них голову Антикорупційного бюро.

— А наскільки прискіпливо добиратимуть слідчих Антикорупційного бюро?

— Я, скажу відверто, хвилююся з цього приводу. Ми, експерти «Реанімаційного пакету реформ», у своєму законопроекті пропонували не брати до Антикорупційного бюро тих, хто вже працював чи працює зараз слідчим у МВС, ГПУ чи СБУ. Вони бачили корупцію і нічого не робили. Ми побоюємося, що вони перенесуть у бюро корупційну практику зі своїх структур. Якщо хтось думає, що в країні можна вкрасти бюджет непомітно, це не так. Бо дуже легко побачити, хто краде бюджет. Усе видно! Це документи, це підписи. І крадіїв не са-джали тільки через те, що частину всього награбованого отримували і міліція, і СБУ, і прокуратура. На жаль, у ніч перед голосуванням цю норму закону змінили і їм теж дозволили подавати документи. Однак разом із цими слідчими в штаті Антикорупційного бюро працюватимуть журналісти-розслідувачі — вони не повинні давати нікому спуску. Крім того, бюро дуже щільно співпрацюватиме з усіма ЗМІ, надаватиме матеріали для висвітлення резонансних процесів.

— Скільки людей загалом працюватиме в Антикорупційному бюро?

— Увесь штат бюро нараховуватиме 700 осіб. Центральний офіс розташується у Києві, а на місцях будуть сім регіональних офісів, тобто один офіс на три області. Також у голови бюро буде право, в разі потреби, створювати додаткові регіональні відділення.

— Що конкретно вони робитимуть?

— Насправді, боротьба з корупцією високопосадовців — це насамперед робота з документами. Слідчі Антикорупційного бюро матимуть доступ до відомостей, що становлять банківську таємницю, до всіх державних реєстрів, наприклад, до реєстру прав власності на нерухоме майно. У них буде свій окремий оперативний відділ, який вестиме відеоспостереження за підозрюваними у корупції і водночас стежитиме, щоб інформація не «витікала» за стіни цього органу до завершення роз-слідування.

— Й от Антикорупційне бюро упі-ймало, скажімо, міністра на хабарі — що далі?

— Далі Кримінальний кодекс чітко визначає обвинувальний висновок. Бюро передає матеріали справи в прокуратуру, а та йде до суду, суд виносить корупціонеру вирок. Так робиться в усьому світі. У цьому ланцюжку не можна обійти прокуратуру. Тому ми хочемо зробити антикорупційну прокуратуру. Це буде окремий орган, який працюватиме тільки з Антикорупційним бюро. І там мають бути нормальні зарплати. Щодо суддів — кожен суддя має розуміти: якщо він спробує поховати справу проти високопосадового корупціонера, то сам стане особливо цікавим для того ж Антикорупційного бюро.

— Віталію, Антикорупційне бюро в Україні створюється за прикладом інших держав. Посадовців якого рівня вдалося упіймати працівникам таких бюро деінде? Був якийсь зразок, звідки бралася ця схема?

— Такі органи успішно працюють у багатьох країнах. Наприклад, в Індонезії за результатами розслідувань тамтешнього антикорупційного бюро посадили 17 міністрів, 80 депутатів і навіть голову конституційного суду. Його впіймали «на гарячому», коли він брав гроші просто в картонній коробці. Голова антикорупційного бюро в Гватемалі за три роки роботи довів до обвинувачення в суді більше 300 кри-мінальних справ щодо корупції та організованої злочинності, де фігурували міністри і прокурори. А позаяк генеральний прокурор намагався гальмувати справи, голова гватемальського антикорупційного бюро домігся звільнення генпрокурора. Ключовим елементом боротьби з вищою посадовою корупцією є невідворотність кримінального покарання за хабарі. Поки міністри, прокурори, судді не сідатимуть у в’язницю, все інше не матиме жодного сенсу. Повинен бути орган, який зможе це робити. Тому ми домагаємося створення в Україні ефективного Антикорупційного бюро з дуже сміливим керівником і непідкупними слідчими.

— Як громадяни зможуть допомогти слідчим Антикорупційного бюро?

— Ми передбачили, що кожна людина може звернутися до Антикорупційного бюро у зручний і безпечний спосіб. Повідомити про корупцію голови облдержадміністрації, мера, судді, начальника ДАІ можна буде телефоном, письмово, електронною поштою, зокрема й анонімно. Жодне повідомлення про злочини високопосадовців у Києві та регіонах не залишатиметься без належної реакції. Разом ми поборемо корупцію. Відомо, що в країнах, де найнижчий рівень корупції, люди живуть добре — пристойно заробляють і не мусять ділитися своїми грішми з корупціонерами. Добре живуть тому, що ніхто не краде на будівництві доріг, забезпеченні шкіл і лікарень, ніхто в суді чи правоохоронних органах не намагається за гроші «відмазати» злочинців, тож у країнах без корупції ще й безпечно. Досягти високих стандартів життя неможливо без викорінення корупції, відтак дуже важливо, щоб в Україні якнайшвидше запрацювало ефективне Антикорупційне бюро.

Розпитувала
Аліса ТИМЧЕНКО.
Регіональний прес-центр ініціативи
«Реанімаційний пакет реформ».

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua