Переглядів: 739

Щоб знали і пам’ятали...

Повернути ім’я Івана та Юрія Лип вулиці на Ближніх Млинах і дитячій бібліотеці в м. Одесі

Є вулиця в Одесі, і є там дім, у якому жив та працював задля одеситів той, чиїм іменем вона була названа по багатьох і багатьох роках — і то ще слава Богу. Чому так? Та тому, що є в місті кілька вулиць, назви яких, без перебільшення, постійно перебувають під пильним оком недремних хранителів ро-сійсько-імперського минулого Одеси. І ця вулиця — одна з таких. На мапі міста ви не знайдете її назву, дану їй ще в середині 1990-х, коли топоніміка Одеси позбулася майже всіх комуністичних назв, замість яких було відновлено старі, ще дореволюційні… І ніхто з мешканців цієї вулиці нічого толком не скаже, що то за імена — батька й сина, за які така точиться боротьба (хоча ні: не за, а якраз проти цих імен), й будинку того ніхто не покаже. Бо — не знає, і знати не хоче — бо то, мовляв, націоналісти, фашисти і т.д. і т.п. Ну, звісно, якщо українці, то вже обов’язково — «фашисти».

Отож у середині 1990-х ця вулиця на Ближніх Млинах завдяки неабияким зусиллям української демократичної громадськості все-таки отримала ім’я Івана та Юрія Лип — славних одеситів, ідеологів української Незалежности. Здавалося б, справедливість та здоровий глузд взяли гору. Було це в часах, коли міським головою став Едуард Гурвіц. Хоч на деяких будинках ще залишалися старі таблички: вул. Совєтская. Але змінилася влада, а та, що прийшла, великою любов’ю до чогось українського не відзначалася, — навіть у маленькій симпатії не можна було її запідозрити. І в грудні 2012 року вулицю двох славетних одеситів знову перейменували. Нібито на прохання «групи мешканців». При цьому було цинічно проігноровано оприлюднений у ЗМІ лист-звернення одеської громадськості за підписами майже 100 відомих діячів культури, науки, мистецтва, людей за-служених та знаних, а також багатьох притомних громадян з інших міст і навіть з-поза меж України. Але вулицю усе-таки перейменували — в руслі тодішньої політики затирання українських ознак Одеси. Тепер вона носить ім’я маловідомого одеського міщанина, котрий, як пояснили спантеличеним городянам, був тут власником кількох млинів. Так було прибрано з топоніміки Одеси славетні українські імена.

Скільки було написано, розказано по телебаченню, на радіо про Івана Липу — лікаря та письменника, борця за самостійність України — комісара Одеси від Центральної ради, відтак міністра уряду УНР, автора проекту першої Конституції, та його сина Юрія — одесита і також лікаря, поета, прозаїка та публіциста, автора української геополітичної концепції, замордованого енкаведистами у серпні 1944-го. Щокожних два роки науковці та громадськість, Фонд Івана та Юрія Лип влаштовують Липівські читання; пишуться наукові дослідження, виходить кількатомне видання творів Юрія Липи (книги його видавалися й раніше)… А що ми чули про мірошника з Ближніх Млинів? Чим здобувся цей, мабуть-таки, цілком пристойний, чоловік на право мати вулицю свого імені? Спитайте будь-кого в районі Ближніх Млинів — не скаже.

Але здоровий глузд мав би таки перемогти. У березні 2013 року народний депутат України Павло Кириленко звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеської міської ради щодо перейменування вулиці Івана та Юрія Лип. Аж через півроку йому було відмовлено в задоволенні позовних вимог. Була подана апеляція. 10 листопада 2014-го суд ухвалив залишити апеляційну скаргу без задоволення. Тоді позивач звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

А в цей час до Приморського райсуду м. Одеси звертається обласна організація партії «УДАР» з позовом про перейменування цієї ж вулиці. Суд першої інстанції відхилив. Зате апеляційний суд цього разу задовольнив позовну вимогу. Але… частково. Ось цитата:

«Враховуючи очевидність грубого порушення прав громадян у зв’язку з не вирішенням питання щодо повернення вулиці Івана та Юрія Лип у м. Одесі попередньої назви — «Радянська» («Совєтская»), колегія суду приходить до висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог та здійснити захист порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов’язання Одеської міської ради повторно розглянути питання щодо повернення вулиці Івана та Юрія Лип назви «Радянська» («Совєтская»), викладене в скарзі мешканців міста Одеси, поданої на ім’я одеського міського голови 14 листопада 2011 року».

Як то мовиться: без коментарів… Тепер ніхто вже не скаже, як усе ж таки називається ця багатостраждальна вулиця — заплутали всіх до решти. А все через кляту «політику», яка заступила міським депутатам вирішення нагальних проблем міського господарства Одеси. Це ж бо таки легше!..

Ще ненормальніша ситуація склалася довкола дитячої бібліотеки ім. Івана та Юрія Лип по вул. Богдана Хмельницького. На цей заклад культури не раз «наїжджали» представники депутатського корпусу міської ради; бібліотеку, її працівників піддавали остракізму з телеекранів. Народні обранці рішуче не схвалювали деякі заходи з національного виховання дітей у дусі українського патріотизму, що їх проводила бібліотека, не подобалися їм і вивішені там портрети українських діячів, книжкові виставки патріотичної літератури. А закінчилося це тим, що виконком міської ради скасував попереднє рішення про присвоєння бібліотеці імені Івана та Юрія Лип, розглянувши тепер уже протест прокурора міста Одеси. Рішення за номером 369 від 16.06.2011 року засвідчує звичайну юридичну казуїстику. Треба ж було якось обґрунтувати позбавлення бібліотеки імені ідеологів української національної ідеї.

Хто ж тепер доведе до логічного завершення справу повернення вулиці імен двох заслужених не лише перед Одесою, а й перед всією країною діячів минулого — щоби вже назавжди? Щоби знали про них і пам’ятали.

Роман КРАКАЛІЯ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua