Переглядів: 766

На шляху утвердження історичної справедливості

Нещодавно в Одеському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг, у якому взяли участь члени громадської організації «Одесі — 600» Анатолій Мисечко (ОНУ ім. І.І. Мечникова) і Геннадій Чижов (Південноукраїнський центр етнічних і політичних досліджень). Вони озвучили постанову Верховної Ради України від 11 лютого щодо відзначення цьогоріч 600-ліття Одеси, вкотре науково обґрунтувавши цю дату.

Геннадій Чижов, свого часу випускник ОНУ ім. І.І. Мечникова, нагадав, що у 2015-у на державному рівні відзначатиметься низка важливих для України дат, серед яких — 600-річчя Одеси та 150 років заснування його alma mater. Утвердження нового ювілею Одеси є торжеством історичної справедливості. Сьогодні на найвищому рівні виявлена щодо цього політична воля.

Науково-доказова база про перші поселення на місці нинішньої Одеси постійно збільшується, і не виключено, вважає політолог, що згодом можна буде аргументувати версію більш раннього заснування міста, на користь чого свідчать археологічні розкопки перших античних та середньовічних поселень в Одесі та її околицях, тобто письмову епоху цього ареалу. Так сталося з містами Очаків (Дашів), Вознесенськ (Чичаклей, Соколець), Запоріжжя, Ізмаїл, Рашків та іншими поселеннями півдня. З огляду на їх менше, порівняно з Одесою, значення в ро-сійському імперіалістичному вимірі, цей процес відбувався не так болісно.

Несприйняття цієї ідеї серед широкого загалу (визначення дня і дати заснування Одеси) Анатолій Мисечко пояснює, перш за все, ідеологічними та психологічними моментами: усталеністю поняття, інертністю одеситів, адже їм за часів російської імперії, СРСР і вже української державності настійно навіювали думку про заснування Одеси 2 вересня 1794 року. Ця дата була запропонована  у середині ХІХ ст. істориком і чиновником А. Скальковським, який чудово розумів усю її умовність, але в часи монархії слідував прийнятим правилам. Нагадаємо, що в цей день (1826) коронували Миколу І і начебто були освячені перші одеські православні храми. Втім, останнє твердження одеські історики спростували ще в ХІХ ст.

Під час брифінгу постало закономірне питання: який саме день слід узяти за висхідний щодо дати заснування Одеси? Як відомо, штурм фортеці 14 (25) вересня 1789 року, на свято Воздвиження Чесного Хреста, здійснювали шість полків Чорноморського козачого війська та місцевих запорожців і два батальйони росіян під прикриттям батареї. Цю дату пропонують узяти як день заснування міста. Існують й інші думки. Так, Анатолій Мисечко вважає: оскільки делегація про допомогу Константинополю від візантійського імператора Еммануїла до польського короля Володислава Ягайла мала місце навесні 1415 року, то перша відправка зерна з Коцюбієва, ймовірно, провадилася у травні-червні. Як контраверсію учасники ГО «Одесі — 600» називають день Святої Трійці. Але це свято в календарі не є сталим — відзначається на 50-й день після Великодня. Розглядаються й інші пропозиції. Головне, що у цьому питанні «крига скресла».

Що ж відзначають одесити 2 вересня? На переконання активістів «Одесі — 600», це, швидше, «іменини» «Південної Пальміри». Хоча тут доречнішою може бути дата 22 серпня 1794 року, коли, згідно з рескриптом імператриці Катерини, відбулася модернізація одеського порту. Щодо вживання виразу «Пальміра», то науковці бачать у цьому лише метафору з політичним підтекстом — прив’язкою до Петербурга («Північна Пальміра»), адже історично Південна Пальміра розташовувалася у Сирії.

Чому перегляд правомірності відзначення року заснування Одеси відбувається так складно? На думку Геннадія Чижова, це пов’язано з тим, що ряд фальсифікацій в історії Одеси є дуже довгим і ще не було відвертої наукової дискусії на цю тему. На жаль, її заміняє обструкція. Нинішній політичний істеблішмент просто не наважується на подібний крок або ставиться до цієї ідеї вороже, а підприємці від туризму поки що не зрозуміли всіх вигод від подібної ревізії.

Під час брифінгу оприлюднили програму дій громадської організації «Одесі — 600» (див. «ЧН» від 12 лютого), а також уперше публічно висловили припущення про політичні мотиви недавнього жорстокого побиття відомого історика, професора ОНУ ім. І.І. Мечникова, одного з лідерів ГО «Одесі — 600» Тараса Гончарука. Цей інцидент стався невдовзі після першого брифінгу активістів. Мають місце і прямі погрози його батькові, Григорію Івановичу Гончаруку, професору Одеського національного політехнічного університету. Наразі за цим фактом порушено кримінальну справу за ст. 186 Кримінального кодексу України (пограбування).

Верховна Рада України, включивши 600-ліття Одеси до переліку ювілеїв, що відзначатимуться ни-нішнього року на державному рівні, по суті, обрубала імперську прив’язку дати заснування нашого міста. Та шлях до утвердження історичної справедливості, судячи з усього, ще неблизький. Тут багато залежатиме і від дослідників-науковців, і від політичної волі місцевої влади, і від самих одеситів, більшість яких, на жаль, і  досі не відає, що їхнє місто існувало ще ген-ген до Катерини і має не двісті з гаком, а 600-літню історію.

Володимир КУДЛАЧ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua