Переглядів: 870

Празька зима

Перебуваючи у Празі з навчальним візитом за програмою USAID «Моніторинг фінансування політичних процесів», я водночас намагалася зрозуміти, чому Чехія, яка завжди була прикладом прагнення до свободи та демократії, останнім часом опинилася у тенетах проросійського інформаційного табору. Чому президент країни, де навесні 1968 року сталася справжня демократична революція, підтримує брехливі заяви Путіна, виправдовує політику захоплення територій та лобіює інтереси Росії.

Впродовж тижня нам, учасникам програми, доводилось зустрічатися з чеськими сенаторами, журналістами та громадськими діячами. Багато хто із них висловлював свої думки на тему неоголошеної війни, яку розв’язала Росія проти України, в тому числі війни, що ведеться у чеському медійному просторі.

Старший науковий співробітник Інституту CERGE Чеської академії наук Майкл Сміт розповів нам, що риторика їхнього президента на теми України має під собою конкретні економічні причини. Під час останніх виборів президента Чехії 2012 року один із співробітників чеського «Лукойла» Мартін Неєдли офіційно вклав у виборчу кампанію Мілоша Земана один мільйон доларів, і він не був єдиним підозрілим донором виборчої кампанії цього кандидата. Після цього пра-цівник «Лукойла» зробив карколомну кар’єру, перетворившись із простого менеджера на головного радника президента країни.

Відомий чеський журналіст Яро-слав Спурний мав пряме відношення до розслідувань, що стосуються фінансування виборчих компаній. Саме колектив журналу «Респект», де він працює, проводив розслідування політичних та економічних зв’язків Мілоша Земана, які ведуть до давнього друга Путіна — Володимира Якуніна. Саме тому, вважають незалежні журналісти, президент Чехії не бачить жодних причин для санкцій ЄС проти Росії, розповідаючи на телебаченні, що в Україні йде громадянська війна і там лише кілька сотень добровольців з Росії. Земан закликає світ та Україну змиритися з анексією Криму, оскільки, на його думку, найближчим часом він не буде повернутий Україні.

Величезний гнів у чехів викликало запрошення Мілоша Земана Володимирові Путіну приїхати до Праги на заходи з нагоди 70-ліття визволення концтабору Освенцим.

Журналіст Ярослав Спурний переконаний, що ставлення чеського суспільства значно відрізняється від того, що говорить президент. Більшість людей сприймають події в Україні, як трагедію, чехи добре пам’ятають Празьку весну 1968 року і можуть на власному досвіді зрозуміти, що ж відбувається насправді.

Переважна більшість ЗМІ у Чехії — приватні. Телебачення, інтернет-простір та газети засмічені ро-сійською пропагандою, і суміш напівправди-напівбрехні важко сприймати як об’єктивні новини.

Дослідницький проект demagog.cz, який заснували двоє чеських студентів Ян Тврдонь та Давід Копецький, спрямований саме на перевірку фактів, що оприлюднюються у чеських ЗМІ. Хлопці аналізують політичні шоу, популярні на чеських телеканалах, і дослі-джують усе, що там говориться. За останній рік вони з’ясували, що майже половина інформації, яка озвучується в ефірі, не є правдивою. Окрім того, Ян та Давід аналі-зують та спростовують за допомогою фактів та документів брехливі висловлювання російського президента, які дуже часто лунають в ефірах чеських ЗМІ.

Нікола Хоржейж, один з керівників проекту «Реконструкція держави», який займається підготовкою нових, прогресивніших законів та впровадженням їх у чеське законодавство, окрім того — автор університетського підручника про кризові ситуації, розповідає, що ситуація у чеських ЗМІ значно погіршилася за останні кілька років. Більшість медіа офіційно належать чинному міністрові фінансів — у Чехії це не забороняється. Медіа користуються доступними неперевіреними джерелами інформації, завдяки чому події в Україні висвітлюються вкрай необ’єктивно. Лише кілька кореспондентів їздять в Україну, щоб отримувати інформацію з реальних джерел.

У Чехії чимало людей, які підтримують Україну і хотіли б допомогти у ситуації, що склалася. Але серед політичної еліти нема тих, хто може надати прагненням народу якоїсь конкретної форми, зауважує журналіст.

Проросійська політика президента Чехії викликає неприйняття громадян, які виходять на протестні акції проти його діяльності. На жаль, Мілош Земан, який відіграє, скоріше, роль дестабілізатора у Чехії, можливо, мало розуміє реальну ситуацію через своє оточення. Це також грає на руку російській пропагандистській машині, мета якої — всюди сіяти безлад, війну та хаос. З іншого боку, президент Чехії не має великих владних повноважень, він, швидше, відіграє представницьку роль.

Відомий чеський журналіст-розслідувач Ярослав Кмента зазначив, що Україну підтримують 99 відсотків незалежних медійників Чехії. Ми пам’ятаємо російську інвазію з 1968 року, це нас багато чому навчило, і тому ми засуджуємо російську по-літику щодо України. Але в країні при владі вузьке коло людей, пов’язаних через корупційні схеми з російськими фірмами, і саме вони говорять від імені усієї Чехії.

Чеські журналісти побажали нам, українцям, терпіння та наполегливості. У будь-якому разі, зима завжди закінчується. І ми точно знаємо, що після зими завжди приходить весна.

Ольга ФІЛІППОВА.
Одеса — Прага — Одеса.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net