Погане місце
Розкішний Палац незалежності в Мінську — погане місце для української дипломатії. Важко забути, як 26 серпня минулого року в цьому палаці, на зустрічі Україна — Євросоюз — Євразійська трійка, Петро Порошенко потискував руку Володимиру Путіну і цілісіньку годину віч-на-віч обговорював з колегою двосторонні відносини. Українські бійці в цей час гинули в «Іловайському котлі», причому удар в спину завдавали їм саме російські війська. Дай Боже, щоб така ганьба не повторилася.
Миротворці
вночі не спали
Ніч із середи на четвер (11 — 12 лютого) стала безсонною для журналістів, експертів та громадян, що цікавляться політикою. Всі чекали результату зустрічі «нормандської четвірки» в Мінську. Уже перейшло за північ, а на інформаційних сайтах головною новиною було, що Меркель, Олланд, Путін і Порошенко повечеряли і продовжили переговори.
О 3-й годині 18 хвилин якийсь гострослов із інтернет-спільноти «Типовий Київ» написав: «У тебе є вибір: першим дізнатися долю світу або спати». Той, хто очей не зімкнув, прогадав. Доля світу не прояснилася до ранку четверга, і мало надій на те, що вона проясниться найближчим часом.
«Нормандська четвірка» після 13 годин переговорів підсумковий документ, щоправда, узгодила. Для візування його передали Тристоронній контактній групі, яка засідала у Мінську третій день, хоча тільки в останній момент участь у ній взяли голови «народних республік» Захарченко і Плотницький. Запланована процедура візування терористами підсумків переговорів «четвірки» говорить багато про що. Путін залишився на колишніх позиціях: Росія ні з ким не воює, в Україні йде громадянська війна, і про умови миру українці повинні домовлятися один з одним.
Відразу, природно, не домовилися. Оголосили, що підписання документів Мінського саміту в присутності журналістів не відбудеться. Президент України назвав російські умови неприйнятними, а представник ОБСЄ Хайді Тальявіні покинула приміщення в «Дипсервіс-холі», де засідала Тристороння контактна група, і вирушила рятувати становище у Палац незалежності.
Схоже, їй за допомогою Путіна вдалося все залагодити. Ватажки «республік» підписали документ під назвою «Комплекс заходів щодо виконання мінських угод» з 11 пунктів, у першому з яких йдеться про «негайне і загальне припинення вогню в окремих ра-йонах Донецької та Луганської областей і його суворе виконання, починаючи з 00 годин за київським часом 15 лютого 2015 року».
Пункти реальної угоди вже відомі. Багато в чому вони збігаються з умовами, висунутими терористами і переданими Тристоронній контактній групі увечері
10 лютого. Тоді вони вимагали припинення АТО, відведення українських військ і важких озброєнь від ліній розмежування, надання захопленим районам Луганської та Донецької областей повної автономії, забезпечення місцевих виборів у захоплених районах, гарантії амністії всім, хто брав участь у конфлікті на Донбасі, виплати зарплат, пенсій та субсидій на захоплених територіях у повному обсязі тощо, включаючи проведення конституційної реформи з децентралізацією управління, що враховує особливості територій Донбасу.
Після цього і тільки після цього терористи пропонували домовлятися про відновлення державного контролю над російсько-українським кордоном і виведення незаконних збройних формувань та техніки за межі України.
Що Порошенко виграв
у Мінську?
Що ж змінилося? На чому наполягла в Мінську українська сторона? Що вона виграла на переговорах? Про припинення АТО в підписаному «Комплексі заходів...» не сказано ні слова. Відсутня згадка про автономії захоплених територій. Є пункт про виведення іноземних військ. Але кого виводити, якщо Путін продовжує наполягати, що на території України нема ро-сійських підрозділів?
У «Комплексі заходів...» сказано, що українські прикордонники в повному обсязі повинні встановити контроль над кордоном до кінця 2015 року. Проте як вони це зроблять і з чиєю допомогою — невідомо. За десять місяців може багато чого статися. А якщо кордон не на замку, з України виведуть два танки, а введуть двісті.
Безумовним прогресом можна вважати домовленість про те, що протягом 19 днів буде здійснений обмін полоненими і звільнені заручники, захоплені терористами. За принципом «всіх на всіх». Такий пункт в мінських угодах уже був, а сотні людей як сиділи, так і сидять у підвалах і в’язницях. Відтак почекаймо радіти, хоча привід для радості все-таки є. Порошенко повідомив, що є конкретна домовленість з Путіним про звільнення Надії Савченко.
Коментуючи результат переговорів у Мінську, заступник глави Адміністрації президента Валерій Чалий на «5-му каналі» сказав, що основна мета переговорів — припинення вогню, домовленість про обмін полоненими і звільнення заручників — досягнута. Але особливої радості в його голосі не було. І це зрозуміло. Російська сторона не дала гарантій дотримання мінських домовленостей.
А тому «Нормандська четвірка» не змогла нічого підписати, тож Декларація про підтримку мінських домовленостей, нібито прийнята на переговорах безсонної ночі, залишилася усною. Меркель та Олланд, засмучені, відбули на саміт глав держав Євросоюзу, а Путін у провокаційному стилі взявся розповідати журналістам про успіхи ро-сійської дипломатії. Щось на зразок того, що українських військових у Дебальцевому перемовники зобов’язали скласти зброю.
До речі, у Дебальцевому, під Маріуполем і скрізь у зоні АТО під час мінських переговорів йшли запеклі бої, гинули військові і мирні люди. Якщо терористи і російські агресори справді хотіли миру, вони це ретельно приховували. Навпаки, обстрілом Краматорська і селищ у глибокому тилу вороги демонстрували здатність викликати масштабні руйнування і численні жертви за межами захоплених територій. Масовий вихід біженців при цьому повинен був довести: українська армія людей захистити не здатна.
Чи стануть мінські переговори переломним моментом у війні? Чи допоможуть зупинити варварство в найбільшій державі Європи? Відповісти зараз неможливо. Будь-які документи — папір, якщо підписані з одного боку лицемірами, а з іншого боку тими, хто не готовий захищати себе всіма силами і щодня.
Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206